ye-logo.v1.2

Великоднє яйце-райце

Суспільство 3595
автора
Ольга Грицай щороку на Великдень розмальовує писанки петриківським розписом. . Фото: автора

Пасхальні яйця – неодмінний атрибут і символ Великодня.

 Наші предки споконвіку вірили в магічну силу писанки і були переконані, що вона приносить щастя, добро, достаток, захищає від зла. Тому, вважають, писанки треба писати у гарному настрої.
Незвичні писанки робить Ольга Грицай із села Устимівка Глобинського району Полтавської області. Вона розмальовує їх петриківським розписом. Просто тому, що він їй дуже подобається і залишився в пам’яті ще з раннього дитинства.
– Цей розпис я побачила в свого рідного дядька Петра Артемовича Грицая, він художник і живе в Кременчуці. Ми приїжджали до них у гості. Не пам’ятаю, яким був будинок, меблі, який вигляд мав тоді дядько, зате в пам’яті закарбувалися вікна квартири на першому поверсі, які були до половини розписані петриківським розписом. Я ніби очима сфотографувала кожен завиточок. Тоді мені здавалося, що людині те не під силу і над малюнками ніби сам Бог чаклував, – розказує Ольга Василівна. – Я довго носила в пам’яті ті візерунки, а потім пробувала малювати, почало виходити.
Аби розмалювати петриківським розписом яйце, крім фантазії, вміння малювати, потрібно вдосталь часу. Адже щоб вийшла одна така писанка, працювати потрібно цілий вечір. Майстриня розмальовує зварене яйце звичайним пензликом і використовує гуаш.
– Чому б раз в рік не розмалювати петриківським розписом писанки? Вони, звичайно, непрактичні, але досить оригінальні, як сувенір. Пригадую, що якось за родинним столом звичайні фарбовані крашанки поїли і всі сидять, бо ті, які я розписала, шкода було бити. Такі писанки також клала у великодній кошик для освячення. Хто бачить, дивуються, мовляв, як можна таким зробити звичайне яйце? – продовжує Ольга Грицай. Переконана, що без витончених розписів писанка була б звичайною фарбованою крашанкою.
З Великоднього розпису жінка проходила майстер-клас. Тому розказує, що вони є різні: шкрябанки, крапанки, зернівки, навіть оздоблені соломою, а нині їх ще й бісером викладають. Писанки – це лише один з напрямків творчості нашої співрозмовниці. Ще вона вміє розписувати український посуд, малювати не тільки на папері, а й розмальовувати стіни, займається художнім ліпленням. Її роботи неодноразово експонувалися на районних виставках. От тільки вдома їх майже немає, всі вони знайшли своє місце у рідних та друзів. Каже, така творчість – чудова терапія при поганому настрої.

 

Віта КОНОВАЛЕНКО.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую