ye-logo.v1.2

Подорожуємо Хмельниччиною. Мартинківці: в крані тече мінералка, а в закинутому таборі блукають привиди?

Туризм 54202
У Мартинківцях є мальовниче водосховище на Збручі
У Мартинківцях є мальовниче водосховище на Збручі. Фото: автора

Місцеві п’ють мінеральну воду типу "Нафтуся", а приїжджі гуляють на закинутій базі.

 Мартинківці – село у Городоцькому районі поблизу Сатанова. Сюди також приїздять відпочивати та оздоровлюватися. Адже, як і відомий курорт Сатанів, Мартинківці розкинулися на зелених берегах річки Збруч посеред мальовничих Подільських Товтр. Тут також є джерела з мінеральною водою і бази відпочинку. А ще – невелике водосховище, де можна порибалити чи покататися на катамаранах.

Порівняно з Сатановим Мартинцівці мають деякі недоліки і переваги. З одного боку, тут менше людей і нижчі ціни на проживання. З іншого – гірша інфраструктура і немає пам’яток архітектури. Але, в принципі, у Сатанів можна з’їздити чи навіть сходити пішки, щоб подивитися на відреставровану синагогу та руїни замку.

А в Мартинківцях краще відпочивати на природі: пожити у наметі, наловити риби і зварити юшку, погуляти у лісі і попити мінеральної води, попірнати з пірса та поблукати на території закинутого дитячого табору. Атмосфера там трохи моторошна, асоціюється з Чорнобилем, хоча і дуже віддалено…

Вид на водосховище з висоти.

Читайте також: У каньйон Смотрича за гарними краєвидами.

Блага цивілізації

У Мартинківцях є декілька баз відпочинку. Вони пропонують різний відпочинок: від люксових номерів до маленьких будиночків зі зручностями на вулиці. В середньому двомісний номер зі зручностями обійдеться у 300-450 грн.

У Мартинківцях можна відпочивати у будиночках.

У деяких відпочинкових комплексах можна погратися на дитячих майданчиках, пограти у волейбол, попаритися у сауні, взяти на прокат катамаран (40 грн/год), замовити шашлик чи рибну юшку.

Деякі відпочинкові комплекси надають послугу прокату катамаранів.

Ще один плюс турбаз для тих, хто любить поплавати – вони мають обладнані пірси, з яких зручно спускатися у воду чи навіть пірнати. Звісно, якщо зелена вода вас не злякає (принаймні такою вона була у середині червня).

На водосховищі є обладнані пірси.

Та найцікавіші розваги у Мартинківцях безкоштовні. Зокрема, це неймовірний захід сонця. Ніщо не заважатиме вам, хіба що комарі, насолоджуватися ним на березі річки, попиваючи чайок із липи, м’яти, чебрецю та інших трав, зібраних тут же.

У Мартинківцях над водою гарні заходи сонця.

До речі, навіть ваші рідні і друзі, які залишилися у місті, також не надокучатимуть вам. Адже мобільний зв’язок у Мартинківцях у деяких місцях поганий, а в долині біля річки часом зовсім не ловить.

Сонце сідає за горизонт.

«Нафтуся» у крані

Ще одна безкоштовна розвага – це різноманітні прогулянки. Мартинківці – це рай для любителів піших прогулянок мальовничою місцевістю. Тут можна блукати вздовж річки чи у лісі, відправитися до джерела чи на територію закинутого табору.

Після дамби річка знову стає вузькою.

Якщо пройтися від дамби вздовж Збруча за течією (в протилежний бік від водосховища), можна натрапити на мальовничу кладку. Над нею нависають дерева, видається, що потрапив у джунглі. Перейшовши через кладку і повернувши ліворуч, ви натрапите на джерело мінеральної води з характерним сірководневим запахом. Цікаво, що місцеві називають її «Нафтуся». Насправді ж вона «Збручанська», але за складом дійсно подібна до відомої трускавецької «Нафтуся».

Ця мальовнича кладка через Збруч веде до джерела.

До речі, «Нафтуся» тече з кранів у місцевих базах відпочинку (із глибокої свердловини). Незвично було приймати душ з не дуже приємним ароматом, що нагадує запах тухлих яєць. Зате тішила думка, що купаєшся у цілющій воді.

Читайте також: Вербецька товтра - гора з чотирма вершинами.

Закинутий табір

Особлива атракція у Мартинківцях – прогулянка закинутою базою відпочинку або дитячим табором (ліворуч від відпочинкового комплексу «Софія», якщо дивитися на річку). До речі, коли ми гуляли там у прохолодну погоду, до нас ніхто не мав діла. Коли ж стояла спека, з нас хотіли взяти по 20 грн з кожного за відпочинок. На мої слова, що база закинута, чоловік, який косив траву неподалік, сказав: «Тут є адміністрація, сторож, я сміття після вас прибираю».

Будиночки без вікон. Невже тут колись відпочивали діти?

Думаю, можна попроситися пройти безкоштовно, пообіцявши, що не будете користуватися пірсом, а лише погуляєте. Або ж туди можна потрапити з іншого боку, обійшовши базу по колу і зайшовши зліва.

На території табору стоять добротні кількаповерхові корпуси та маленькі будиночки, сколочені з якогось мотлоху, велика споруда, що нагадує літній кінотеатр, інша, мабуть, була їдальнею.

Якась велика споруда на території колишнього дитячого табору.

Колись тут вирувало життя, дітлахи грали у волейбол та купалися в річці. Зараз же стоїть тиша. Навіть трошки моторошно блукати там, особливо ввечері у похмуру погоду… Правда, привидів ми не зустріли, а зустріли лиш поодиноких туристів, які, як і ми, блукали між закинутими корпусами. Та хтозна, кого там ще можна зустріти, особливо, якщо мати гарну уяву:)

На берегах водосховища стоять відпочинкові комплекси і будиночки.

Читайте також: Відпустка вдома: де, як і за скільки відпочити на Дністрі.

Як дістатися до Мактинківців

Мартинківці – невеличке село у Городоцькому районі, у 8 км від Сатанова і у 80 км від Хмельницького.

Добиратися до Мартинківців автівкою можна двома шляхами: через Війтівці і через Ярмолинці. Ми їхали обома шляхами. І хоча на трасі на Війтівці зараз відбувається ремонт і іноді доводиться стояти по 5-10 хвилин, пропускаючи зустрічні авто, все ж таки саме ця дорога швидша, зручніша і не така розбита.

Можна доїхати до Мартинківців і автобусом. Підходять автобуси, що йдуть на Сатанів через Війтівці.

Вийти слід на повороті на Мартинківці, пішки доведеться подолати ще близько двох кілометрів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую