ye-logo.v1.2

Фільм про жінок на війні, знятий жінками: у Хмельницькому показали “Невидимий батальйон”

Суспільство 11578

Це шість історій про долю українських жінок в умовах бойових дій на Сході України.

Протягом двох днів, 16-17 травня, у Хмельницькому можна було переглянути документальний альманах “Невидимий батальйон”. А вже завтра, 18 травня, його покажуть у Кам'янець-Подільському. Про кінострічку розповіла авторка ідеї фільму Марія Берлінська, назвавши його жіночим поглядом на війну.

Задум з'явився, як логічне продовження проекту “Невидимий батальйон”, котрий триває з 2015 року, каже вона. Спочатку було соціологічне дослідження, фотопроект, адвокаційна кампанія, юридичні дослідження. Фільм став наступним етапом.

"Для мене важливо, щоб жінки в армії ставали видимими, щоб армія формувалася за принципом професіоналізму. Я поїхала добровольцем в АТО в вересні 2014 року. Будучи за освітою істориком, мені доводилося вчитися, що таке автомат, як його збирати. Я була розвідником, бачила, в якому положенні знаходяться жінки на війні. Я вважала, що не справедливо, коли дівчата, які воюють, як розвідниці, як снайпери, артилеристи, офіційно оформлені кухарками чи швачками, - розповідає Марія. - Дівчині, щоб бути на рівних з чоловіками-військовими, треба бути вдвічі кращою. Хлопець, ж коли приходить служити, його за замовчуванням сприймають, як рівного. Стартові умови різні, але дівчата, які доводять рівність, стають авторитетними, за ними йдуть”.

Автори фільму розповіли, що хотіли донести у своїй роботі

У фільмі розповідають шість історій жінок, які брали участь в антитерористичній операції. Героїнь обирали, враховуючи багато критеріїв. Це мали бути сильні історії людей з різних регіонів, різного віку, різною освітою і різним життєвим досвідом, різних військових професій. Все, що їх об'єднує — всі вони добровольці.

Зафільмували все три режисерки Світлана Ліщинська, Аліна Горлова та Ірина Цілик. За словами авторки ідеї фільму, стрічка унікальна тим, що практично весь проект створений жінками. “Фільм знімався протягом року. Було три знімальні групи. В проекті було задіяно більше 20 жінок, звичайно були й хлопці. Але я хотіла, щоб був жіночий погляд на війну, - каже вона. - Абсурдно, що в 21-ому столітті одна частина дорослих платників податків не дозволяє іншій частині дорослих платників податків займатися певною справою. В той час, коли в інших країнах жінки очолюють цілі бригади, стають міністрами оборони”.

Розповіла Марія Берлінська й про те, що за гроші, які вони отримали на зйомку фільму, команда відзняла одразу дві кінострічки. “Про історію однієї з жінок, представлених у цьому фільмі, ми зняли окрему картину “Явних проявів немає”. Фільм вже отримав чотири нагороди на Міжнародному фестивалі документалістики. Зараз він поїхав в світ, його показують на багатьох фестивалях, у нього велика перспектива. Обидва проекти нам обійшлися у кілька десятків тисяч доларів”, - зазначила жінка.

Курсанти-прикордонники мали можливість переглянути кінострічку про жінок на війні

Крім міст України, “Невидимий батальйон” бачили у Вільнюсі, Берліні, Кельні, Шанхаї, Вашингтоні, Монреалі, Торонто та інших. Як зазначають автори проекту, допомагають їм в організації показів люди, які мають розуміння, що це важливо. У Хмельницькому до цього долучилася голова правління ГО “Тепло рідних сердець”, волонтерка Леся Стебло.

“За тиждень ми організували зустрічі і покази фільму. Ми хотіли показати фільм учнівській, студентській молоді, курсантам, волонтерам. Комусь цей фільм важкий, бо ж треба вийти з зони свого комфорту. Але якщо ми не будемо здійснювати об'єктивну пропаганду, показувати те, що насправді відбувається, ми можемо програти навіть без війни через свою байдужість, - сказала громадська активістка. - Цей фільм глибокий і піднімає велику кількість проблем, над якими треба працювати. Ми побачили не тільки роль жінки в сучасній українській армії, ми побачили посттравматичні синдроми, втрачені долі, хлопців і дівчат, які не можуть себе знайти вже в сучасному суспільстві, тему фінансування збройних сил, волонтерства, питання суїцидів, про яке не говорять. Прийде час — війна закінчиться, а наслідки будуть різними. І вже зараз треба думати,як їх вирішувати”.

До слова, автори проекту наголосили, що фільм некомерційний, тож вони дають до нього вільний доступ і його можна демонструвати. Але зараз документальний альманах не може бути викладений в мережу Інтернет, оскільки “Невидимий батальйон” поданий на участь у фестивалі документалістки.

Родом Марія Берлінська з Кам'янець-Подільського району

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую