ye-logo.v1.2

Факт в історії: про унікальну кумисолікувальну здравницю в Славуті

Історія 5760
Кумисо-гідропатичний курорт у Славуті
Кумисо-гідропатичний курорт у Славуті. Фото: photo-lviv.in.ua

Давній курорт посеред соснового гаю був відомий далеко за межами українських земель.

3 червня 1899 року польський журнал повідомляв про зміну власника Славутської кліматичної оздоровниці та кумисолікувального санаторію. Інформацію опублікував польський «Tygodnik Illustrowany» («Ілюстрований тижневик»). У матеріалі часопису йшлося, що новим власником (спадкоємцем) став Роман-Даміан Сангушко. Інформацію подавали разом з портретом князя, відзначаючи: «така зміна піде тільки на користь курорту. Адже доля щедро вділила князеві як добру благодійницьку волю, так і засоби для їх громадянського застосування». Керувати закладом князь довірив доктору Г. Добжицькому та своєму домашньому лікарю Т. Дзєжбіцькому.

Заснував кумисолікувальну здравницю у Славуті князь Роман Сангушко, у 1876 році. Заклад став унікальним, оскільки аналогів йому не було у всій імперії, тому його робота викликала неабияке зацікавлення преси того часу. Деякі джерела говорять і про те що у 1904 році, у Славуті на лікуванні перебувала Леся Українка.

Лікувальний заклад був розташований поблизу залізничної станції, що було досить зручно для тих, хто приїздив сюди поправити здоров’я здалеку. Курорт складався з двох спеціальних будівель – водолікувальної та кумисолікувальної. Вони знаходились посеред соснового гаю над річкою Горинь, місцеві мешканці знали цей закритий район як «кумис».

У рекламних проспектах санаторію вказували, що основні лікувальні засоби санаторію це - лісний клімат та кумис. Величезні хвойні ліси Славути служать природними інгаляторами, яких неможливо замінити штучними пристроями. А для виробництва кумису у закладі є до ста кобил. Кумис заготовлюється спеціалістом-татарином під постійним наглядом ординаторів закладу і лікарів-асистентів. Станом на 1903 рік у Славутському кумисолікувальному закладі пролікувалося 15800 хворих.

Читайте також: Факт в історії - про знищений готичний костел у Сатанові та побудову нового

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую