ye-logo.v1.2

Отримувачів субсидій поменшає

Суспільство 3004
За даними обласного управління статистики, у квітні цього року субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в області отримували 269,8 тисячі домогосподарств (56,3% від загальної кількості)
За даними обласного управління статистики, у квітні цього року субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в області отримували 269,8 тисячі домогосподарств (56,3% від загальної кількості). Фото: unian.net

Нові правила нарахування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг можуть зменшити кількість субсидіантів приблизно на 20%.

Про те, що субсидії тепер нараховуватимуться по-новому, чув, мабуть, кожен. Однак в українців не меншає запитань. Хто тепер не матиме права на субсидію? Як нараховуватиметься субсидія тим, хто прописаний за однією адресою, а мешкає за іншою? На ці та інші запитання ми попросили відповісти начальника управління соціальних гарантій, компенсацій, моніторингу пільгового забезпечення та у справах сім'ї Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Вадима Маруняка.

- Вадиме Дмитровичу, нагадайте, які чинники тепер братимуться до уваги при визначенні права на субсидію?

- За жодних обставин не отримуватимуть субсидію і власники великих квартир та будинків: якщо
площа квартири перевищує 120 квадратних метрів, а будинку – 200, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей. Не матимуть права на призначення субсидії на загальних підставах й домогосподарства, у складі яких є особи, у яких відсутні доходи протягом періоду, який береться для розрахунку субсидії та якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років від дати реєстрації, крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення,

- А якщо, приміром, автівка недорога чи це причіп за сім тисяч гривень?

- У цьому випадку комісіям надано право призначати субсидії. Справді, транспортним засобом вважається і причіп. І тут важливий не стільки факт наявності автівки чи причепа, а його вартість. Тому власники таких транспортних засобів можуть звертатися на комісію з питань призначення житлових субсидій, надавати відповідні документи про вартість купленого засобу і розраховувати на допомогу у сплаті житлово-комунальних послуг.

- Якщо людина працює без оформлення чи за кордоном, як їй бути? Або не має роботи й доходів?

- Житлова субсидія за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Якщо у складі домогосподарства є працездатні особи, які не працюють і не стоять на обліку у службі зайнятості, не мають доходу, не сплачували єдиний соціальний внесок, у сільській місцевості комісією можуть бути прийняті рішення щодо визначення їхнього права на субсидію. В містах обласного значення позитивне рішення може бути прийняте лише тоді, коли такі категорії громадян перебувають у складних життєвих обставинах, що підтверджується довідкою лікарської консультативної комісії (ЛКК) — тобто, якщо людина хворіє протягом 120 календарних днів. Або ж якщо протягом двох попередніх місяців перед зверненням за субсидією така людина сплатила єдиний соціальний внесок у розмірі не меншому, ніж мінімальний. Але якщо людина надалі не сплачуватиме цього внеску, рішення про призначення субсидії припиняється.

- Чи зможуть отримати субсидію матері, які були у відпустці з догляду за дитиною до шести років?

- Якщо протягом січня-червня 2018 року працездатна особа отримувала хоча б один з видів таких доходів - пенсія, стипендія, допомога при народженні, усиновленні дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю І та ІІ групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, та не набула права на пенсію або допомогу із безробіття - то вона зможе скористатися правом на субсидію. А ось матері, які доглядали дитину до досягнення нею шести років, не матимуть права отримувати субсидію на загальних підставах, а лише за рішенням комісії (про що йшлося раніше).

- Який дохід буде враховуватися при призначенні субсидії за рішенням комісії особам, які декларують нульові доходи протягом періоду, який буде братися до уваги?

- Якщо працездатна особа, яка не працює, отримала право на субсидію, то їй рахуватимуть у дохід три прожиткові мінімуми (а це сьогодні — 5286 гривень), до того ж потрібно буде сплатити єдиний соціальний внесок за три місяці (2467 гривень). Хоча й тут є нюанси. Приміром, 50 відсотків прожиткового мінімуму (821 гривню) будуть враховувати для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, якщо такі особи протягом цього періоду перебували на строковій військовій службі. Один прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, враховуватимуть працездатним особам, якщо вони протягом періоду, за який враховуються доходи, навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Так само один прожитковий мінімум враховуватимуть в окремих випадках за рішенням комісії у разі, коли такі особи перебувають у складних життєвих обставинах.

- За який період братимуть доходи для обчислення суми субсидії?

- Для обчислення суми субсидії на літній період (з травня) братимуть доходи за третій-четвертий квартали минулого року. А на опалювальний період (з жовтня) — за перший-другий квартали цього року.

- Чи призначатиметься субсидія на наймане житло?

- Люди, які винаймають житло і уклали угоду про його оренду, мають право на призначення субсидії на загальних підставах, якщо в організаціях-надавачах послуг відображена реальна кількість людей, які проживають у квартирі.

- Часто людина прописана в одному місці, живе в іншому. Як і куди враховуватимуться їхні доходи?

- Саме з цим сьогодні найбільше складнощів. Приміром, син прописаний у батьків, а живе в іншому місці з дружиною. Якщо батьки отримували субсидію у минулому опалювальному сезоні, то з 1 травня їм перераховувати субсидію не будуть. Тож потрібно звернутися за оформленням субсидії знову і по-новому заповнити декларацію. До неї вносять відомості про доходи батьків, сина і працездатних осіб синової сім’ї (у нашому прикладі - дружини). Згідно з новим порядком нарахування субсидій, доходи усіх цих осіб братимуться до уваги при розрахунку розміру субсидії. Більше того, якщо дружина сина звернеться за субсидією, їй теж доведеться вказувати доходи свої і чоловіка. Тож краще врегулювати питання реєстрації. Щоправда, передбачена можливість не враховувати доходи двічі. Для цього слід звернутися на комісію, яка має повноваження для зняття особи зі складу домогосподарства.

- Дехто має право і на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, і на субсидію. Що обрати, адже разом ці допомоги отримувати не можна?

- Більшості таких громадян краще влітку користуватися пільгами, а в опалювальний період - субсидією. Але слід пам'ятати, що пільги не надаються, якщо дохід пільговика перевищує 2 470 гривень.Але це не стосується учасників бойових дій.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую