ye-logo.v1.2

Фарби vs сірість: екскурсія муралами Хмельницького (ФОТО, МАПА)

Туризм 12734
Фото: автора

Пропонуємо здійснити екскурсію рідним містом і поглянути на вуличні картини, намальовані на його будинках.

 Вуличне мистецтво давно популярне у світі, а останніми роками і в Україні. Приємно, що услід за Кам’янцем-Подільським, який завдяки фестивалю «Республіка» перетворився на картинну галерею просто неба, і наш обласний центр долучається до цього процесу. У місті з’являються все нові мурали (картини на стінах будинків).

Багато малюнків з’явилися завдяки громадським активістам, зокрема голові ГО «Територія» та організатору фестивалю «Республіка» Андрію Зоїну та його однодумцям. Створення інших муралів ініціює міська влада. Зокрема ще на початку року у Хмельницькому стартував проект «Мальоване місто». А іноді мешканці самі збираються коштами, щоб прикрасити свій під’їзд чи стіну біля дитячого майданчика.

Сьогодні, коли наше місто святкує черговий день народження, пропоную здійснити екскурсію його муралами, так би мовити, здійснити невелику подорож, не покидаючи межі міста. До речі, більшість із них не просто тішать яскравими кольорами та естетичною красою, а й мають свій соціальний чи філософський підтекст.

Таку прогулянку ви можете запропонувати своїм друзям з інших міст, щоб показати, що Хмельницький – місто сучасне та яскраве.

Читайте також: П'ять місць Хмельницького, які маловідомі туристам.

Розпочнемо нашу прогулянку з вулиці Інститутської, а саме з першого великого муралу, який з’явився у нашому місті ще у 2014 році. Створила його команда одеських митців М-97, і це не остання їхня робота у нашому місті.

Перший великий мурал у нашому місті.

Картина площею у 300 квадратів та висотою у десять поверхів має назву «Поверніть нам наше небо» і символізує прагнення людей до миру та злагоди. Розташовується вона за адресою: вул. Інститутська, 6/3.

Поряд із цим муралом, на сусідній новобудові (вул. Інститутська, 6Б) є ще один, на якому зображені повітряні кулі і дирижаблі:

Як і попередній, цей мурал створили за ініціативи фестивалю «Республіка», але у 2015 році. Над ним працювали харків’янка Олександра Слюсаренко та Михайло Коробков із Севастополя. Мурал продовжує тему неба та повітряних куль, щоправда, цього разу, як літальних засобів.

На сусідньому будинку художники продовжили тему неба.

Далі наш шлях лежить до перехрестя вулиць Кам’янецької та Купріна, до школи № 18 (вул. Кам’янецька, 119), що навпроти Ружичанського універмагу:

Замріяна дівчина, яка гортає книгу, з’явилася тут ще у 2015 році за ініціативи ГО «АллатРа» та Хмельницького молодіжного клубу розвитку. Картину також прикрашає надпис «Хмельницький – місто доброти».

Дівчину з книгою намалювали місцеві художники.

Рухаємося по Кам’янецькій у бік центру, до перехрестя із вулицею Гагаріна:

Там, на будинку 20 по вулиці Гагаріна, що навпроти філармонії, ще донедавна можна було побачити радянський символ «серп і молот» і надпис «слава труду». Тепер же стіну прикрашає козак-кобзар з оселедцем, однак одягнутий він не у традиційну вишиванку, а у сучасну військову форму, а поряд лежить каска. Так творець муралу, місцевий художник Андрій Томчишен, поєднав історію України із сучасними реаліями. Він працював над малюнком понад десять днів, використавши 40 пензлів та витративши 70 літрів фарби. Створений мурал у рамках міської програми «Мальоване місто».

Український мурал замінив радянську символіку.

Проходимо повз пам’ятник Богдану Хмельницькому, минаємо майдан Незалежності і повертаємо праворуч на вулицю Володимирську:

На будинку 86 (навпроти управління НБУ у Хмельницькій області) бачимо ще один свіжий мурал – дівчинка на гойдалці посеред соковитого зеленого поля. Цей стріт-арт створили під час фестивалю вуличного мистецтва «Арт-місто», який відбувся на початку серпня цього року. Над ним працювали одеські художники М-97.

 Цей мурал з'явився влітку цього року.

Далі повертаємося на кілька метрів назад і спускаємося по вулиці Соборній у бік Проскурівської. На будинку 31, що поряд із пам’ятником В’ячеславу Чорноволу, бачимо мурал на екологічну тему. Створений у вересні 2015 року, стріт-арт присвячений Дням сталої енергії, які тоді проходили у Хмельницькому, а також Дню міста.


Екологічний стріт-арт на Соборній.

Працював над муралом севастопольський художник Михайло Коробков. Він зобразив будинок, у якому природні явища використовуються як енергетичні ресурси (сонячна енергія, дощ, вітер). Є тут і велосипед як екологічний транспорт.

Спускаємося до Проскурівської і повертаємо праворуч, рухаємося до музичної школи №1 (вул. Проскурівська, 18). Тут ми бачимо ще одне творіння Михайла Коробкова у стилі «стімпанк» – стилізований орган, за яким сидить музикант у фраку та циліндрі. Поряд ще один стілець, цього разу справжній, для тих, хто хоче сфотографуватися із музичним інструментом.

Біля музиканта є справжній стілець.

Екологічний і музичний мурали розташовані неподалік один від одного: 

Тепер наш шлях пролягає до набережної Південного Бугу. Там, на стіні ДЮСШ №3 «Спартак», на байдарці пливе спортсмен (і не дивно, адже школа готує веслувальників), а поряд, на старому металевому вагончику, красується сучасна Джоконда із балончиком фарб у руці. Щоправда, вандали дещо зіпсували малюнок, зафарбувавши очі Мони Лізи жовтою фарбою.

  

Старий вагончик прикрасили з усіх боків.

Ці об’єкти з’явилися тут у травні 2016 року. Ідейний натхненник задуму – Андрій Зоїн та фестиваль «Республіка», а працювали над малюнками одесити. Також художники прикрасили бетонний паркан біля набережної.

  

Малюнки на набережній мають відповідну водну тематику. 

Кумедні риби.

Ось так розташувалися мурали на набережній:

На іншому березі річки, за міським пляжем, на бетонному паркані можна побачити ще декілька цікавих малюнків. На одному козаки пливуть у човні, на іншому – люди з книгами заміть голів. На жаль, деякі із малюнків спаплюжили вандали.

 

Малюнки на стіні біля міського пляжу.

Цей мурал найбільше постраждав від вандалів (розмитий квадрат - нецензурна лексика).

Щоб побачити ці малюнки, треба пройти через пляж до стіни:

І на останок вирушаємо у Гречани – до зупинки «Насолода», щоб побачити найсвіжіший мурал, створений у нашому місті:

Там, на стінах котельні, що поблизу дитячого садочка та школи мистецтв «Райдуга» (вул. Курчатова, 9), зображене яскраве «Дерево мрій». Працювала над малюнком хмельницька художниця Оксана Мазур, допомагав їй ще один наш художник Святослав Франко.

Тепер діти, які відвідують ці заклади, насолоджуються загадковим і життєрадісним малюнком. Та й дорослі тут можуть поринути у казку та згадати дитинство.

Малюнок прикрашає стару котельню.

До речі, комунальники кажуть, що за кілька тижнів у місті має з’явитися новий мурал – на будинку 24 по вул. Героїв Майдану. Зараз відбувається погодження ескізу малюнку та погодження кошторису.

«Спершу було обрано п’ять будинків, на яких мали створити мурали, попередньо утепливши стіни під ними. Однак ми зрозуміли, що виділених 250 тисяч гривень вистачить лише на два будинки, - розповідає заступник начальника управління ЖКГ Володимир Путін. – Перший проект уже втілено у життя, це будинок 20 по вул. Гагаріна. Тепер обрали і другий – на Героїв Майдану».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую