ye-logo.v1.2

Масштабні розкопки в Полонному: унікальні знахідки, древні поховання та пошуки підземелля

Історія 26299
Археологи досліджують ділянку в історичній частині міста
Археологи досліджують ділянку в історичній частині міста. Фото: Віталія Головні надане сайту «Є» Павлом Нечитайлом

Археологи досліджують ділянку в історичній частині міста неподалік костелу Святої Анни.

Археологічні дослідження, які розпочалися в Полонному наприкінці вересня, називають наймасштабнішими в історії міста. Експедиція науковців Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» досліджує ділянку в історичній частині міста неподалік костелу Святої Анни. Саме тут планується будівництво готелю, тож згідно із законом «Про охорону культурної спадщини», перед будівництвом підприємство, яке планує його тут звести, замовило археолого-архітектурні дослідження. І, як з'ясувалося, територія виявилася багатою на унікальні знахідки та відкриття.

Світильники, люльки, монети, безліч фрагментів глиняного та скляного посуду, підківки для взуття, кулі і навіть окуття для дерев’яної лопати – далеко не повний перелік знахідок науковців, які працюють на розкопках. Про це сайту «Є» розповів Павло Нечитайло, керівник експедиції, археолог та кандидат історичних наук.

«Це наймасштабніші археологічні роботи в Полонному, - зазначає Павло Нечитайло. - Попередні дослідники працювали на території міста методом розвідкових траншей. А цього року ми відкрили суцільним розкопом площу в дві сотні квадратних метрів. Тут ми спостерігаємо усі етапи освоєння цієї території людиною».

Територія виявилася багатою на унікальні знахідки та відкриття. Фото: надане сайту «Є» археологічною експедицією

Зокрема, серед найраніших знахідок, на які натрапили тут археологи, - ліпна кераміка та крем’яні знаряддя, що відносяться ще до доби палеометалу (охоплює період з кінця IV до початку I віку до нової ери).

А ще чимало знахідок, виявлених під час розкопок, належать до давньоруського періоду міста. Так, археологи віднайшли фрагменти скляних давньоруських браслетів та фрагменти горщиків, які датують ХІІ-ХІІІ століттям.

«Вдалося з’ясувати, що у ХІІІ-XIV столітті ця ділянка використовувалась як міський цвинтар, - розповідає Павло Нечитайло. – Ми знайшли рештки дев’яти поховань. Більшість з них, щоправда, пошкоджені ямами та котлованами споруд XVII-XVIII століття».

У ХІІІ-XIV столітті ця ділянка використовувалась як міський цвинтар. Ми знайшли рештки дев’яти поховань. Фото: надане сайту «Є» археологічною експедицією

За словами археолога, ці поховання мають виключне значення для вітчизняної історичної антропології, оскільки поховань того часу досліджено вкрай мало. Наразі, зазначає Павло Нечитайло, вже погоджено проведення антропологічного аналізу кістяків, яке проводитиме старша наукова співробітниця відділу біоархеології Інституту археології НАН України кандидат історичних наук Олександра Козак.

Люлька, знайдена на розкопі. Фото: надане сайту «Є» археологічною експедицією

А ще, за словами Павла Нечитайла, надзвичайно багатий археологічний матеріал трапився науковцям у ямах та котлованах споруд XVII-XVIII століття. Зокрема, періоду козаччини. Усі знахідки поповнять експозицію місцевого музею, директор якого Олександр Дацик бере активну участь в дослідженнях.

Світильники, люльки, монети, безліч фрагментів глиняного та скляного посуду – далеко не повний перелік знахідок науковців, які працюють на розкопках. Фото: надане сайту «Є» археологічною експедицією

Утім, додає Павло Нечитайло, головна інтрига розкопу ще попереду.

«Ми сподіваємося відкрити підземний хід, - каже археолог. - На його існування вказують як місцеві перекази, так і попередні дані георадарної зйомки та дивне скупчення цегли «пальцівки» в одному з місць розкопу».

Додамо, що у 2019 році у Полонному досліджували підземземні галереї, які у ХVІІІ столітті могли використовуватися як склади для провіанту.

Нагадаємо,Полонне - одне з найдревніших міст України і цього року відзначило 1025-у річницю від першої писемної згадки, яку датують 996 роком. Місто згадується в давньоруських Іпатіївському та Лаврентіївському літописах.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую