ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною: таємничий палац графа Ксідо у Хмільнику

Туризм 9741
З підніжжя гори палац Ксідо нагадує неприступну фортецю
З підніжжя гори палац Ксідо нагадує неприступну фортецю. Фото: автора

З одного боку він нагадує неприступну фортецю, з іншого – білосніжний «повітряний» палац.

Хмільник, що на Вінниччині – містечко курортне. Санаторіїв тут нині більше десятка. Але не лише ними може здивувати містечко подорожніх та тих, хто вирішив оздоровитися серед цілющих соснових лісів та радонових джерел. Є тут дивовижний і таємничий палац графа Ксідо. Не схожий на жоден, які доводиться бачити на Поділлі. А що вже всяких легенд довкола нього ходить!

Перлина архітектури знаходиться у самісінькому центрі міста. На неї вам вкаже будь-який подорожній. На узвишші, посеред дерев і не одразу побачиш, що там, за ними ховається.

А коли вже піднімешся сходами… Палац графа Ксідо – такий собі симбіоз неприступної фортеці і розкішного «повітряного» палацу в стилі ренесансу, зведений на початку ХХ століття. Так, у нього два парадніх фасади! З одного боку, над урвищем, він зведений у стилі середньовіччя, нагадуючи неприступну кам’яну фортецю. А з іншого – білосніжний витончений палац з колонадою…

Палац нині у плачевному стані

Чи є ще такий в Україні? Мабуть ні… Місцеві кажуть, ще донедавна тут був готель. Нині ж на палац боляче дивитися… Поволі розсуваються сходи, перекосилися балкони, шматками відвалюється покрівля… Крізь вибиті шибки ще можна де-інде побачити стару ліпнину довкола люстр. Сам же палац для відвідувачів закритий, потребує ремонту та рестраврації. І хоча табличка на будівлі настійливо просить берегти архітектурну пам’ятку, з усього видно, що для багатьох, хто навідується сюди, він став пристанищем для не зовсім пристойних посиденьок…

Зведений палац графа Ксідо на місті колишнього оборонного замку. Кажуть, цей височенний пагорб ще у 14 столітті селяни насипали вручну. Згодом цю гору назвали Замковою.У вцілілій до наших часів оборонній вежі нині діє приватний краєзнавчий музей. Якщо пощастить і він буде відчинений – почуєте дивовижну історію графа Ксідо від місцевих краєзнавців. А вона й справді варта того, щоб її знати.

   

Два в одному - фортеця і покої

Графа Ксідо часто називають красенем-альфонсом, який спокусившись на багатства місцевої старої панночки запропонував їй руку та серце. Поміж тим багато хто запевняє, що замішані тут таки не лише гроші, а й велике кохання…

У вежі замку - музей

Костянтин Ксідо – красень-грек, що імігрував до Росії і, попросившись на військову службу, час від часу брав участь і у службових поїздках на Поділля. Кажуть, Ксідо хоч і статків не мав, полюбляв світські розваги як ніхто. Посиденьки, бали, танці. А що вже жінок змінював – мов рукавички… Уже тоді про нього ходила не надто добра слава бабія. Аж раптом ні з того ні з сього Ксідо узяв тай одружився. Та ще й на немолодій, і не зовсім вродливій пані – доньці найбагатшого поміщика Хмільника графа Левашова, який мав три десятки навколишніх сіл, родовий маєток «Осиковий гай», цукровий завод у Подільській губернії та чималу скриню грошових активів...

Колони мають могутній вигляд

У щирість почуттів літньої жінки і темпераментного молодого грека ніхто не вірив. Але… Тому, як Ксідо беріг та леліяв свою дружину, – дивувалися усі. І він не поклав жодної плями на їхньому подружньому життя, залишаючись їй вірним. То як же тут без кохання?

Донедавна тут був готель

Отримавши завдяки одруженню статки, граф Ксідо узявся за будівництво родинного гніздечка. Комплекс був задуманий як така собі родинна резиденція сімейства. З того, що ми нині бачимо, фантазії графу не бракувало, і він вирішив звести споруду, якої ще не бачив світ – з одного боку в стилі литовського оборонного замку, а з іншого - неоготичний пишний палац. І майстри зважилися на сміливий експеримент, поєднавши в садибному будинку два, здавалося б, несумісних стилі. Парадний фасад вийшов як типовий панський будинок у білих тонах з витонченою колонадою. А ось фасад з боку річки – наче вирубаний з темно-сірого граніту, неприступний, похмурий і грізний.

Територія поволі занепадає

Та насолоджуватись жовгим подружнім життям сімейству Ксідо тут не довелося. У 1915 році будівництво зупинили, а родина виїхала за кордон. Відтоді чого тільки не знаходилося в будівлі палацу: і електротехнічна школа, і склади, а в останні роки тут був готель.

Нині ж палац таємничого графа Ксідо чекає на порятунок. Втратити таку дивовижну будівлю було б дуже сумно.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую