ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Музей історії туалету: 500 мініатюрних унітазів і 5 цікавих фактів про гігієну

Туризм 7636

У Києві є музей, який розповідає, як люди справляли природні потреби в давнину і як винайшли сучасні унітази.

І хоча сьогодні перше квітня, музей історії туалету – це не жарт. Він дійсно функціонує у Києві, причому, цілком успішно. Принаймні, коли я завітала туди, у закладі було чимало відвідувачів, і час від часу з’являлися нові. Випадково я навіть потрапила на екскурсію, і вона виявилася однією із найзахопливіших, які мені доводилося чути... Вона змушувала весь час дивуватися: спершу тому, наскільки люди нехтували особистою гігієною в часи темного Середньовіччя, потім – до чого вони дійшли в удосконаленні клозетів.
Музей існує практично десять років. Поштовхом до його створення послужив жарт. Коли підприємець Микола Богданенко у 1995 році розпочав справу, пов’язану із сантехнікою, друзі подарували йому мініатюрний сувенірний унітаз. З часом жарт перетворився на колекціонування предметів першої необхідності.

Найбільша колекція сувенірних унітазів зберігається у музеї. 

У 2010 році колекція сувенірних унітазів, яка нараховувала тоді 288 штук, увійшла у Національний реєстр рекордів як найбільша в Україні. Відтоді вона суттєво поповнилася і становить зараз близько півтисячі екземплярів. Усі ці мініатюрні унітази, керамічні і пластмасові, металеві і дерев’яні, блискучі і білосніжні, позолочені і з ручним розписом, можна побачити у музеї.
Однак на цьому музейна експозиція не завершується. Вона дійсно допомагає зрозуміти, яким чином розвивалася побутова культура людей. Різноманітні макети, репліки та справжні пристрої, а також інформаційні стенди, ілюструють історію розвитку туалету: від перших примітивних нужників до сучасних пристроїв, здатних брати аналізи у своїх господарів.

Китайські пісуари.

У музеї багато цікавих експонатів, хоча і більшість із них – репліки. Зокрема, це стільчак часів Римської імперії, нічні горщики періоду Середньовіччя та Ренесансу, вишукані китайські пісуари, більше схожі на вази і скульптури.
Також тут є репліка пристрою, сконструйованого за кресленнями Леонардо да Вінчі для французького короля Франциска І, туалет-трон, на якому королі у «дикі» часи приймали послів, реконструкція земляного туалету преподобного Генрі Моула, антисептиком в якому була звичайна земля.

  

Пісуар, Автро-Угорщина, початок ХХ століття.         Реконструкція земляного туалету.

Є тут кілька ексклюзивних унітазів. Зокрема унітаз з ручним розписом і емблемою каналу «М1» та чорно-білий унітаз із портретом Анатолія Борсюка – ведучого передачі «Білим по чорному» на «1+1». Цей унітаз канал подарував Миколі Богданенку за участь у програмі.

Унітаз з ручним розписом з емблемою каналу "М1".

Тему туалетів не назвеш піднесеною і високодуховною. Однак творці і працівники музею переконані, що вона життєво необхідна, адже побутова культура є першим кроком до розвитку загальної культури і цивілізованості людини.
На останок пропоную кілька цікавих фактів з історії туалету:
1. Ймовірно, найдавніший туалет був створений у 2500-х роках до нашої ери! Він відноситься до цивілізації Мохенджо-Даро, що існувала на території сучасного Пакистану. Тоді туалетами були обладнані навіть будинки небагатих городян, а нечистоти стікали підземною зливною системою у відстійники і виводилися за межі міста.

Унітаз у розрізі.

2. У середньовічних містах і замках не було ні вбиралень, ні каналізації, ні водопостачання. Люди виливали фекалії з нічних горщиків просто з вікон. У 1270 році у Парижі був виданий закон, що забороняв робити це під загрозою штрафу. Однак і це не допомогло. Тоді городян зобов’язали тричі кричати «Обережно, вода!» перед тим, як вилити вміст горщика з вікна.

Нічні горщики, початок ХХ століття.

3. Саме у часи Середньовіччя винайшли взуття на платформі, щоб не бруднити ноги об нечистоти. Тоді ж були популярними плащі і широкополі шляпи, які рятували від вмісту нічних горщиків.
4. Коли Леонардо да Вінчі прибув у Париж на запрошення короля, він був вражений міським смородом і антисанітарним станом (виявляється, в Італії було чистіше). Саме тому він виконав для короля проект туалету зі змивом. Однак король не забажав втілити у життя його проект, і вирішив, як і раніше, користуватися кріслом-туалетом.

Винахід Леонардо да Вінчі.

5. Слово унітаз походить від марки перших сучасних туалетів зливного типу «UNITAS» (від латинського «єдність»), сконструйованих у 1884 році англійцем Томасом Твіфардом. Коли ж виріб завезли на територію Російської імперії, назву перекрутили, із власної вона перетворилася на загальну і успішно прижилася.

Форма для виливання унітазу (ліворуч) та японське біде "Тото", що може взяти аналізи у свого власника і надіслати їх лікарю електронною поштою.

Дізнатися ще більше фактів, які вражають або дивують, можна, завітавши у музей історії туалету, що у Києві, на вул. Рибальській, 22. Музей працює щодня з 10 до 18 години, вхідний квиток – 35 грн, пільговий – 20 грн.
До речі, до 24 квітня у музеї діє виставка старовинних замків «Таємниця замкової щілини». Тут можна побачити накладні замки із Стародавнього Єгипту, мініатюрні замочки у вигляді звірів, масивні середньовічні ключі, сувенірні ключі від міста та багато іншого.


 Середньовічні ключі.

До речі, якщо будете у Києві, завітайте у Державний музей авіації, що біля діючого аеропорту Жуляни. За кількістю дослідних і одиничних бортів він є шостим у світі. А за величиною колекції – другим серед країн СНД.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую