ye-logo.v1.2

10 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 4407
У 2006 році дату першої згадки про Хмельницький було офіційно перенесено на 1431 рік
У 2006 році дату першої згадки про Хмельницький було офіційно перенесено на 1431 рік. Фото: з архіву

Перша згадка про Хмельницький належить до першої половини XV століття та пов’язана з правлінням польського короля Владислава ІІ Ягайла.

Хмельницькому – 591 рік. Саме нинішнім днем датується найдавніша писемна згадка про місто - 10 лютого 1431 року. Вона стосується поселення Ploskirоwcze – Плоскирівці, яке нині має назву Хмельницький.

Віднайшов згадку кам’янчанин, історик Віталій Михайловський. Він натрапив на документ у 2000-у році, працюючи в архівах Польщі. Про те, за яких обставин було знайдено найдавнішу згадку про Хмельницький, про що йшлося в документі та як місто стало старшим одразу на 62 роки Віталій Михайловський торік розповів сайту «Є».

Яке сьогодні церковне свято

Віряни сьогодні вшановують пам'ять Єфрема Сирина. Він був вчителем християнської церкви, поетом і богословом. У його працях особливо важливі були тлумачення Святого Письма. У народі 10 лютого називали Єфремов день.

Що не можна робити у цей день

10 лютого відомий як День домовика. У слов'янській міфології його називають духом житла та захисником будинку. Предки думали, що домовик може приймати вигляд тварини чи людини. Побачити його вважалося поганим знаком. Тож цього дня люди намагалися задобрити духа і вшановували його. Вночі йому залишали гостинця і пригощали його.

Вважалося, що якщо домовик злиться, то він може замучити домашню тварину або вкрасти дитину, яку насварили. Тож цього дня не можна вдома сваритися. Не можна, щоб в будинку було брудно і неприбрано.

День ангела сьогодні святкують

Феодосій, Юхим, Георгій, Охрім, Ісак, Володимир, Яків, Палладій, Юрій.

Прикмети дня

  • У Єфремів день вважається, що добре клює риба;
  • Якщо день вітряний – буде сире літо;
  • Якщо у пічній чи камінній трубі вітер загудить, то будуть невдовзі великі морози;
  • Якщо дим від вогнища стелиться до землі, незабаром прийде хуртовина.

Події, що сталися 10 лютого в Україні та світі

  • 1763 рік - в Парижі підписано мирну угоду між Францією та Іспанією з одного боку і Великобританією та Португалією з іншого, яка поряд із Губерсбурзьким миром, підписаним 15 лютого Прусією, Австрією і Саксонією, знаменувала завершення Семилітньої війни 1756-63 років і констатувала перетворення Великої Британії в найбільшу в світі колоніальну державу. Семилітня війна забрала життя півтора мільйонів людей;
  • 1980 рік - на Міжнародному іграшковому ярмарку в Нью-Йорку представлена механічна тривимірна головоломка «Кубик Рубіка», яка протягом 1980-х років стала найпопулярнішою головоломкою у світі і залишається такою до сьогодні;
  • 1995 рік - під час випробувального польоту біля Києва зазнав катастрофи дослідний літак Ан-70, який не мав аналогів у світі.

Факти з минулого Хмельниччини

У 1981 році о 18:25 на перегоні між Судилковом та Шепетівкою сталася залізнична аварія. Як повідомляє видання «Шепетівський вісник», з рейок зійшло п’ять цистерн з авіаційним паливом марки ТС-1. Дві з них перекинулися і загорілися, а інші три - перекрили сусідню колію. Загалом потяг складався з понад 60-и вагонів. 32-а з них доправили на станцію Шепетівка, 24 - на станцію Судилків. Під час аварії було пошкоджено 150 метрів колій. Рух потягів не припинявся, адже їх пустили обвідною гілкою.

10 лютого 2015 року під час ворожого обстрілу в Краматорську загинув сержант Сергій Шмерецький, який родом зі Старокостянтинова. Народився ж він 16 лютого 1974 року. Воїн був кадровим військовим і служив на посаді старшого механіка-водія у 383-му окремому полку дистанційно керованих літальних апаратів. Сергій Шмерецький нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

Сергій Шмерецький нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно). Фото: memorybook.org.ua

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую