ye-logo.v1.2

24 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2838
24 лютого в Україні і світі святкують День народження лотереї
24 лютого в Україні і світі святкують День народження лотереї. Фото: ілюстративне

Цього дня в Україні та світі святкують День народження лотереї. У 1930 році в цей день відбувалися арешти відомих українців.

24 лютого в Україні і світі святкують День народження лотереї. Якщо ви також вважаєте себе людиною, яка завжди намагається «впіймати фортуну за хвіст», тоді цей день для вас. В лотереях у світі бере участь велика кількість людей, які купують для цього спеціальні білети. Саме 24 лютого 1466 року в бельгійському містечку відбулася перша подібна акція. Організаторкою була дружина Яна ван Ейка, який вважається одним з найбільших фламандських митців. Таким чином жінка вирішила зібрати кошти для одного бідного міста.

Цікавий факт: перші розіграші проводилися ще в давні часи. Наприклад, в Китаї династія Західної Хань за 200 років до нашої ери грали гру, яка називалася «гра білих голубів». Таку назву вона отримала через те, що результати розіграшів відправлялися у віддалені провінції голубами. А кошти, вилучені з такої лотереї, пішли на будівництво Великої Китайської стіни.

Також в останній четвер лютого традиційно святкують День цифрового навчання. Завдяки цифровій революції люди отримали змогу проводити наукові дослідження і навчання в мережі, використовуючи різноманітні цифрові пристрої. Цього дня звертається особлива увага на використання цифрових технологій в освіті. Запровадили це свято в США 2012 року, згодом воно поширилося на інші країни світу.

Яке сьогодні церковне свято

24 лютого в церковному календарі – день пам’яті святого Власа. Жив він в IV столітті та був єпископом Севастійським. Вмів молитвою зцілювати людей. Помер мученицькою смертю за віру в Христа.

Що не можна робити у цей день

• 24 лютого не рекомендується пересаджувати рослини.

День ангела 24 лютого святкують

Всеволод, Єгор, Дмитро, Захар.

Прикмети дня

• Місяць яскраво світить сьогодні - будуть сильні грози;
• стоять морози в цей день - до теплої весни;
• почати лікуватися сьогодні - до швидкого одужання;
• ворони сидять на верхніх гілках дерев - до сильних снігопадів.

Події, що сталися 24 лютого в Україні та світі

• 1887 - уперше встановлено телефонний зв'язок між містами - Парижем і Брюсселем.
• 1912 - уперше використана авіація для розвідки ворожих позицій (італійцями у війні з турками в Африці).
• 1938 - в США почали продаватись нейлонові зубні щітки, перші вироби із щойно відкритого нового матеріалу.
• 1942 - почало мовлення радіо "Голос Америки" (німецькою мовою).
• 2015 - Велика Британія стала першою країною у світі, яка узаконила народження дитини від трьох батьків — більшістю голосів палата лордів британського парламенту затвердила законопроект, який дозволяє проводити штучне запліднення з використанням зразків ДНК від трьох людей.

Факти з минулого Хмельниччини

24 лютого 1734 року Юзеф Потоцький призначив комендантом Кам’янця-Подільського Вацлава Жевуського - представника шляхетського роду і магнатства. Він увійшов в історію як державний і політичний діяч Речі Посполитої. Знаний також як поет, драматург, політичний письменник, теоретик поезії, меценат і покровитель мистецтва.

Як зазначає Валентин Пагор, кандидат історичних наук, науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» у статті"Управлінська діяльність Вацлава Жевуського в Кам'янці-Подільському", заступаючи на посаду коменданта, Жевуський виголосив промову про необхідність посилення фортифікацій міста. За свій рахунок провів ремонтні роботи фортеці. Частину власних коштів він виділив на утримання військових, які у випадку військової загрози мали захищати місто. Він добре розумів потребу реконструкції фізично і функціонально застарілих укріплень міста. Обіймаючи посаду коменданта, Вацлав Жевуський розпорядився провести інвентаризацію оборонних споруд і визначити перелік об’єктів фотифікації. Було розроблено проект будівництва нових оборонних споруд.

Він доручає поручикку артилерії коронної Яну Вітте (пізніше відомий як Ян де Вітте – комендант фортеці і талановитий архітектор) розробити військово-топографічний план Кам’янця-Подільського 1735 року. Сьогодні план зберігається у відділі картографії Національної бібліотеки Польщі.

Військово-топографічний план Кам'янця-Подільського, розроблений 1735 року. Фото: muzeum.in.ua

Наприкінці 20-х років минулого століття центральна влада СРСР почала стрімке згортання політики «українізації». Улітку 1929 року було заарештовано визначного історика Поділля Юхима Сіцінського, секретаря місцевого наукового товариства при Всеукраїнській академії наук Юхима Філя, колишніх керівників Подільської губернської «Просвіти» Євгена Кондрацького та Антона Шумлянського, професора Інституту народної освіти зоолога Олексу Кожухіва… Всім репресованим інкримінували участь у так званій «Спілці визволення України». І рішенням судової трійки головного політичного управління УРСР 24 лютого 1930 року Юхим Філь був засуджений до семи років позбавлення волі, Антон Шумлянський до п’яти років концтаборів. Ще раніше Євген Кондрацький отримав три роки ув’язнення. Юхим Сіцінський та Олекса Кожухів, враховуючи їх похилий вік, були звільнені, але до активної участі в науковому та освітньому житті міста вони вже не повернулись. Перший згодом виїхав до Києва, другий до Глухова.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі
«Цей день в історії Хмельниччини: 24 лютого»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую