ye-logo.v1.2

Батуринська різанина та король на хрестинах в Кам’янці-Подільському - 12 листопада в історії

Історія 1773
Будинок князя Калікста Понінського, в якому 12 листопада 1781 року побував польський король Станіслав Август Понятовський
Будинок князя Калікста Понінського, в якому 12 листопада 1781 року побував польський король Станіслав Август Понятовський. Фото: kampod.at.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У 1781 році 12 листопада фортецю у Кам'янці-Подільському оглядав польський король Станіслав Август Понятовський, який напередодні прибув із візитом у місто. Як свідчать історичні джерела, король зранку в супроводі генерала де Вітте оглядав ту частину фортеці, яку не бачив напередодні, пополудні надав аудієнцію кам'янецькому єпископу, а далі вирушив на обід до князя Калікста Понінського, в якого після обіду тримав на хрестинах доньку. Будинок князя знаходився на Польському ринку (згодом відомий як будинок Шадбея або будинок під пеліканом).

Пізніше у пілон балкону будинку вмурували таблицю з написом: «Найясніший Станіслав Август, Король Польський, ощасливив своїм перебуванням цей будинок 12 листопада 1781 року». Будинок до цього часу не зберігся.

Увечері король дав бал у домі де Вітте молодшого, найбільшому в Кам'янці.

Цей день в історії Хмельниччини

В історичних джерелах є згадки про зовнішньо-торгівельні зв'язки Кам'янця-Подільського на початку ХІХ століття. Так, на основі певних архівних матеріалів розкривається цікава сторінка економічної історії Поділля. Зручне географічне місце розташування губернського міста стало одним із головних чинників розвитку зовнішньоторговельних відносин. З джерел ми можемо побачити, які саме товари привозили купці. Наприклад, багато з них імпортували товари з містечок Хотин і Атаки. Так, є згадки, що кам'янецькі купці К. Чайковський і Г. Садовський отримали крам 12 і 14 листопада 1802 року. Перший отримав 23 діжки волоського червоного і білого вина, 36 напівдіжок червоного вина, 4 -винограду, 2 - чорносливу та 2 мішки волоських горіхів, а 19 грудня 1802 року другому було доставлено 52 коробки родзинок, 1 діжку горіхів, 1 - фініків, 2 - ікри соленої, 2 - оселедців і риби, 2 - соку лимонного, мед.

12 листопада 1919 року в Кам'янці-Подільському відбулась остання спільна нарада урядів ЗУНР та УНР. Галичани вимагали негайного включення до Директорії свого представника, зміни уряду та запропонували усунути Симона Петлюру від керівництва і залишити йому лише титул «Головного Отамана». Однак ніяких спільних рішень на нараді не прийняли. Згодом внаслідок недовіри, протистояння, складних зовнішньополітичних обставин дві українські республіки так і не об’єднались в одне ціле.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1708 - Дізнавшись про перехід Івана Мазепи на бік шведів, російський цар Петро I віддав наказ захопити гетьманську столицю Батурин, яка була зруйнована, а більшість захоплених полонених і мешканців міста незалежно від статі і віку - страчена.

Загалом у Батурині загнуло до 7 тисяч міщан, включаючи жінок, дітей і літніх людей. Археологічні розкопки, проведені в Батурині в 1996 - 2006 роках, дозволили виявити 138 поховань початку XVIII століття, в яких були знайдені скелети жінок і дітей, похованих без положення в труну і видимих ознак здійснення християнського обряду. Їх було перепоховано 14 листопада 2008 в знову побудованій Замковій церкві Воскресіння Господнього, яку за наказом Меншикова спалили російські війська після взяття міста.

• 1893 - В газеті «San Francisco Morning Call» опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта «Тайфун біля берегів Японії». Майбутній всесвітньо відомий письменник Джек Лондон написав його на конкурс, оголошений газетою, і отримав перший гонорар - 25 доларів - як переможець конкурсу.
• 1918 - Гетьман України Павло Скоропадський узаконив автокефалію української православної церкви.
• 1992 - Указом президента Леоніда Кравчука з 23-ї години у грошовому обігу на території України було припинено функціонування радянського рубля. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України.

В цей день народилися

• 1905 - Іван Крушельницький, український поет, драматург.
• 1936 - Микола Сингаївський, український поет, письменник, перекладач.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую