ye-logo.v1.2

Факт в історії: про знищений готичний костел у Сатанові та побудову нового

Історія 4269
Старий костел стояв у центрі містечка, після руйнування його відбудували на околиці
Старий костел стояв у центрі містечка, після руйнування його відбудували на околиці. Фото: rkc.in.ua

Давній храм зруйнували комуністи в роки репресій.

Цього дня 29 років тому у Сатанові освятили новозбудований костел Пресвятої Діви Марії — Матері Церкви. Будувати храм почали у 1990 році на закритому католицькому кладовищі. Втім, його історія значно давніша.
Перший храм виник ще наприкінці XVI століття. Це був дерев’яний костел Пресвятої Трійці, заснований тогочасними власниками Сатанова — родиною Костків.

Пізніше його замінив мурований храм збудований у готичному стилі. Проте у 1930-х його зруйнувала радянська влада, яка створила на його місці автомобільну стоянку.

Костел у середині ХІХ століття

Опис костелу, зроблений 1850 року, показує, як він виглядав у той час. Це була кам'яна споруда завдовжки 32,5 ліктя (лікоть становив приблизно півметра), завширшки 14,5 ліктя та заввишки (до стелі) 19 ліктів.

Костел був вкритий ґонтом, а дерев'яний купол — залізом. Підлога храму була кам'яна, а склепіння мали три ряди однакових за формою та розміром арок. У костелі було та п'ять престолів. У костелі був хор й орган на 8 голосів.

Біля костелу стояв будинок настоятеля, зведений із каменю та покритий ґонтом. Біля нього розміщувалися дерев'яні возівня та конюшня, покриті соломою. Наприкінці подвір'я справа стояла дзвіниця.

Костел у першій половині XX століття

Як зазначено у виданні «Парафії та церкви Подільської єпархії», на початку XX століття костел мав у містечку та навколишніх селах 5906 парафіян. У 1930-х його зруйнувала радянська влада, перед тим репресувавши настоятелів храму. На місці костелу було збудовано автомобільну стоянку.

У 2021 році під час будівельних робіт знайшли частини декору зруйнованого костелу Пресвятої Трійці. Як розповів тоді сайту «Є» селищний голова Сатанівської територіальної громади Альберт Собков, на частини декору натрапили, розбираючи кам’яний напіврозвалений мур.

На залишки кам’яних фрагментів натрапили, розбираючи кам’яний мур. Фото: з фейсбука "Сатанів історичний".

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую