Гаряча тема:
- Війна
Подорожуємо Україною. Садиба Попова у Василівці – маловідома перлина Придніпров’я
У Запорізькій області частково зберігся оригінальний палацовий комплекс.
За неприглядною назвою Василівка ховається дивовижне містечко, яке є одним із найцікавіших у Запорізької області. Сто років тому тут можна було побачити розкішний палацо-парковий ансамбль садиби Попових. Зараз, хоча сам палац зруйнований, а деякі приміщення зазнали перебудови, маєток і досі по праву вважається дуже цікавим і вартим уваги мандрівників. Хоча він залишається маловідомим і навіть не дуже популярним серед мешканців краю.
Цікаво, що коли ми були у Запоріжжі і казали, що хочемо з’їздити у Василівку, нас відмовляли від цього. «Та там нема на що дивитися, палац не зберігся. Хіба що в зоопарк можна сходити», - казали нам знайомі, і не один раз.
На щастя, ми нікого не послухали і в результаті потрапити в одне з найцікавіших місць у Східній Україні, які мені довелося відвідати. Ми так довго гуляли на території садиби-музею і навколо неї, що в зоопарк не потрапили. Але зовсім про це не шкодуємо…
Вид на маєток з центрального входу.
Трішки історії
Ці землі були подаровані генералу Василю Попову у ХVІІІ столітті імператрицею Катериною ІІ. До цього тут були козацькі зимники та хутори, а генерал заснував тут постійне поселення Василівку, яке згодом розрослося до міста.
Його онук, теж Василь, у 1894 році збудував тут замковий комплекс. Його центром був палац з п’ятьма вежами. І хоча будівля була збудована у нові часи, вона нагадувала середньовічний замок завдяки своїм готичним та мавританським рисам.
Ось так виглядав палац Попових.
Палац мав розкішне убранство, бібліотеку з рідкісними виданнями, картинну галерею з оригіналами робіт видатних художників того часу, бальні зали, фінські та римські лазні. У палаці була облаштована метеостанція, а згодом – й астрономічна обсерваторія.
Читайте також: Суми - місто радості!
У радянські часи палац Попових зазнав грабування та жахливого ставлення (деякий час тут був свинарник), а згодом і зовсім був розібраний на будівельні матеріали. На згадку про нього залишилася висока кругла вежа.
Від палацу залишилася тільки кругла вежа.
Сучасність
Та вежа – не єдина окраса колись величного комплексу. Також можна побачити північний, східний і західний флігелі, кожен з яких також нагадують невеличкі плацики.
Через північний флігель туристи потрапляють на територію садиби Попових.
У північному флігелі розташувався музей, де можна побачити, як виглядав поруйнований палац, дізнатися про його власників та історію, а також відвідати етнографічну експозицію та познайомитися з творами місцевих митців. Навіть збереглися деякі речі із самого палацу.
Також у північному флігелі розташувався музей.
У західний і східний флігель туристу не проникнути. Якщо навколо західного вирує якесь життя, можливо, там ведуться якісь роботи, то східний наглухо закритий.
Східний та західний флігелі замку Попова.
Біля західного флігеля можна побачити симпатичну башточку, яку називають оглядовою. Однак насправді немає відомостей, у яких потребах її використовували господарі.
Оглядова башта має особливу цегляну кладку.
Порівняно з іншими будівлями маєтку каретний двір був досить простим і стриманим в архітектурному плані. Зараз він, з добудованим другим поверхом, відділений від садиби парканом, і там розташовується школа.
Каретний двір.
Зате при будівництві конюшень архітектори не стримували уяву! Неприступні і витончені водночас, вони відігравали роль фортечної стіни. І якщо дивитися на них ззовні (для цього треба вийти з садиби через хвіртку з протилежного боку від центрального входу і трохи спуститися вниз), важко повірити, що це звичайні конюшні. Вони більше нагадують Московський кремль.
Ось так конюшні виглядають зсередини маєту, а так - зовні.
Корисна інформація
Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» працює за наступним режимом:
Пн-Чт – з 8.00 до 17.00,
Пт – з 8.00 до 15.45,
Сб, Нд – з 9.00 до 16.00.
Обідня перерва: з 12.00 до 12.45.
Санітарний день – перший вівторок місяця.
Читайте також: Що таїть в собі острів Хортиця?
Вхідний квиток на територію комплексу та до музею коштує 25 грн, пільговий (для школярів, студентів і пенсіонерів) – 15 грн, дітям до 6 років – безкоштовно. Екскурсія музейними залами – 50 грн, територією садиби – аналогічно.
Як добратися до Василівки Запорізької області
Василівка розташовується у 800 км від Хмельницького, а тому дорога автомобілем займе понад 10 годин.
Зручно їхати потягом до Запоріжжя (за одно подивитися і обласний центр та острів Хортицю), а звідти до Василівки близько 50 км. Цей шлях можна подолати автобусом (автобусів у цьому південному напрямку курсує дуже багато – розклад можна подивитися на сайті bus.com.ua).
Трохи довше, але значно приємніше поїхати приміським потягом: в потяг не набивається стільки туристів, як в курортні автобуси, до того ж залізниця прокладена вздовж Дніпра, який розливається у цих краях у безкраї простори.
Вид з вікна потяга на Василівку.
Тільки будьте уважні, вийти слід на станції Таврійськ. Саме так називається залізнична станція у Василівці. Розклад приміських потягів можна знайти тут: uz.gov.ua/passengers/suburban_train_schedule/.
Палац розташовується неподалік від залізничної станції. Цей шлях можна подолати пішки за 10-20 хвилин.
Читайте також: Дніпродзержинськ-Кам’янське: великі заводи і старовинні храми.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: