Гаряча тема:
- Війна
Хмельницька майстриня розповіла, як закодовує символи в етноприкрасах
Хмельничанка власноруч створює авторські прикраси.
Здавна традиційні прикраси українок виконували інформативну та оберегову функції. У колоритних прикрасах закодовували інформацію про людину. Залежно від нанесених символів, вони могли захищати господиню від зурочень, додавали здоров’я, краси. З часом прикраси втратили своє первинне значення. Однак і сьогодні є майстрині, які створюють прикраси, використовуючи давні українські техніки.
Хмельничанка Алла Учик виготовляє авторські намиста з бісеру та натурального каміння, займається ткацтвом ґердан та плетінням силянок. Використовуючи символи та узори з вишиванок, її прикраси стають справжніми оберегами. У кожну деталь жінка вкладає душу, адже щодня працює над створенням нової оздоби. Про те, чому вирішила опанувати ремесло бісероплетіння, наскільки складно створювати подібні рукотвори, де черпає потрібні знання і натхнення для творчості, майстриня розповіла сайту «Є».
Наразі Алла Учик є номінанткою конкурсу майстринь та майстрів українського Handmade «Ukraine with love» 2020. Жінка неодноразово брала участь у різних конкурсах та фестивалях, де здобувала перемогу. До прикладу, минулого року мисткиня зайняла перше місце на Всеукраїнському мистецькому фестивалі-конкурсі «Весна талантів» у Миргороді. А починалося все з дитинства…
Жагу до творчості привила мама
«Я з дитинства вишивала подушечки, серветки, рушники, в’язала, шила. Моя мама все вміла робити і завжди казала, що жінка не обов’язково має все застосовувати в житті, але вміти повинна все. Так я вчилася в неї», - згадує хмельничанка.
Але подорослішавши, часу на творчість не знайшлося. Самотня з дівчатами-близнятами Алла постійно працювала, лише інколи, вишиваючи картини. А коли вдруге вийшла заміж і народила сина, сильно захворіла. З того часу й почала займатися оберегами.
«Знаєте, коли людина звертається до Бога? Коли їй важко. Все життя я працювала юристом і мала свою юридичну контору. Але так сталося, що я сильно захворіла. Мене витягли з того світу. З тих пір чоловік не дозволив мені ходити на роботу і я стала займатися оберегами. Стала їх вивчати».
Алла самостійно навчилася плести ґердани – нагрудні бісерні прикраси, за формою схожі на краватки, та силянки - бісерні намиста кругом шиї. Паралельно майстриня вивчала, які можуть бути використані символи на цих прикрасах. Знаходила старовинні вишивки, з них виробляла свої авторські роботи.
«Спочатку робила прикраси на взуттєвій коробці, бо не знала як його правильно робити. Сайти, де є корисна інформація чи майстер-класи, платні. Я не могла собі цього дозволити. Тому вчилася методом проб і помилок. Не вийшло – порізала, розплела, знову плету. Або викинула в сміття, а через пів години передумала, повернулася і знову плету. Спочатку було важко, але сьогодні я можу це робити з закрити очима», - ділиться вона.
На роботу над намистом може витратити до двох місяців
«Працюю щодня і протягом всього дня, крім неділі та свят. Зварила їсти, відправила дитину в школу і плету. Щоб зробити ґердан, потрібний тиждень. Це якщо не брати до уваги, що його спочатку потрібно розробити і накреслити, - розповідає Алла Учик. - А щоб створити намисто з квітами, може піти два місяці. Поки роблю одну роботу, в голові вже крутиться щось інше. Тому я ніколи не знаю, що у результаті вийде. Зазвичай починаю одне, а закінчую зовсім іншим».
Спочатку хмельничанка плела прикраси тільки у подарунок для рідних та друзів, але з часом на обереги почали з’являтися замовлення. «Знаєте, як «сарафанне радіо» пішло по знайомих. Почали звертатися люди. Потім дочка, коли навчалася в Чернівцях, показала там мої роботи. Люди, які займаються хендмейдом і мають сувенірні магазини, почали замовляти у мене прикраси. Потім магазини Львова почали замовляти», - пояснює майстриня.
Закодовує символи в орнаменті
Буває, що клієнти роблять персональні замовлення. Просять в орнаменті закодувати конкретну інформацію.
«Кожен символ, кожен хрестик має своє значення. Ще я знайшла сайт, де закодовані імена у вишивці. Я завжди стараюся виконати прохання людей. До прикладу, звертаються жінки, які хочуть мати дітей. Просять зробити відповідний оберіг. І я починаю складати все докупи, - розповідає хмельничанка. - Кому – для сімейного життя, кому – для кохання, хто хоче просто своє ім’я закодувати».
Оберегами переважно стають ґердани. Як пояснює мисткиня, тут є більше простору для фантазії. Хоча, як зауважує вона, силянки теж можуть нести оберегову функцію.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: