FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
3 Травня, 2024

У Чорному Острові показали, якою буде Ратуша після реставрації

Нещодавно відбулося засідання експертної ради, на якому був представлений проєкт реставрації Ратуші. Фото: надане Анатолієм Бєлєванцевим

Наразі проєкт перебуває на остаточному етапі державної експертизи.

У Чорному Острові хочуть відновити пам'ятку першої половини XIX століття – Ратушу, яка свого часу горіла. Нещодавно уже відбулося засідання експертної ради, на якому був представлений проєкт реставрації Ратуші, розроблений архітектором Сергієм Козаком. Про це розповів сайту «Є» Анатолій Бєлєванцев, головний спеціаліст з відділу освіти, культури, молоді та спорту Чорноострівської селищної ради об’єднаної територіальної громади.

«Громада викупила пам’ятку з приватної власності. Саме перебуваючи в приватних руках Ратуша горіла, її було сильно пошкоджено. Ми виготовили документацію та подали до Мінкульту на внесення цього об’єкта до переліку пам’яток архітектури місцевого значення. Також замовили проектно-кошторисну документацію (вартість 800 тисяч) на її реконструкцію. Наразі вона вже пройшла експертну комісію та перебуває на остаточному етапі державної експертизи. Також провели археологічні дослідження», - додає Анатолій Бєлєванцев.

Влітку 2014 року будівля, яка стояла напівпусткою, зазнала пожежі. Фото: з архіву

Згідно з підрахунками, реставрація Ратуші може обійтися у 20 мільйонів гривень. На відбудову хочуть залучити як грантові кошти, так і сподіваються на підтримку держави.

«Відбудова буде відбуватися повністю за тим виглядом, який мала ця пам’ятка раніше. З огляду на її руйнацію, подекуди будуть зніматися стіни аж до фундаменту. А потім відбудовуватимуться з тієї ж автентичної цегли. Тут ми плануємо облаштувати культурно-мистецький центр громади з виставковим та концертним залами, картинною галереєю, залами для гуртків… Хочемо, щоб пам’ятка ожила та стала своєрідною туристичною фішкою Чорного Острова», - зазначає Анатолій Бєлєванцев.

Додамо, що Чорноострівська Ратуша розташована у центрі селища. Збудована у першій половині XIX століття, вона відносно добре пережила минуле століття, а от сучасність – не дуже. Влітку 2014 року будівля, яка стояла напівпусткою, зазнала пожежі. Унікальна вона тим, що окрім місця, де засідала мерія, вона слугувала одночасно і за торгове приміщення, і за заїжджий двір.

Унікальна будівля тим, що окрім місця, де засідала мерія, вона слугувала одночасно і за торгове приміщення, і за заїжджий двір. Фото: надане Анатолієм Бєлєванцевим

У 2019 році заїжджий двір Ратуші досліджували археологи. Тоді вони розповіли, що в самій споруді є підвали XIX століття, які з’єднані з іншими спорудами галерейного типу, що ведуть у напрямку палацу Пшездецьких та в напрямку костьолу. Вони добре збережені, муровані з цегли.

У 2019 році заїжджий двір Ратуші досліджували археологи. Фото: Павла Нечитайла

Також дослідники в одному з шурфів відкрили кілька рівнів перебудови об’єкта. Перший шар відноситься до радянської доби, коли приміщення було переобладнане під кінотеатр. Нижче знайшли рівень підлоги XIX століття, коли тут активно функціонували торгові ряди і заїжджий двір. Дослідили археологи і шар XVII-XVIII століття, який тут досить потужний - 1,5 метра. Це свідчить про інтенсивну господарську діяльність на цьому місці. Знайдено було також багато дрібних фрагментів посуду, пічних кахлів XVII століття та залишки глиняної обмазки.

Читайте також: Здивувати туриста: які цікаві місця варто відвідати в Чорному Острові та Антонінах