ye-logo.v1.2

Гарний настрій, молитва та якісні продукти — головні складові весільного короваю

Суспільство 8845
Дмитра Скрипника та з архіву редакції
Фото: Дмитра Скрипника та з архіву редакції

Хліб всьому голова, а голова весільного столу — святковий коровай, круглий, як Сонце, що благословляє молодят на довге і щасливе подружнє життя.

 Випікання цієї здоби супроводжується не однією традицією, прикметою та приказкою, а тому “Проскурівський телеграф” вирішив поцікавитися у коровайниць із різних куточків Хмельниччини, що треба знати, щоб спекти хороший коровай і вгадати долю майбутнього подружжя.

Людмила Войтко, м. Дунаївці:

“Короваї печу не перший рік, а тому точно знаю, що для роботи потрібні лише якісні продукти: борошно хорошого помолу, домашні яйця і жодних барвників. Люблю прикрашати коровай квітами, особливо маками та хризантемами, щоб було в українському стилі, частенько замовляють лебедів та весільні обручки. У кожної господині своя традиції і, як то кажуть, забобони стосовно випікання короваю. Обов'язковою для мене, перед початком приготувань, є молитва, адже таким чином просиш у Бога щасливої долі для молодят. Рідко буває так, що весільний хліб не виходить, але пригадую, було таке: що стаю до випікання короваю, а він все крутиться, крутиться і робота не йде. А потім від людей дізнаюся, що і подружнє життя у пари не склалося.

Надія Свідерська, м.Хмельницький:

Багато у випіканні короваю залежить від настрою самої майстрині. Я взяла собі за звичку приступати до роботи в доброму гуморі, адже коровай повинен принести щастя та добру долю молодятам. Використовую виключно натуральні продукти, які зроблять традиційний весільний хліб смачним та запашним. Прикраси у вигляді шишечок, маків, лілій, роблю власноруч. Вірю, що коровай має магічні властивості, а тому намагаюся, щоб у печі, він не сів і не лопнув, а спікся гарний, на довге життя. В народі кажуть, якщо сниться коровай — це не до добра. Та на такі забобони я намагаюся не звертати уваги і пекти якнайкраще.


Аліна Мельник, м.Хмельницький, ТМ “Насолода”:

Коли приймаються замовлення на близько сотню короваїв, на забобони і приказки часу не вистачає. Головне у роботі — це технологія, так звана технічна карта, без якої не печеться жоден коровай. До випікання ставлюся дуже відповідально, використовую тільки натуральні добавки, а квітки та прикраси у вигляді колосків, лебедів, роблю сама. Одним із найголовніших принципів у нашій роботі — завжди прислухатися до побажань клієнтів і втілювати у життя їхнє замовлення. Частенько, наприклад, замовляють коровай із вже готовим цукровим рушником, яким підв'язують святкову здобу. Та чогось екстраординарного молодята не бажають, прагнуть підтримувати традиції.


Галина Коржак, с.Великий Олександрів, Віньковецький район:

Кажуть, який коровай спечеться таке і щастя буде у подружжя. Тому, щоб все вийшло вдало, особливо ретельно підбираю продукти для весільної здоби, щоб і сім'я була багатою та пишною. Коли із великою кількістю замовлень сама не справляюсь, до справи підключаю всю родину, а тому приказка, що до випікання короваю повинна приступати лише жінка із щасливою та великою сім'єю це — про мене.


Леоніда Бобко, с. Закутнє, Чемеровецького району:

Щоб спекти гарний і смачний коровай, потрібно мати найголовніше — святковий настрій і найкращі продукти, а починати приготування обов'язково з молитви. Перейняла ремесло від бабусі і коли печу коровай, знаю, що він уособлює подальше, вже подружнє, життя парубка та дівчини. Тому відчуваю свою відповідальність за ту долю, яку він пророкує. Завжди у таких випадках прошу сил і допомоги у Бога, а ще прокидаюся з першими півнями, щоб замісити тісто. Все зробила і обов'язково перехрестила випічку, перед тим, як поставити в піч. А якщо трапляється, що коровай тріскає, зі свого досвіду можу сказати, що трісне і подружнє життя.

 

Як розділити весільний коровай?

Верхівка — для молодят, обов'язковим атрибутом якої є фігурки лебедів, голубів, весільних обручок або ж інші прикраси, які залишаються у домі молодих в якості оберегу.
Другий ярус — для близьких родичів, адже він символізує сім'ю нареченого та нареченої.
Третій ярус — для усіх гостей, адже традиційно, печеться найбільшим, і символізує увесь рід
"Підошва" — так звані “рештки” коровая, як правило, віддають музикам, інколи запікають у неї ще й монети.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую