ye-logo.v1.2

Обов’язки дітей у школі: чи законні суботники та чергування

Суспільство 14698
Порушенням прав учнів є також примусові відпрацювання
Порушенням прав учнів є також примусові відпрацювання. Фото: ілюстративне з 4.bp.blogspot.com

У випадку, коли у школі учня примушують до чергувань, він може оскаржити ці дії.

Помити підлогу, витерти підвіконня, полити вазони, долучитися до суботника... Такі вказівки можуть отримувати учні шкіл під час навчального процесу. Залучення до суспільної праці практикується вже не один десяток років. Та чи законно це?

Де вказано, що учні мають чергувати?

Як пояснюють в Департаменті освіти і науки Хмельницької міської ради, усі загальноосвітні заклади мають дотримуватися державних санітарним правил та норм. Саме в цьому документі прописана робота, яку можуть виконувати учнів. У документі не вказано, що це є обов’язковим.

«Згідно з цими нормами, самообслуговування має організовуватися у відповідності з віком, статтю, фізичними особливостями і станом здоров'я дітей, базуючись на гігієнічних вимогах та вимогах до охорони їхнього здоров'я. Робота із самообслуговування має проводитися за участю вчителів, класних керівників і медичних працівників», - каже заступник директора Департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради Світлана Губай.

Окрім цього, у документі йдеться, що тривалість самообслуговування для учнів 2-4 класів у школі не повинна перевищувати 1 годину на тиждень, а для учнів 5-12 класів - 2 години на тиждень. Роботу необхідно проводити у спеціальному одязі. Усі види прибирання здійснюються лише вологим методом з наступним провітрюванням приміщень. Миття підлоги дозволяється школярам з 10 років при обов'язковому використанні швабри.

Згідно з цим документом, зокрема, допускається участь учнів (чергові класи) до накривання обідніх столів (при використанні санітарного одягу). Перебування учнів у виробничих приміщеннях харчоблоку забороняється.

Що каже Закон?

Разом з тим у статті 52 Закону України «Про освіту» написано, що «відволікання учнів за рахунок навчального часу на роботу і здійснення заходів, не пов'язаних з процесом навчання, забороняється». Те ж саме прописано у статті 43 Конституції України: «Використання примусової праці забороняється».

«Це означає, що жоден учень не зобов’язаний брати участь у шкільних суботниках чи прибирати в класі. Ця праця має бути добровільною. Якщо дитина відмовиться чергувати або її це заборонять батьки, ніхто не має право школяра змушувати це робити. Цю роботу має виконувати прибиральниця, на заробітну плату якої виділяються кошти з бюджету», - зазначає юрист Богдан Ткачук.

Що робити, якщо дитину змушують чергувати?

«Якщо дитину змушують до якоїсь роботи в школі, а вона цього не хоче, батьки мають право звернутися з відповідною заявою до директора школи. Якщо директор не вирішив питання, наступний крок — написати скаргу до Департаменту освіти та науки. Якщо і це не подіє, батьки можуть подати на навчальну установу до суду», - каже Світлана Губай.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую