ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Перші корабели, усипальниця Потьомкіна і скелет найбільшої тварини

Туризм 6340
Набережна Дніпра і пам
Набережна Дніпра і пам'ятник першим корабелам. Фото: автора

Це далеко не повний перелік цікавинок Херсона — міста, яке будівничі задумували як південний Санкт-Петербург

Зазвичай у Херсон їдуть влітку, за сонцем, відпочинком і кавунами. Я ж побувала у цьому місті двічі: рано навесні та пізно восени. Незважаючи на це, а може, і завдяки цьому, місто мені дуже сподобалося. Повірте, тут є що робити і в похмуру листопадову погоду.
Херсон видався мені затишним і спокійним містом із власним обличчям та атмосферою, водночас достатньо великим, щоб мати всі необхідні зручності і розваги.
Херсон — місто серед степу, лежить на правому березі широченного Дніпра. Його заснували у 1778 році для оборони південних кордонів Російської імперії та розбудови флоту. Його засновник та перший губернатор — фаворит Катерини ІІ Григорій Потьомкін. Його прах досі зберігається у Херсоні — у Свято-Катериненському соборі.
Херсон — молоде місто, йому лишень 237 років, однак у центральній частині збереглося багато старовинних будиночків. Можливо, вони не такі давні, як у Львові, та й збудовані в іншому стилі, однак їх дійсно багато (якщо порівнювати з Хмельницьким). Деякі будівлі відреставровані, але багато й недоглянутих. Облущена штукатурка, потьмяніла фарба, надбита ліпнина... Деякі будинки стоять з забитими вікнами, інші — просто розвалюються. Але, як на мене, це не спотворює місто, а додає йому шарму.

Проспект Ушакова, неподалік від набережної.

Звісно, якщо всю цю стару забудову відреставрувати, теж буде гарно, але зовсім інакше. І не факт, що за блиском свіжої штукатурки не втратиться цей шарм. А так ти ніколи не знаєш, що тебе чекає за рогом. Охайний офіс нотаріуса, гарненька стара хатка, крихітна кав'ярня на два столики чи будинок з привидами? А може, і все це одночасно?


У центрі міста.

Пропоную список того, що, на мою думку, треба обов'язково побачити у Херсоні, такий собі «must see» для туриста.

Центральна забудова ХІХ століття


Якщо від проспекту Ушакова (центральна вулиця, яка тягнеться від залізничного вокзалу до Дніпра) в районі площі Свободи звернути на одну з прилеглих вуличок, із гучного напруженого міста ви перенесетеся у спокійне і затишне. Блукати цими вуличками і провулками можна хаотично, без наміченого плану. Ви будете виходити то на ширшу вулицю, то на тихий провулок, побачите то величний храм, то закинутий будинок.

 Романтичні закутки Херсону.

У центрі.

Оце нагромадили!

 

    

У центрі міста можна побачити багато арт-об'єктів, малюнків на стінах і парканах.


Пішохідна вулиця Суворова


Вулиця Суворова — центральна пішохідна вуличка, історія якої нараховує практично стільки ж років, що й самого міста. З боку проспекту Ушакова вуличку прикрашає погруддя полководця, на самій вулиці збереглася забудова ХІХ століття, зокрема, будинок, де розміщалася штаб-квартира Суворова напередодні та після російсько-турецької війни 1787–1792 років.


Пішохідну вулицю Суворова прикрашає погруддя полководця.

Вулицю прикрашає оригінальна скульптура із... дерева. Коли платан, посаджений тут ще наприкінці XVIII століття, засохнув, місцевий митець Микола Гепард перетворив його на химерну скульптуру «Казкове дерево».


Казкове дерево.

Залишки фортеці та Катериненський собор


Херсонська фортеця, закладена у ті ж часи, що і місто, мала величезну територію (зараз це парк Ленінського комсомолу). Незважаючи на оборонний та вогневий потенціал, їй так і не судилося «взяти участь» в жодній битві. До 1881 року фортецю частково розібрали, у 1902 році вона сильно постраждала від землетрусу.

Вали Херсонської фортеці, на задньому плані - Очаківські ворота.

Зараз від неї залишилися вали, колодязь, арсенал (тепер тут розташовується слідчий ізолятор), а також Очаківські і Петербурзькі (Московські) ворота.


Східна брама (Петербурзькі чи Московські ворота).

Ще одна велична пам'ятка фортеці — Свято-Катериненський бо Спаський собор, який є усипальницею Потьомкіна, та його дзвіниця.

Катериненській собор.


Дзвіниця собору.


Набережна Дніпра і пам'ятник першим кораблебудівникам

Щоб потрапити на набережну, слід пройтися по проспекту Ушакова до його завершення. Тут можна посидіти на лавочці, поспостерігати за катерами і портовими кранами, поніжитися на сонечку чи подивитися на хмари (залежно від погоди).

Захід сонця.


Портові крани.

А ще — сфотографуватися біля гармати чи пам'ятника першим будівничим кораблів. Кораблик на постаменті є візитівкою міста та одним із його найвідоміших пам'ятників. Табличка повідомляє, що тут у 1783 році був збудований перший 66-гарматний корабель Чорноморського флоту.


Пам'ятник першим корабелам.

Херсон і досі є містом моряків, адже тут є морська академія, і на вулицях міста можна побачити курсантів у чорній формі. 


Дніпро у Херсоні дуже широкий, скоро він впадатиме у Чорне море.

Скелет найбільшої у світі тварини


У природознавчому відділі краєзнавчого музею (вул. Горького, 5) зберігається скелет синього кита — найбільшої сучасної тварини на Землі та, ймовірно, найбільшої за всю історію планети. Херсонський скелет має близько 30 метрів завдовжки і важить біля 2 тонн. Експонат, який музею подарували випускники морського училища у 1960-х роках, навіть не вмістився в одній кімнаті, хвостик зазирає у сусіднє приміщення.

Скелет синього кита. Фото vgoru.org

Також у музеї можна побачити рідкісні види тварин, птахів і риб, величезну колекцію комах та метеликів.
Природознавчий відділ відкритий для відвідувачів з 10 до 17 години щоденно, крім понеділка і вівторка. Вхідний квиток — 30 грн, фотозйомка — 10 грн.


Будівля природничого відділу музею.

Головний корпус краєзнавчого музею розташовується по вулиці Леліна, 9, ще є літературний відділ (вул. Горького, 1), частина якого — музей-квартира письменника Бориса Лавреньова.

Художній музей

Навіть якщо ви не є поціновувачами мистецтва, раджу відвідати художній музей імені О. Шовкуненка. Принаймні, поглянути на нього ззовні. Заклад розташований у помпезній будівлі колишньої міської думи — пам'ятки архітектури початку ХХ століття. Також варто зазирнути всередину, пройтися широкими сходами, зайти у розкішні зали.
Музей має велику колекцію живопису, графіки, скульптури ХVІІ-ХХ століття. Мене найбільше вразила виставка скульптури Вадима Федоровича — уродженця сусіднього містечка Цюрупинська. Він працював над інтер'єрами кількох українських храмів, його твори зберігаються у приватних колекціях багатьох країн світу.


Художній музей розташувався в історичній будівлі.

Музей можна відвідати з 9 до 17 години щодня, крім понеділка та вівторка. Вхідний квиток — 10 грн, фотозйомка — 30 грн.

Сакральні споруди

У Херсоні багато сакральних споруд, серед яких церкви, костели і синагоги. Перша православна церква у місті, вже згаданий собор Святої Катерини, збереглася до наших днів. Також серед найстаріших та найцікавіших храмів можна назвати церкву Святої Олександри, Свято-Софіївську церкву, Свято-Духівський собор, Успенський собор, Всесвятську церкву тощо.


Церква Святої Олександри.

На початку минулого століття у Херсоні діяло понад 20 синагог, зараз — лише одна (Хабад, вулиця Горького, 27). В деяких старовинних синагогах зараз житлові будинки, в інших — якісь організації, а деякі будівлі взагалі не збереглися.

Успенський собор.

Впевнена, що перелік цкавих місць Херсона можна продовжувати довго, кожен мандрівник чи корінний херсонець має свої улюблені куточки. Це лише невеликий перелік того, що  вдалося побачити мені.


Звичайнісінький паркан.
 


Корисна інформація
Від залізничного вокзалу до центру можна дійти по проспекту Ушакова за 20-30 хвилин або ж доїхати на численних маршрутках та тролейбусах.
Оригінальну і креативну екскурсію містом чи іншими місцями Херсонщини можна замовити у центрі туризму і пригод «ХерсON» (vk.com/khers_on, 050-515-88-86).
У Херсоні є величезний торговельно-розважальний центр «Фабрика», який розмістився в корпусі бавовняного комбінату. Місцеві жителі запевняють, що він — найбільший у Східній Європі.
У центрі міста, на проспекті Ушакова, є два великі супермаркети, «АТБ» і «Сільпо», де можна закупитися харчами. При останньому також діє недороге кафе самообслуговування.
У місці, де проспект Ушакова впирається у набережну, є безкоштовний чистий туалет.


Центральна забудова.

До речі, якщо плануєте мандрівку Херсонською областю, не забудьте з'їздити до Асканії-Нової.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую