ye-logo.v1.2

Обережно – змії: у спеку отрута агресивніша

Суспільство 7014
Отрута гадюки вражає нирки
Отрута гадюки вражає нирки. Фото: acc.cv.ua

Найчастіше змії кусають людей під час походів до лісу по гриби чи ягоди.

На Хмельниччині зафіксований перший випадок постраждалих від укусів змій: в селі Кам'янка Славутського району жінку вкусила гадюка. Нещасний випадок стався на городі, неподалік лісу.

«Укуси змій частіше трапляються на півночі нашої області, – каже завідувач відділення детоксикації обласної лікарні Сергій Одолінський. – Тому зібравшись до лісу, перш за все подбайте про власну безпеку. Взувайтеся у високі чоботи, одягайте штани вільного крою з міцної тканини. Такий одяг захистить вас під час атаки змії».

Плазуни не люблять, щоб їх торкалися

Серед змій, які трапляються в Україні, отруйна лише одна – гадюка звичайна. Вужі та медянки, як правило, жодної загрози для людини не несуть. Якщо вужа можна впізнати за характерними жовтими «вушками», то гадюку – за темною смугою вздовж хребта.

«Отрута гадюки має загально-токсичний вплив на організм людини, – каже лікар. – І хоч такі укуси, як правило, не смертельні, проте реакція на її укус у кожного індивідуальна. У деяких випадках може призвести до ураження нирок та гострої ниркової недостатності. Був випадок, коли до нашого відділення привезли жінку зі Славутського району, в якої на місці укусу спостерігався виражений набряк, лімфастаз. Також у зв’язку з дією отрути розвинулася гостра ниркова недостатність. На щастя, після проведеного лікування жінка одужала».

Медики кажуть, що для дітей та людей похилого віку, які мають серцево-судинні захворювання, з послабленим імунітетом отрута може бути небезпечною для життя. Токсичність отрути, до речі, залежить від віку змії. В старих плазунів, особливо у тривалу спекотну погоду, вона має агресивніший характер.

«Зазвичай змії втікають від людей, тому якщо ви раптом помітили плазуна – в жодному разі не панікуйте, не бийте його – і змія вас не чіпатиме, – каже Сергій Сергійович. – Змії не мають органів слуху, тому, як правило, реагують на пересування людини, використовуючи зір або відчуваючи вібрацію грунту. Відтак плазуни відразу ховаються або відповзають подалі. Проте в спеку це відчуття притуплюється, і вони стають лінивими, малорухливими, тому люди можуть легко наступити на них. А кусають змії, як правило, тільки тоді, коли їх торкаються. Якщо це сталося – краще часу не гаяти, а якомога швидше надати першу допомогу та доправити потерпілого до найближчої лікарні».

Менше рухайтеся, більше пийте води

«Найперше – потрібно максимально знизити фізичну активність людини, – каже лікар. – Краще, щоб уражена частина тіла була нерухомою. Одразу після укусу треба відсмоктати отруту з ранки, часто спльовуючи слину. Хоча ферменти, що містяться в людській слині, розщеплюють отруту і вона стає недієвою, все ж опісля варто добре прополоскати рота водою чи слабким розчином марганцівки. Потім ранку постраждалому треба змастити йодом чи зеленкою, щоб до неї не потрапила вторинна інфекція. Добре прикласти до місця укусу щось холодне. Вище місця укусу накладаємо нетугу пов’язку, під яку проходить два пальці, але в жодному разі не тугий джгут. Цього буде достатньо, щоб отрута не розсповсюджувалася лімфатичними судинами, а кровообіг в артеріях та венах зберігався».

«Потерпілому варто давати пити багато води або неміцного чаю, – каже Сергій Одолінський. – Кава чи солодкі соки в цьому випадку не підійдуть. Після того, як надали першу допомогу, постраждалого варто транспортувати до найближчого лікувального закладу, де він зможе отримати протитоксичну терапію для запобігання уражень нирок та серця. Бажано, щоб в першу годину після укусу постраждалому ввели протиотруту».

Чи мають медики протиотруту?

Щодо наявності протиотрути в області, то Юрій Донюк, виконуючий обов’язки головного лікаря Хмельницького обласного центру екстренної медичної допомоги та медицини катастроф, каже, що термін придатності попередньої партії зміїної протиотрути, якою були забезпечені центри, скінчився в березні цього року. «На кожен регіон області розрахована певна кількість доз, - каже він. – Наразі ми з’ясовуємо, як можливо поповнити запаси новою протиотрутою, оскільки є питання її сертифікації».

Раніше, в районах, де випадки укусів змій трапляються частіше (як правило, це північ області) протиотрута була і в райлікарнях.

«Вже кілька років її немає, – каже головний лікар Славутської центральної районної лікарні Віктор Іващук. – Її, власне, нема в Україні. Але це не означає, що це катастрофічно. Ми надаємо допомогу згідно з протоколами, які передбачають лікування медикаментозними засобами. Наразі лікування пацієнтки, яка потрапила до нас після укусу гадюки, має позитивну динаміку».

Припікання не допоможе

Такий розповсюджений народний спосіб порятунку від укусу змії, як припікання ранки розпеченим залізом, не має практичного значення, вважає лікар.

«Зуби гадюки мають довжину близько одного сантиметра, тому під час укусу отрута потрапляє до м’язів, тож припалювати шкіру немає ніякого сенсу, – вважає Сергій Сергійович. – Так само не варто надрізати шкіру на місці ранки, бо можна занести інфекцію. Краще одразу звернутися за допомогою до фахівців».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую