ye-logo.v1.2

Врятувати життя може кожен (+ВІДЕОУРОК)

Суспільство 2669

І для цього не потрібно закінчувати медичний заклад

 “Насправді, надати першу медичну допомогу може кожен. Наука не хитра, а знання можна отримати на спеціалізованих курсах. Звісно, хірурга з вас не зроблять, проте, якщо станеться якесь лихо, ви не розгубитеся та зможете надати першу медичну допомогу. Досить часто вирішальними у боротьбі за життя стає саме долікарська медична допомога”, - запевняє терапевт київського Євромайдану та кандидат медичних наук Віталій Кабашнюк.
Перші кроки
Основними життєзабезпечуючими органами в людини є серце та легені. Якщо у перші хвилини не поновити серцебиття або дихання, в організмі можуть розпочатися незворотні процеси.
“Перше, що потрібно зробити — викликати швидку медичну допомогу. Потім на сонній артерії на шиї перевіряємо пульс, а також дихання. У разі відсутності ознак життя, проводяться реанімаційні заходи - непрямий масаж серця або штучна вентиляція легенів. Інколи доводиться робити одночасно й те, й інше. І лише коли поновили роботу серця та дихання, оглядаємо потерпілого”, - пояснює Віталій Кабашнюк.
Вогнепальні поранення
“З вогнепальними пораненнями на вулиці ви нічого не зможете вдіяти, адже потрібні стерильні умови. До того ж, куля може пошкодити внутрішні органи чи судини, і спроба дістати сторонній предмет переросте у те, що посилиться кровотеча, - попереджає терапевт. - Тому у таких випадках намагаємося зупинити кровотечу, роблячи тугу пов'язку та кладемо, щось здавлююче поверх отвору від кулі. На тілі людини є певні ділянки, натиснувши на які можна зменшити кровотечу, але, якщо вам вони невідомі, можна накласти джгут вище рани.”
Зупинивши кровотечу, потрібно обробити рану антисептиком та перенести постраждалого у безпечне місце. В жодному разі пацієнт не повинен самостійно рухатися, адже кровотеча може поновитися.
Переломи
При переломах та вивихах на ушкоджену кінцівку обов'язково потрібно накласти шину, зафіксувавши два найближчих суглоби.
“Не можна вправляти кістки. Це роблять лише фахівці. Потрібно знерухомити місце перелому. Якщо він відкритий, то спершу “лікуємо” як рану, а потім - як перелом. Сильну кровотечу можна зупинити джгутом вище рани. Але потрібно пам'ятати час, коли ви наклали джгут, щоб повідомити його лікарям або прикріпити записку”, - каже Віталій Кабашнюк.
Різані та рвані поранення
“Варто пам'ятати: якщо людина втратила свідомість, потрібно перевірити пульс та дихання, у разі їхньої відсутності проводимо реанімацію і лише тоді беремося за рану, - розповідає кандидат медичних наук. - Великі сторонні предмети з тіла людини видаляти заборонено. Вам залишається лише зупинити кровотечу, обробити рану антисептиками і накласти тугу пов'язку. З антисептиків краще використовувати такі, які не забарвлюють рану: потім легше працюватиметься лікарям. У рану можна лити перекис водню, але не спирт чи йод, адже вони опікають.”
Опіки
“Потрібно спробувати одразу понизити температуру. Це можна зробити простою водою, заодно це і промиє шкіру та зменшить відчуття болю. Одяг, що пристав до тіла, зривати не можна, потрібно акуратно обрізати тканину. Забруднені ділянки очистити тампоном, змоченим перекисом водню. Обережно висушіть поверхню і покрийте її стерильною пов’язкою з стрептоцидною емульсією або з фурациліновою маззю”, - радить Віталій Кабашнюк.
Аптечка
Звісно, важко спрогнозувати, які саме речі вам знадобляться на дачі, відпочинку чи війни. Проте обов'язковим атрибутом вашого життя має стати аптечка. Бинти, марлеві серветки, перекис водню, спирт, пластир, а також пінцет, ножиці, голка та міцна нитка — це те, що може врятувати вас або життя ближнього. Решту потрібно брати, виходячи із ситуації, хоча знеболювальне, антибіотики, протиалергійні засоби та засоби від харчового отруєння також не будуть зайвими. Радять лікарі мати і гемостатичні засоби для екстреної зупинки кровотечі.

Віктор ПАЛАМАРЧУК.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую