ye-logo.v1.2

Сторінками історії: як відбувалася перша мобілізація до армії УНР

Історія 4961
Присяга новобранців-січовиків у Старокостянтинові в присутності Симона Петлюри, 1919 рік
Присяга новобранців-січовиків у Старокостянтинові в присутності Симона Петлюри, 1919 рік . Фото: надане автором

Наказ про мобілізацію Головний отаман Симон Петлюра підписав 9 червня 1919 року.

Сайт «Є» вже розповідав, як у 1918 року в губерніях і повітах Української Народної Республіки (УНР) при комендатурах почали створювати територіальні військові частини – охоронні сотні. І однією з перших в Україні така сотня була організована в Проскурові (нині – Хмельницький). Також ми розповідали про перший призов до армії Української Народної Республіки (УНР) та як він відбувався на теренах нашого краю. А сьогодні розповімо про те, як відбувалася перша мобілізація до Української армії.

Навесні 1919 року, після ускладнення ситуації на більшовицькому фронті, армія УНР вимушена була відступити з Поділля та Волині. Але, вже у перших числах червня вдалося провести потужний контрнаступ і звільнити від більшовиків значні терени: 3 червня дивізія Удовиченка визволила Кам’янець-Подільський (що незабаром став тимчасовою столицею УНР), 6 червня Запорізька група здобула Проскурів (нині – Хмельницький), ну а далі більшовиків було відкинуте майже до Києва.

Проте, така перемога далася великою кров’ю. Війська гостро потребували людських поповнень. Й вони відразу знайшли їх у добровольцях. «До війська йде велика кількість охотників – інтелігентів та селян» – писав військовий міністр Григорій Сиротенко начальнику Генштабу УНР 6 червня з визволеного Кам’янця-Подільського. «Бойовий склад частин з кожним днем побільшується, дякуючи вступу добровольців, настрій військ відмінний» – доповідав полковник Олександр Удовиченко, дивізія якого упродовж кількох червневих днів за рахунок добровольців з Поділля збільшилася до 900 багнетів.

Але, загроза нового наступу із сходу залишалась надзвичайно високою. Тому, не вагаючись, уряд вирішив оголосити першу мобілізацію на підконтрольних теренах УНР. 9 червня 1919 року Головний отаман Симон Петлюра підписав наказ №77 про здійснення мобілізації. Призову підлягали уродженці 1889-1898 років (тобто – чоловіки від 20 до 30 років) – до рядового складу, а також підстаршини до 35 років, старшини – до 40. Безпосереднє здійснення мобілізації покладалося на військові з’єднання: 1-й Північній дивізії виділялися для цього Крем’янецький і Острозький повіти; групі Січових стрільців – Ізяславський та Старокостянтинівський повіти; Запорізькій групі – Проскурівський та Летичівський повіти; групі «Запорізька Січ» та дивізії Удовиченка – Кам`янецький і Новоушицький повіти. При кожній пішій дивізії мав бути утворений запасний кіш. Також планувалося з часом, при відповідній кількості мобілізованих, створити армійські кінний та технічний коші.

Перша хвиля мобілізації пройшла вдало – вже 9 червня у щоденнику армії УНР з`явився перший запис відносно її проведення: «В районі Волинської групи і Січових стрільців – провадиться мобілізація, згідно розпорядження командуючого з’єднаними групами отамана Тютюнника. Призиваються від 20 до 30 років. Мобілізація іде гарно… В тих районах, де більшовики довше панували, селяни йдуть з охотою їх виганяти…».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую