ye-logo.v1.2

Як Симон Петлюра покидав Кам’янець - 15 листопада в історії

Історія 2870
Про перебування Симона Петлюри в Кам
Про перебування Симона Петлюри в Кам'янці нині нагадує мурал, створений до сторіччя Української революції. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

15 листопада 1919 року в Кам’янці-Подільському відбулося останнє засідання Директорії на чолі з Симоном Петлюрою та міністрів уряду. На ньому ухвалили, що в зв'язку з виїздом за кордон двох членів Директорії верховне керівництво справами республіки покладається на Головного Отамана Петлюру, який іменем Директорії затверджує всі закони та постанови.

16 листопада Петлюра прийняв Івана Огієнка. На прощання сказав: «Не знаю, що буде далі... Полякам не вірю, з ними писаної угоди немає, не дають... Бережіть Україну, як зможете». Головноуповноваженим уряду УНР Іван Огієнко був до 8 липня 1920 року. Петлюра ж покинув свою тимчасову столицю. При виїзді з міста отамана і його кортеж затримали польські жовніри, намагаючись конфіскувати автомобілі. Кілька годин вмовлянь і пояснень і машини продовжили свій шлях.

Під час реконструкції Кам'янець-Подільський знову перетворюється на столицю УНР. Фото: ua.korrespondent.net

Цей день в історії Хмельниччини

15 листопада 2010 року сайт «Є» повідомляв, що в Богданівцях знайшли «сліди» останнього імператора Російської імперії Миколи II. Місцеві розповіли журналістам, що одна з жительок села, в передсмертній відвертій розповіді згадала, що Микола ІІ став весільним батьком для її старшої сестри.

У 90 з лишком років місцева жителька повідала, що її старша сестра на початку ХХ століття вийшла заміж за начальника охорони останнього російського царя. І, нібито, на весілля, яке відбулося у рідному селі нареченої, завітав дорогою з Могильова сам Микола ІІ. Став весільним батьком та благословив їх на шлюб. Проте, жодних документів щодо цієї події ані у бабусі, ані в селі не збереглося. Та, як стверджувала покійна, шлюб тривав недовго. У 1915 році чоловік її старшої сестри помер від тифу, а сестра згодом переїхала в Проскурів та вдруге вийшла заміж. Окрім цього, богданівчани стверджували, що як доказ перебування в їх селищі останнього імператора, був вигравіюваний самовар, який нібито старенька зберігала до самої смерті. Проте, сімейну реліквію так ніхто і не знайшов, і усі передсмертні розповіді перетворилися на звичайну легенду.

У 2010-му сайт «Є» розповідав про панський маєток в Голоскові на Кам’янеччині. Сюди варто приїхати, щоб подивитися на пам’ятки, які тут збереглися: панський маєток ХІХ століття, у якому нині розмістилася школа, парк, що є пам’яткою садово-паркового мистецтва, кам’яницю, яка, ймовірно, колись була каплицею. А ще – сфотографуватися з левами. Кам’яними, щоправда. Але на фоні осіннього падолисту досить колоритними…

У колишньому садибному будинку нині розташована школа. Фото: з архіву

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1533 - Перші іспанські завойовники увійшли в Куско, столицю держави Інків. Через три роки Франсиско Пісарро почав «перебудову» міста , побудувавши на місці інкських храмів — церкви, на місці палаців — житло для завойовників.
• 1967 - У Львові арештований журналіст і правозахисник В'ячеслав Чорновіл. Звинувачений у поширенні завідомо неправдивих вигадок на адресу радянського державного і суспільного ладу, він був засуджений до трьох років позбавлення волі.

В цей день народилися

• 1837 - Африкан Спір, філософ-неокантіанець 19 століття з України, відомий своїм великим впливом на Фрідріха Ніцше та Теодора Лесінґа, який присвятив логіці Спіра тему своєї докторської дисертації.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую