ye-logo.v1.2

23 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 3769
23 лютого 1930 року тривали бунти проти колективізації під назвою «волинки» на Шепетівщині
23 лютого 1930 року тривали бунти проти колективізації під назвою «волинки» на Шепетівщині. Фото: з ресурсу shepvisnyk.com.ua

У цей день відбулася перша масова вакцинація від поліомієліту, а на Шепетівщині тривали бунти проти колективізації під назвою «волинки».

Цього дня 68 років тому в американському штаті Пенсильванія відбулася перша в світі масова вакцинація дітей проти поліомієліту. Перше практичне застосування вакцини проти поліомієліту, розробленої доктором Джонасом Солком, відбулося у 1954 року Пітсбурзі.

Того дня почалося щеплення більше 5 тисяч учнів початкових класів. Про результативність вакцини було повідомлено 12 квітня 1955 року. Солка було проголошено «чарівником», а цей день майже став національним святом.

Також цього дня святкують Всесвітній день взаєморозуміння та миру, а ще День дизельного двигуна. Дизельний двигун був винайдений німецьким інженером Рудольфом Дизелем. Патент на свій винахід він отримав саме 23 лютого 1893 року. Перший робочий дизельний двигун з’явився 1897 року.

23 лютого 1930 року тривали бунти проти колективізації під назвою «волинки» на Шепетівщині. Люди вимагали від радянської влади ліквідувати колгоспи, а також повернути усуспільнені знаряддя праці та посівний матеріал. 23 лютого усуспільнене зерно почали розбирати у селах Хотень, М’якоти та Добринь, наступного дня – у Великих Радогощах, Шекеринцях, Коритному, Великій Гнійниці, Войтівцях, Залужжі, Юзківцях, Борисові. 26 лютого повстання вже охопили всі села району і перекинулись на інші райони Шепетівської округи.

Яке сьогодні церковне свято

23 лютого в церковному календарі – день пам’яті святих Прохора та Харлампія. Святий Прохор був монахом Печерського монастиря. А ще вважався чудотворцем.

Що не можна робити у цей день

• Чоловікам не варто займатися важкою фізичною працею, тому що нічого не вдасться.

День ангела 23 лютого святкують

Антон, Василь, Аркадій, Герман, Геннадій, Іван, Григорій, Марк, Лука, Прохор, Петро, Семен, Валентина, Ганна, Галина.

Прикмети дня

• Дивилися, який сьогодні день: ясний місяць вночі означає, що весною буде багато грозових дощів;
• 23 лютого стоїть морозна погода, березень буде теплим.

Події, що сталися 23 лютого в Україні та світі

• 1455 – у Майнці вийшла друком 42-рядкова Біблія Йоганна Гутенберга, яка служить традиційною точкою відліку історії друкарства в Європі.
• 1874 – англійський майор Уолтер Уїнгфілд запатентував нову гру на свіжому повітрі - Sphairistike, нині відому як теніс.
• 1893 – 35-річний німецький інженер Рудольф Дізель отримав патент на створений ним двигун, котрий працював на особливому паливі, що загоралось не від зовнішньої іскри, як це має місце в бензинових двигунах, а самозагоралось при досягненні паливно-повітряною сумішшю певного тиску..
• 1947 – почала роботу Міжнародна організація зі стандартизації (ISO).
• 1954 – перше практичне застосування вакцини проти поліомієліту, розробленої доктором Джонасом Солком в університеті Пітсбурга, — цього дня почалось щеплення більше 5000 учнів початкових класів. Про результативність вакцини повідомлено 12 квітня 1955 року, Солка проголошено «чарівником», а цей день майже став національим святом.

Цікаві факти з минулого Хмельниччини

В цей день у 1950 році в Кам’янці-Подільському, вперше після війни, стали регулярно курсувати автобуси. Перший маршрут зв’язав Підзамче й залізничний вокзал. Загалом перший автобус на внутрішньому маршруті № 1 «Вокзал – Старе місто» з'явився 1935. А у жовтні 1923 року у Кам'янці-Подільському був випущений перший автобус радянської України, а через два місяці — ще один. Автобуси отримали назву «Кам'янецький мотор». Автобуси передали управлінню Подільської губтрансконтори, яке одразу організувало пасажирський маршрут Кам'янець-Подільський — Проскурів — Вінниця. «Кам’янецький мотор» мав 12 місць для пасажирів у салоні, та ще два місця біля водія. Двигун мав потужність 30 кінських сил та розганяв машину до 30 кілометрів на годину.

У 1982 році 23 лютого в Кам’янці-Подільському урочисто відкрито першу в області картинну галерею. На відкритті виступили з вітаннями львівський художник, уродженець Кам’янця-Подільського Семен Грузберг, московський архітектор Володимир Розвадовський — син художника В’ячеслава Розвадовського. Галерея розмістилася в приміщеннях колишньої духовної семінарії – на вулиці П’ятницькій, що у Старому місті. Також у залах будинку №11 розпочав свою роботу художній відділ Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, який тримав опіку над картинною галереєю.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі
«Цей день в історії Хмельниччини: 23 лютого»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую