ye-logo.v1.2

9 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2978
Церква Святої Трійці, що в Старокостянтинові, зведена впритул до замку, була закладена засновником міста Костянтином Острозьким у XVI столітті
Церква Святої Трійці, що в Старокостянтинові, зведена впритул до замку, була закладена засновником міста Костянтином Острозьким у XVI столітті. Фото: з архіву

Перший міжнародний турнір з тенісу, замкова церква в Старокостянтинові.

Сьогодні, 9 лютого, відзначають Міжнародний День стоматолога. Відомо, що стародавні «стоматологи» використовували прототип першої бормашини ще 9 тисяч років тому. Таке несподіване відкриття зробили вчені з США та Франції. Дослідивши знайдені в пакистанській провінції Белуджістан останки людей, що жили 7 - 5,5 тисяч років до нашої ери, вони виявили в деяких зубах зроблені за життя майже ідеальні отвори діаметром 1-3 міліметри і завглибшки до 3,5 міліметрів.

Про мистецтво древніх «стоматологів» свідчить і той факт, що в деяких випадках просвердлені важкодоступні корінні зуби, причому, один з отворів знаходився з внутрішньої сторони щелепи.

Яке сьогодні церковне свято

Віряни 9 лютого вшановують святителя Іоанна Златоуста. Він був архієпископом Константинопольський, блискучим оратором, адвокатом і релігійним полемістом. Прославлений у лику святителів, учителів і чудотворців. Титул «Золотоустий» офіційно отримав за надзвичайне красномовство. Понині в церквах відправляється Літургія Іоанна Золотоустого. Шанується як один з трьох Вселенських святителів та вчителів.

До Іоанна Златоуста звертаються з молитвами про одужання, допомогу в навчанні, зміцнення сім'ї, захист від заздрощів, позбавлення від переживань та нужди.

Що не можна робити у цей день

У народі вірили, що 9-го лютого не треба робити покупки та дарувати подарунки. А ще предки вважали, що цього дня також не варто мити голову. Крім того, треба бути особливо обережними і уникати травмувань. Особливо порізів і опіків.

День ангела сьогодні святкують

Іван, Йосип, Дмитро, Петро, Тит.

Прикмети дня

  • Якщо місяць білий – то незабаром буде холод, а якщо червоний, то морози;
  • Якщо після хуртовини намети мають закруглені верхи, то урожай буде щедрим;
  • Якщо запітніло скло, то буде скоро тепло.

Події, що сталися 9 лютого в Україні та світі

  • 1900 рік - Американець Дуайт Девіс виступив з ініціативою проведення міжнародних командних змагань з тенісу. Його виклик прийняла команда британських тенісистів, з якою у серпні збірна студентів Гарварда провела перший міжнародний турнір, що згодом став традиційним і сьогодні носить ім'я його ініціатора - Кубок Девіса.
  • 1964 рік – Гурт «Бітлз» вперше з'явився на екрані телебачення - їх виступ у програмі дивилось більше 70 мільйонів глядачів.

Факти з минулого Хмельниччини

На Хмельниччину цей день приніс втрати на сході України – під Дебальцевим загинув екіпаж хмельницької автомобільної санітарної роти. Серед загиблих - Михайло Балюк з села Микулин Полонського району та Анатолій Суліма родом з Хмельницького. Вони були разом в одному екіпажі швидкої.

Відомо, що та автомобіль військових обстріляла ворожа диверсійно-розвідувальна група, коли він вивозив поранених із Дебальцевого.

У 2020 році сайт «Є» в цей день писав про замкову церкву в Старокостянтинові, зведену в XVI столітті князем Костянтином Острозьким. Донині вона збереглася практично у первозданному вигляді: кам’яна, невеличка, у незвичному романсько-готичному стилі, з унікальними рослинно-орнаментальними розписами. Частково відкриті у 90-х роках минулого століття фрески поки до кінця не вивчені, а розписи потребують реставрації.

Нині храм – діючий, і є пам’яткою, занесеною до Державного реєстру національного культурного надбання, тож громада сподівається, що колись тут таки відновлять реставраційні роботи, і унікальними фресками зможе милуватися кожен, хто переступить поріг храму.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую