ye-logo.v1.2

Давній підземний хід з арковим склепінням знайшли археологи у Кам’янці-Подільському

Історія 19788
У сквері поблизу Вірменського бастіону розкопали досі невідому рідкісну підземну галерею
У сквері поблизу Вірменського бастіону розкопали досі невідому рідкісну підземну галерею. Фото: надане Кам'янець-Подільською архітектурно-археологічною експедицією

Це одна з рідкісних підземних галерей на Західній Україні, яка зведена раніше XVII-го століття.

Підчас археологічних досліджень в Кам’янці-Подільському науковці натрапили на сенсаційне, без перебільшення, відкриття. У сквері поблизу Вірменського бастіону вони розкопали досі невідому рідкісну підземну галерею, зведену раніше XVII-го століття.

Дослідження, під час яких вдалося натрапити на підземелля, проводила в листопаді Кам'янець-Подільська архітектурно-археологічна експедиція державного підприємства «Охоронна археологічна служба України» на замовлення «Музею мініатюр замків України». Серед археологів, які досліджували територію, - Дмитро Тимчук, Петро Болтанюк, Євгеній Левінзон, Олександр Омельченко та Ельдар Яхієв.

Перед тим, облаштувати додатковий вхід до музею із вулиці Замкова, за дослідження території взялися археологи. Без таких досліджень в історичній частині міста будь-які земляні роботи заборонені.

Колись тут існував проїзд з вулиці Францисканської на сучасну Замкову. Фото: надане Кам'янець-Подільською архітектурно-археологічною експедицією

Саме тут, поблизу Вірменського бастіону, вздовж муру, спорудженого у другій половині ХХ століття під час облаштування території скверу, археологи заклали траншею довжиною 8 і шириною 3 метри. Колись тут існував проїзд з вулиці Францисканської на сучасну Замкову. І, як виявилося, археологічні дослідження в цьому місці дали цікаві та несподівані відкриття.

Як розповідає Павло Нечитайло, кандидат історичних наук, керівник Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба» Інституту археології НАН України, уже на близько півметровій глибині в траншеї було знайдено кут кам'яниці.

Найцікавіше чекало дослідників глибині 3-х метрів. Фото: надане Кам'янець-Подільською архітектурно-археологічною експедицією

«До слова, ця кам'яниця відома з планів середини XVIII століття, - каже археолог. - Станом на 1810 рік там був розташований «Домъ со службами командира артиллерийской гарнизонной команды». Решту простору закладеної траншеї займала засипка. А в ній археологи натрапили на артефакти трипільської культури, раннього залізного віку, доби середньовіччя і нового часу».

Найцікавіше, каже Павло Нечитайло, чекало дослідників на глибині 3-х метрів.

Археологи знайшли фрагмент фундаменту кам’яниці, котра датується XVII століттям. Фото: надане Кам'янець-Подільською архітектурно-археологічною експедицією

«Тут знайдено фрагмент фундаменту ще більш ранньої кам’яниці, котра датується XVII століттям, - каже він. А поруч з нею археологам відкрились залишки господарської ями другої половини ХІІІ – першої половини XIV століття. Саме того часу, коли Кам’янець був частиною Золотої Орди».

Одними з найяскравіших знахідок золотоординського періоду, які трапилися археологам у цій ямі, є фрагменти чаш на кільцевому піддоні. Одна з чаш вкрита зсередини поливою. Також тут знайшли монету. Саме завдяки їй після очищення та визначення науковці зможуть чіткіше датувати цю яму золотоординського періоду.

Одними з найяскравіших знахідок золотоординського періоду є фрагменти чаш на кільцевому піддоні. Фото: надане Кам'янець-Подільською архітектурно-археологічною експедицією

Утім, далі на археологів чекали ще несподіваніші відкриття. Північніше вони відкрили заглиблений котлован житла кінця XVI-початку XVII століття. І саме цей котлован зруйнував надзвичайно цікаву споруду більш раннього періоду: під стовповою ямою, археологам відкрився фрагмент підземної галереї.

«Цей виявлений підземний прохід має вигляд коридору, вибитий він у верхній скельній породі, - розповів сайту «Є» Петро Болтанюк, археолог, який працював на розкопках, науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. - Зберігся він на висоту приблизно 1,7 метра. Ширина – не більше метра. В одному з місць залишився суглинок, який немовби утворює аркове склепіння. Ми припускаємо, що це підземний перехід в бік Вірменського бастіону, який виходив на Вірменський ринок, або підвальне приміщення. Поки що маємо такі дві версії. Але все ж ближче схиляємося до підземного переходу».

Історичних відомостей про Вірменський бастіон не надто багато.

«В межах Вірменського бастіону існувало давньоруське укріплення, - каже Петро Болтанюк. – Тож, не виключено, що це міг бути перехід саме туди. Можемо припустити, що знайдений хід існував десь в межах XIII – першої половини XVI століть. Бо верхня засипка, яка вже потрапила в саме підземелля, належить до другої половини XVI-го – початку XVIIстоліття».

З історії Вірменського бастіону відомо, що свого часу тут існувало давньоруське городище, а з початку XVII століття – монастир босих кармелітів. Петро Болтанюк припускає, що в період цих перебудов і був засипаний знайдений підземний перехід.

«Відрізок переходу, який ми відкрили, близько двох метрів, - додає Петро Болтанюк. - Він точно зроблений штучно, тобто людьми. Як підлога в ньому використовується скельна плита. А датування наразі поки широке».

Археологам відкрився фрагмент підземної галереї, видовбаної частково в суглинку, а частково в скельних породах. Фото: надане Кам'янець-Подільською архітектурно-археологічною експедицією

Утім, за словами науковців, відкриття навіть невеликого фрагменту подібної підземної архітектури є величезною удачею для дослідників. Адже це одна з рідкісних підземних галерей на Західній Україні, яка ведена раніше XVII-го століття.

Наразі фрагмент унікального підземелля хочуть музеєфікувати. «Музей мініатюр замків України», на замовлення якого проводилися роботи, та виконавці археологічних досліджень державного підприємства «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України обіцяють докласти зусиль, щоб провести тут консерваційні роботи.

До теми: Древнє поховання жінки виявили у Кам’янці-Подільському: що про нього розповідають археологи

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую