ye-logo.v1.2

Ціна закордонного паспорта — таємниця за сімома печатками

Суспільство 23367
Дмитра Скрипника
Фото: Дмитра Скрипника

Більшість хмельничан знають про реальну вартість цього документа, проте терплять і сумлінно платять.

 У грудні 2013 року в ЗМІ з’явилася інформація про те, що Верховний суд України остаточно визначив вартість закордонного паспорта – 170 гривень. Однак, в деяких міграційних службах все ще продовжують вимагати оплати додатково 87,15 і 120 гривень за адміністративні послуги та вартість бланка. Мовляв, без них не видадуть закордонний паспорт.

Йдете в міграційну службу - “запасіться” роздруківками правових документів
Нещодавно мій знайомий вирішив виготовити закордонний паспорт, то ж була можливість пересвідчитися, чи змушують сплачувати “умовно-добровільні” внески в управлінні ДМС Хмельницької області.
“Надумав зробити собі закордонний паспорт, оскільки зрадів, що за новим законодавством уже не потрібно пред'являти військовий білет чи документ, який його заміняє, - розповідає хмельничанин Антатолій. - Проте я, про всяк випадок, юридично підстрахувався, прихопивши із собою роздруківки різних положень, наказів та рішень. Вистоявши майже тригодинну чергу, зайшов у кабінет, заповнив заяву, сфотографувався... Потім працівник міграційної служби каже: “Давай 600 гривень і можеш йти”. Я, знаючи, скільки насправді за законом коштує закордонний паспорт, запитав, чому така сума велика. А він, не дивлячись мені у вічі, дістав папірець із реквізитами банку, і порадив розрахуватися там, заощадивши таким чином 5 гривень. У черзі біля каси я розговорився з людьми й виявилося, що всі вони, попри невдоволення, платитимуть по 572,15 гривень. Коли ж черга дійшла до мене, сказав касиру, що хочу заплатити за закордонний паспорт лише таку суму, яка законодавчо визначена: держмито — 170 гривень, адміністративні послуги — 87,15 гривень та 120 гривень — вартість бланка (напевно його на єгипетському папірусі друкують!). Виявляється, що касир знає, і які реквізити, і яке призначення платежу прописати, навіть без спеціальних бланків. Коли я приніс ксерокопії квитанцій про сплату в міграційне управління, мені одразу ж повідомили, що не вистачає ще двох квитанцій. Я їм одразу ж пред'явив роздруківку з офіційного сайту ДМСУ, в якій чітко розписано, за що та на якій підставі потрібно платити. У відповідь почув: “То йди на сайт ДМСУ і нехай там тобі паспорт видають!”. Але потім мені вручили ще один папірець, на якому “нашкрябали” 60 гривень — додаткові послуги. Я вже не хотів із ними “заїдатися” й заплатив потрібну суму”.
Проте більшість хмельничан, із якими нам вдалося поспілкуватися, обурюються чергами в міграційній службі, а не високими цінами на закордонні паспорти. Дехто чув, що не за всі “добровільні” послуги потрібно розраховуватися, але ризикувати й обурюватися ніхто не наважується. Люди просто терплять і платять. Не з таких виявилася ще одна моя знайома, якій два роки тому абсолютно випадково вдалося заощадити на оформленні закордонного паспорта. “Прийшла я у паспортний стіл, зайняла чергу й кажу до молодого чоловіка: “Буду за вами, а поки що піду та заплачу за паспорт”. А він мені: “А ви знаєте, що треба платити лише: 330 гривень? Тобто: 170 гривень - держмито, 10,28 гривень — вартість послуг ВГІРФО, 150 гривень — бланк паспорта. Підіть й скажіть у касі, що хочете заплатити тільки за це, бо решта грошей, то — добровільні внески”, - ділиться своїм досвідом Тетяна. - Я так і зробила, а касирка у мене питає: “А хто вам сказав, що така сума?”. А я їй: “Чоловік у черзі”. Більше вона нічого не казала! І паспорт мені дали! А нещодавно я знайшла в Інтернеті формулювання, що можна не платити навіть за бланк паспорта, бо на ньому вказано, що паспорт є власністю держави. Шкода, що я лише тепер про це дізналася!”

Виникли запитання? Шукайте відповіді в соцмережах!
У соцмережах є навіть громадські групи, започатковані для того, щоб припинити побори у органах, які видають закордонні паспорти. У “Фейсбуці” - це “СТОП свавіллю в паспортних столах”, у “Вконтакті” - “Закордонний паспорт за 170 гривень”. Основні запитання на форумі цих груп схожі, як дві краплини води: “Нині був у паспортному столі. Сказали платити 170+120+80 гривень. То постанова суду діє чи її відмінили?”, “Як у паспортному столі працівників на місце поставити?”, “Може хтось зустрічав зразок позовної заяви, якщо в міграційній службі відмовляються видавати паспорт за 170 гривень?” І на кожне таке запитання можна знайти цілком кваліфіковану та грамотну відповідь. Крім того, в таких групах є безліч корисних порад, посилань на різні рішення та постанови суду, список потрібних для оформлення закордонного паспорту документів, телефони гарячих ліній тощо.

В соцмережах є безліч порад.

Інформація — лише для обраних!
Скільки ж коштує виготовлення закордонного паспорту в Хмельницькому і чи потрібно сплачувати за “додаткові” послуги відтоді, як рішення Верховного суду набрало чинності, ми запитали в прес-службі Державної міграційної служби в області. Там від коментарів прямим текстом не відмовлялися, проте й відповіді нам не дали. Порадили лише писати інформаційний запит на офіційному сайті управління, прикріпивши до нього ще й ксерокопію журналістського посвідчення. Ми вирішили піти іншим шляхом й почали телефонувати в управління міграційної служби як звичайні люди. Після декількох “перепосилань” на різні телефони цієї інстанції, ми нарешті досягли телефонної “аудієнції”. Проте, це нам також не дало жодної відповіді, а залишило ще більше запитань. Виявляється, що для того, аби дізнатися по кишені вам закордонний паспорт чи ні, потрібно обов'язково йти в паспортний стіл і лише при особистій зустрічі зі спеціалістом вам відкриється “ціна питання”.
Цікаво те, що і на офіційному сайті ДМСУ ми не знайшли жодної згадки про останнє рішення Феміди. Згідно з інформацією, яка розміщена у підрозділі “Видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон”, вартість послуги становить:
•Держмито – 170 гривень (Декрет Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 № 7-93 «Про державне мито»).
•Вартість послуг – 87,15 гривень (Постанова КМУ від 4 червня 2007 р. N 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання").
•Вартість бланка – 120 гривень (п. 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1098 «Деякі питання надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг»).

Думка експерта

Анатолій Стасишин, адвокат: “Законодавством додаткові плати не передбачені”
“Якщо вас, всупереч рішенню Верховного суду, при оформленні закордонного паспорта змушують сплатити більше, ніж 170 гривень, потрібно звертатися із позовом до суду. Адже законодавством додаткові плати не передбачені і є незаконними. Суд, зазвичай, задовольняє такі позови. В Україні вже є чимало прикладів, коли громадяни суд вигравали і врешті отримували паспорт за 170 гривень”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую