ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Броди — місто з гарною архітектурою, що погано збереглася

Туризм 14620
Одна із централних вулиць Бродів
Одна із централних вулиць Бродів. Фото: автора

Найвідоміша споруда міста — Бродівська синагога XVIII століття.

Багато старовинних будинків і жодної таблички, яка б засвідчувала пам’ятку архітектури. Занедбана стара синагога, в якої валяться стіни, а біля неї — новенький дитячий майданчик. Палац, про існування якого навіть не всі місцеві не знають, а поруч — ринок...


Броди, райцентр Львівської області, справили на мене двояке враження. З одного боку, місто дуже гарне, з симпатичними старовинними кам'яницями та різними пам'ятками. З іншого — старе місто виглядає якось занедбано та сіро. Можливо, такому враженню певною мірою сприяла дощова погода, якою мене зустріло весняне місто.

Свого часу Броди були типовим єврейським містом, доглянутим, розвиненим і зі жвавою торгівлею. На пам’ять про євреїв, крім синагоги та міської забудови, залишилося велике кладовище. Хоча йому трохи більше століття, тут налічується 20 тисяч могил! Це один з найбільших єврейських цвинтарів в Україні. Про те, що єврейська громада міста була досить великою, свідчить поширене єврейське прізвище Бродський. Виявляється, носії цього прізвище або їхні пращури були родом з цього міста.

Оборонна синагога у Бродах


Найвідоміша старовинна споруда, яку варто відвідати у Бродах, – це оборонна синагога середини XVIII століття. З одного боку вона досить непогано виглядає, а от якщо зайти за ріг, можна побачити напівзруйновані стіни та повалений дах. А поряд із синагогою стоять багатоповерхівки та дитячий майданчик з гойдалками.


Ось так Бродівська синагога виглядає з одного боку...


...а так з іншого.

Цікаво, що в Одесі була синагога під назвою Бродська. Виявляється, її будували вихідці із галицького містечка і назвали на його честь.

Коротка екскурсія містом

Також у Бродах слід пройтися кількома вузькими вуличками та оглянути центральну частину міста.
На центральній площі розташувалася симпатична велика будівля, у якій зараз базується міліція, суд та інші установи. Колись це був Празький банк.


Колишній Празький банк у Бродах.

Також тут можна побачити фахверковий будиночок (з зовнішнім дерев’яним каркасом), це годинниковий павільйон. І хоча споруда нова, вона практично відтворює іншу, яка стояла тут століття тому.

  

Фахверкові будиночки у Бродах. Зліва - сучасний прототип старовинного годинникового павільйону.

Крім цього, варто оглянути міські храми, а саме Троїцьку церкву, церкву Святого Юра та оборонну церкву Богородиці.


Церква Різдва Пресвятої Богородиці 1600 року — XVIII століття.

Бродівський замок

А щоб побачити замок, вірніше те, що від нього залишилося, потрібно запитати дорогу у місцевих. Будьте готові до того, що перехожі можуть сказати: «Який палац? Який замок? В нас такого немає». Правда, трохи подумавши, дехто таки покаже напрямок, у якому потрібно рухатися.


Палац у Бродах.

Замок розташований недалеко від центру, однак так просто його не побачиш. Від колишньої могутньої твердині, яка витримала облогу Богдана Хмельницького у 1648 році, залишилося небагато: залишки земляного оборонного валу, бастіонів та каземати.

У XVIII столітті на території замку був побудований палац, який зберігся до сьогодні. Сама будівля, як і навколишня територія, перебуває у поганому стані. Єдине, що нагадує про те, що палацу кілька століть, так це фасадні оздоблення.


Фрагменти оздоблення палацу.

Як дістатися до міста Броди

Броди — районний центр Львівської області, розташований за майже 200 км від Хмельницького.
Хоча місто розташовується у Львівській області, із Хмельниччини до нього краще добиратися через Тернопіль — як на власному транспорті, так і на автобусі:

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую