ye-logo.v1.2

Вирощуйте високорослі помідори

Суспільство 22424
Фото: didong.byethost7.com

У листопадовому номері „Сімейної газети” (№47 від 22.11.2012 р.) був надрукований мій матеріал „Помідори: підсумки сезону”. Він викликав великий інтерес серед овочівників-читачів газети.

 За місяць, який минув після публікації, я отримав понад 200 дзвінків та листів, серед яких найбільше запитань було про вирощування високорослих сортів. Цьому присвячений мій сьогоднішній матеріал, який є відповіддю на найтиповіші запитання городників.
З високорослих великоплідних сортів найбільше мені подобається сорт „Слов’янський шедевр”. Це - середньостиглий сорт. Вегетаційний період від сходів до початку плодоношення становить у нього 110-120 днів. Кущ - міцний, висотою 150-180 см. Плоди плоскоокруглої форми, ребристі, рожево-червоного кольору, масою 250-600 г. Сорт цінується за високі смакові якості та високу врожайність. Плоди використовуються для споживання у свіжому вигляді та для переробки.
Середньостиглим є і сорт „Російський богатир”. Вегетаційний період становить у нього також 110-120 днів. Кущ сильнорослий, висотою 140-150 см. Плоди плоскоокруглої форми, великі, ребристі, рожево-червоного забарвлення, масою 350-400 г. Плоди використовуються для споживання у свіжому вигляді та для переробки.
Подібні до цих сортів „Ведмежа лапа” (105-110 днів вегетаційного періоду, плоди масою до 800 г), „Ленінградський велетень” (110-115 днів, плоди масою 450-600 г), „Цифоманура” (відзначається щедрим урожаєм плодів масою 350-400 г на 105-110 день після сходів), „Бичаче серце червоне” (дає перші плоди масою 400-600 г на 110-120 день після сходів) та „Червоні вітрила” (102-108 днів, плоди масою 200-250 г).
Останнім часом на ринку великою популярністю користуються рожевоплідні помідори. З таких сортів вже декілька років поспіль я вирощую „Корніївський рожевий”. Це унікальний середньо-стиглий сорт для найсмачніших салатів. Рослини заввишки 140-180 см. Кущ формують два стебла. М’ясисті плоди рожевого кольору, масою до 450-500 г, наділені високими смаковими якостями. Сорт потребує підживлення.
Дуже подобається мені „Мікадо рожевий”. Це - середньопізній сорт. Вегетаційний період від сходів до початку плодоношення 130-140 днів. Кущ висотою 150-250 см. Плоди плоскоокруглі, великі, м’ясисті, міцні, рожевого кольору, масою 300-600 г, відмінних смакових якостей. Плоди довго зберігаються. Використовуються для вживання у свіжому вигляді.
„Роза вітрів” – ранньостиглий сорт (100-105 днів). Рослина - міцна, має багато листя, розсада - міцна, красива квіткова китиця з’являється над 7-м листком. Плоди плескато-округлі, інтенсивно-рожеві, масою 200-350 г, дивовижного смаку, щільні, не розтріскуються, транспортабельні. Сорт стійкий до стресових умов та фітофторозу.
„Рожевий Рафаелло” – чарівний середньоранній сорт. Рослина 1-1,5 м заввишки рясно обростає густо-рожевими округлими плодами вагою 200-250 г, з ніжною соковитою м’якоттю, неперевершеного десертного смаку, який ідеально підходить для використання у салатах, соках, овочевих асорті, прикрасить будь-яку страву. Стійкій до низки захворювань.
Із сортів великоплідних помідорів жовтого кольору слід відмітити „Сонце Піднебесної”, „Лимонне серце”, „Золотий самородок”, „Лимонадний Джо”, „Покоритель сердець”; оранжевого кольору – „Руслан”, „Зачарування”, „Хурма”, „Апельсин”, „Ожарівський золотий”; білого кольору – „Біле серце”, „Гігант Біллі”.
Крім сорту „Гігант Біллі” на своїй дачній ділянці я вирощую високорослі помідори-гіганти і інших кольорів, а саме: „Оранжевий гігант”, „Гігант рожевий”, „Гігант червоний”, „Гігант чорний”, „Лимонний гігант”. Всі вони середньостиглі, масою 300-500 г.
Дивують усіх, хто відвідує мою дачну ділянку, зеленоплідні помідори. Побачивши їх, не вірять, що ці помідори стиглі, бо вони зеленого кольору. Ці помідори користуються великим попитом серед дачників, ділянки яких часто відвідують злодії. Зелених помідорів крадії не чіпають, оскільки вважають їх недостиглими. Ці помідори мають чудовий солодкий смак і навіть ледь відчутну кислинку. Вирощую я такі сорти зеленоплідних високорослих помідорів, як „Смарагдове яблуко” (250-300 г), „Болото (до 300 г), „Гігант ківі” (до 250 г), „Малахітова шкатулка”. Ці сорти чудово підходять як для салатів, так і для консервації. Із них можна приготувати смачний кетчуп (за рецептом, як для звичайних помідорів, ось тільки колір буде нагадувати варення з аґрусу).
Із чорноплідних помідорів, які за свідченням англійських селекціонерів дуже корисні для чоловіків, оскільки підтримують їхню ендокринну систему через наявність у плодах великої кількості антоціанів та каротиноїдів. Я вирощую такі високорослі сорти як „Гігант чорний”, „Чорний принц”, „Чорномор”, „Циган”, „Де Барао чорний”, „Мій фаворит”, „Дагестанський”, „Поль Робсон”, „Вечірній”, „Гарбузовий”, „Козача цицька”, „Мікадо чорний”, „Чорна грушка”, „Чорний мавр”, „Чорний слон”. Плоди цих сортів „чорних” помідорів - темні, бордово-коричневі (до чорноти), соковиті, солодкого смаку та дуже смачні.
Крім великоплідних високорослих помідорів, на своїй дачній ділянці я вирощую низку високорослих томатів вагою 100-150 г.
Це і різнокольорові „Де Барао” (червоні, жовті, золотисті, рожеві, оранжеві, смугасті, „Де Барао царський”). Сорти „Де Барао” найстійкіші до фітофторозу серед усіх інших сортів. Крім того, у них невеликі плоди (80-100 г), які прекрасно підходять для консервування, досить тверді, транспортабельні, довго зберігаються (зірвані зеленими, вони можуть зберігатися до нового року).
Відносно стійкими до троноспорозу є сорти „Яблунька Росії” (мій улюблений сорт), „Гібрид Тарасенка-2” (із плодами, які за формою нагадують будьонівку), „Перцеподібні жовті”, „Перцеподібні червоні”, „Велика слива”.
Справжньою окрасою грядки та ідеальним для цільноплідного консервування є сорт „Легенда Тарасенка”. Він високорослий, у його гронах є до 30-40, схожих на велику сливу, плодів, з довгим гострим носиком. Плоди - легкі, м’ясисті, щільні, масою 80-90 г. Врожайність 5-7 кг/м2. Смакові якості - відмінні. Плоди використовують для соління та консервування. Сорт стійкий до хвороб та перепадів температур.
Подібним до цього сорту є й сорт „Надія Тарасенка”. Плоди у нього округло-овальні, з довгим гострим кінчиком, масою 80-100 г, не розтріскуються, смакові якості відмінні.
„Груша червона” – середньостиглий, високоврожайний екзотичний сорт. Рослина заввишки 1,7-2 м. Плоди грушоподібної форми, щільні, м’ясисті, з гладенькою шкіркою малинового кольору. У китиці зав’язується по 5-10 плодів масою 60-70 г. Плодоносить до осені. Один із кращих сортів для цільноплідного консервування.
Гарно виглядають плоди сорту „Бархатний пітон”. Вони червоного кольору і ніби вкриті білим мохом. Приємні на смак, чудово підходять для цільноплідного консервування.
„Зеленушка” – сорт чехословацької селекції. Його плоди невеликого розміру, коричневого кольору із зеленим відтінком, чудово підходять для консервування. Спробуйте його вирощувати, і ви будете задоволені.
„Японський трюфель”, „Іслабея”, „Лимон-ліана”, „Лікувальні”, „Оранжевий трюфель”, „Трюфель жовтий”, „Трюфель чорний” є сортами ідеальними для консервування. Їх невеликі за розміром плоди сливкоподібної форми приємні на смак та вигляд.
Дуже подобаються мені високорослі сорти із плодами невеликого розміру. Це жовтоплідні помідори сортів „Золота канелька” (плоди грушоподібної форми, масою 25-40 г), „Ільді” (з дуже солодкими плодами, масою 10-20 г) та червоного кольору „Трапеза” (з овальновидовженими плодами масою 15-20 г), „Рожева капелька” (з рожевими плодами масою 10-15 г), „Виноградні” (маса плодів 15-20 г) та „Спенсер” (з вишневоподібними м’ясистими плодами масою 30-40 г). Всі ці сорти прекрасні для консервування та прикрашання страв. Вони дуже довго зберігаються.
Говорячи про високорослі сорти помідорів, слід відмітити, що якщо їх висаджувати на деякій відстані, щоб рослини добре провітрювалися, і обривати на них нижні листки, які торкаються землі, то вони стійкіші до фітофтори, ніж низькорослі. Так, як більшість з них дає перші стиглі плоди в кінці серпня на початку вересня, для їх захисту можна використовувати системно-контактні фунгіциди „Радомир-голд”, „Акробат С”, препарати нового покоління „Інфініто” та „Чемпіон”.
На закінчення я хочу сказати, що якщо ви хочете бути з урожаєм помідорів вирощуйте високорослі сорти. Якщо ви будете доглядати за рослинами, вони вас щорічно обдаровуватимуть повноцінним урожаєм.
Насіння сортів, про які йшлося в цьому матеріалі, ви можете придбати у мене. Телефонуйте або пишіть за адресою: Філіпчуку Петру Миколайовичу вул. гетьмана Мазепи, 272, кв. 64, м. Коломия, Івано-Франківська обл., 78028. Телефони: (03433) 5-24-25, 095-533-38-75.
Охочим можу надіслати каталог з переліком рослин, насіння яких є у мене. Не забувайте вкладати в лист конверт для відповіді.

Петро ФІЛІПЧУК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую