ye-logo.v1.2

17 січня – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 3067
Маєток в Самчиках займає 19 гектарів
Маєток в Самчиках займає 19 гектарів. Фото: з архіву

Цікаве про маєток в Самчиках та День дітей-винахідників.

17 січня – День дітей-винахідників. З огляду на незаперечні факти дитячої винахідливості, в міжнародному середовищі виникла ідея щорічного проведення Дня дітей-винахідників. Датою цієї календарної події була обрана дата народження президента США Бенджаміна Франкліна – 17 січня. Він народився в неділю, 17 січня 1706 року в Бостоні, штат Массачусетс.

Звичайно ж він не відразу став знаменитим американським політичним діячем, дипломатом, енциклопедистом і письменником. З дитинства Бенджамін Франклін був досить винахідливий. Коли йому було 12 років, він придумав собі пристосування для більш швидкого плавання і... винайшов ласти, щоправда, майбутній борець за незалежність Штатів пропонував вдягати їх на руки. Пізніше хлопець ввів позначення електрично заряджених станів “+” і “-“, знайшов докази електричної природи блискавки, й у 1752 році запропонував проект громовідводу. У списку його винаходів – крісло-гойдалка та біфокальні окуляри.

Яке сьогодні церковне свято

17 січня православні відзначають церковне свято преподобного Феоктиста і мученика Зосими. Преподобний Феоктист був ігуменем обителі в місті Сицилія, яку саме і заснував. В його монастирі знаходили прихисток ченці, які втекли від переслідувань іконоборцями. Помер 800 року.

Святого Зосиму у народі вважають покровителем бджолярів.

Що не можна робити у цей день

• Не можна нікому розповідати поганий сон, який сьогодні приснився, інакше він збудеться.
• Не варто вирушати в далеку дорогу і подорожувати.
• Невдалий день для риболовлі і будь-яких городніх робіт.

День ангела 17 січня святкують

Олександр, Марк, Денис, Павло, Степан і Яків.

Прикмети дня

• Немає хмар на небі - до довгих і лютих морозів.
• Захід сонця червоного кольору - до сильного вітру.
• Якщо вранці туман, то в цьому році буде хороший урожай зерна.
• Повний місяць 17 січня обіцяє великі повені навесні.

Події, що сталися 17 січня в Україні та світі

• 1605 рік – уперше опублікований роман Мігеля Сервантеса «Дон Кіхот».
• 1861 рік – американець Томас Креппер запатентував біде.
• 1966 рік – американський стратегічний бомбардувальник B-52 під час дозаправки в повітрі зіткнувся над Іспанією з літаком-заправником. В результаті катастрофи загинуло сім осіб, а бомбардувальник втратив чотири водневі бомби. Дві з них при ударі об землю розпалися, одна не постраждала, а четверта упала в море. У результаті американці вивезли з Іспанії півтори тисячі тонн заражених землі і помідорів, а пошуки четвертої бомби затяглися до квітня. Був великий міжнародний скандал з протестами проти розміщення на території Іспанії американських баз.
• 1992 рік – група «Queen» випустила знаменитий сингл «The Show Must Go On».
• 2001 рік – компанія «Monsanto» оголосила про початок польових випробувань першого на планеті генетично модифікованого сорту пшениці.

Цікаві факти з минулого Хмельниччини

Минулого року в цей день сайт «Є» розповідав історію палацово-паркового комплексу в Самчиках. Це єдиний комплекс в Україні, повністю обнесений кам’яним муром.

Цікаво, що парадний в’їзд через графські ворота, який нині веде на територію садиби, став таким в 1904 році. Останній власник маєтку Михайло Шестаков, який господарював тут з 1902 по 1918 рік, значно розширив давні межі садиби. І якщо раніше маєток займав 13 гектарів, то на початку ХХ століття став сягати 19-ти.

Це єдиний комплекс в Україні, повністю обнесений кам’яним муром. Фото: з архіву

Саме графські ворота раніше прикрашали леви, які в радянський час були перенесені до палацу і там, власне, залишаються й до нині. А от домова каплиця, яка розташовувалася неподалік, не збереглася: «допомогли» в свій час більшовики.

Утім, є тут давніша споруда – Старий палац - невеличка будівля, побудови 1725 року. За словами Богдана Пажимського, директора Державного історико-культурного заповідника «Самчики», вона демонструє перехідний період від оборонних до більш пишних палаців. Таке собі поєднання стилів. Більше про історію палацу в Самчиках можна дізнатися у матеріалі «Зимові Самчики: затишний палац та 19 гектарів засніженої казки».

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі

«Цей день в історії Хмельниччини: 17 січня»
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую