ye-logo.v1.2

Вареники з капустою, гречка з грибами та узвар, Замість котлет, млинців у сметані та алкоголю...

Суспільство 5485

Що в період посту пропонують своїм кліЄнтам хмельницькі магазини та ресторанчики, з’ясовував «Проскурівський телеграф»

7 березня розпочався передвеликодній піст, який триватиме 7 тижнів і завершиться Великоднем, який цього року припадає на 24 квітня. Крім духовного очищення, він передбачає також тілесне утримання. Християнська церква закликає віруючих не вживати в їжу продукти тваринного походження. Сюди відносяться: м'ясо, риба, яйця, молоко,
молочні продукти (сметана, сир, кефір, вершкове масло, йогурт і так далі). У Великий піст не дозволяється вживати в їжу й майонез. Винятком є лише свята Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня) й Вербна неділя (17 квітня). У ці дні дозволяється їсти рибу. Вилучати з меню скоромні продукти не можна вагітним жінкам, матерям, що годують, дітям, хворим, людям похилого віку, тим, хто багато подорожує…

«З  м’ясного  –  лише  гриби»
За відповіддю на запитання ми вирушили завітати до закладів громадського харчування та місць продуктового шопінгу городян у різних районах Хмельницького, але розпочали з центру. Першим закладом, що трапився на нашому шляху, виявився ресторанчик швидкого харчування «Столичний». Одна з дівчат, що привітала нас з іншого боку кулінарної вітрини, на якій красували апетитні м’ясні, рибні, круп’яні та овочеві наїдки, люб’язно поцікавилася, що ми бажаємо на обід? Сказавши дівчині неправду, мовляв, голодні, постимо і в цих краях вперше, ми запитали, а що нам може запропонувати вона? Хоча відповідна табличка з інформацією про те, що в “Столичному” є пісні страви й мозолила всім очі, але працівниці виявилося зовсім неважко розповісти нам усе. За її словами, вже кілька років поспіль під час посту у їхньому закладі розробляють спеціальне меню. І, незважаючи на відсутність в раціоні м’яса, риби та молочної продукції, страви дуже поживні та різноманітні. Так, у їхньому ресторанчику можна пообідати (або повечеряти) першими стравами на овочевому бульйоні, різноманітними овочево-грибними салатами, кашами, і, навіть... котлетами! Щоправда, котлети ці несправжні. Їх готують з каші, начиняючи грибами. Крім того, тут можна замовити і наїдки, максимально наближені до тих, якими ви звикли обідати щодня. До прикладу, мамалигу з кукурудзяної крупи, але без шкварок та тертого твердого сиру...
Як розповіла нам адміністратор кафе «Золота рибка» Надія, пісні страви користуються неабиякою по-пулярністю, про них не лише запитують, але й активно купують. «Якщо порівнювати, – каже адміністратор, – це десь «п’ятдесят на п’ятдесят». Тобто, половина з того, що у нас замовляють – це скоромне, а інша – пісне». Своїм клієнтам «Золота рибка» пропонує всілякі каші (гречану, пшеничну, вівсяну, пшоняну), овочеве рагу, гриби смажені з цибулею, салати з свіжих огірків, капусти та редиски, вінегрет.
В піцерії «МакСмак» пісне меню – на видному місці. Тут пропонують грибний суп, різноманітні суші, картоплю «фрі» та фруктові десерти. Причому, готують їх  цілодобово. Цікаво, що поласувати вдень пісними стравами дешевше, аніж вночі. Опівнічні замовлення нескоромних страв у «МакСмаку» спустошать гаманець на кілька гривень більше. Наприклад, за «нічний» десерт доведеться заплатити на 2 гривні більше, а за суші з лососем – аж на 6 гривень.
Голодна людина – зла людина. Такій важко втриматися, щоб не вколоти свого ближнього критичним зауваженням або недоречним дотепом. Однак, цього аж ніяк не повинно бути під час посту. У ресторані «Наомі» нам запропонували замовити зрази з капустою або грибами, вареники з цими ж інгредієнтами або гречану кашу з грибною підливою. А на десерт – узвар.  Нескоромні страви української кухні нам вдалося побачити й в кафешках: «Євросмак», «Старе місто», ресторані швидкого харчування «Ситий будяк», шинку-музеї «Весела підкова» …
Завітавши до ресторанчика «Два гуся», голодними також ніхто із нас не залишився. Крім різноманітних каш, з якими ми вже стикалися у попередніх закладах громадського харчування, тут можна пообідати тушкованою капустою. «А ось з пісного м’яса, – констатувала працівниця, – в нас лише гриби, смажені з цибулею».

«Гадів  морських  можна  їсти  щодня»
Наш рейд хмельницькими магазинами і магазинчиками видався успішним, хоча далеко не у кожній крамниці ми відшукали відповідну полицю чи хоча б табличку з написом: «Пісні продукти». Але для тих людей, котрі постять – це не є суттєвою проблемою, адже, язик, як кажуть, до Києва доведе. «Якщо сумніваєтеся, – навчає пані Алла, яку ми зустріли біля полиці з майонезами, – просто уважніше прочитайте склад продукту». До речі, для тих, хто не може відмовитися від майонезу і, звик їсти його не лише в салаті, бутербродах, але й просто так, намащуючи на хліб, ми дізналися, що він може бути пісним. Щоправда, далеко не всі продукти, з яких виготовляють цей майонез – натуральні…
Чимало пісної смакоти ми відшукали у рибних магазинах: «Свіжа риба» та «Риба плюс». Крім морепродуктів, свої кошики тут можна поповнити салатами з морської капусти та корейської моркви, і навіть, голубцями, фаршированими овочами.
Теоретично до пісних страв можна було б віднести суші й роли, приготовані з морепродуктами, але без риби та ікри. Адже морепродукти, окрім риби, у Біблії називаються «гадами морськими», і в піст обмежень на них немає. Але, по-перше, це досить дороге задово-лення, по-друге, морепродукти важкі для печінки, і по-третє, не варто забувати, що їжа повинна бути одноманітною, а їдець – стриманим у ній. Адже піст – це не дієта, а стриманість.
А ось фрукти, сухофрукти та овочі дозволено їсти, скільки душі завгодно. І це чудове підкріплення організму вітамінами. Якщо під час посту щодня з’їдати щось із цитрусових – вірогідність підхопити якийсь простудний недуг значно знизиться. Продавці торговельних фруктових точок, яких ми розпитували на продовольчому ринку, в один голос запевнили, що нестачі покупців вони майже ніколи не відчувають. «Завжди є сезонні овочі і фрукти, які купують набагато частіше, ніж інші, – розповідає одна з базарниць. – Зараз фаворитами є банани, ківі, грейпфрути, апельсини, молода редька, зелена цибуля та огірки».

Вільно «налягати» можна і на горіхи:  волоські, мигдаль, фундук.
Раз на день можна дозволити собі трішки солодкого, оскільки це необхідно для роботи головного мозку. Можна їсти гіркий шоколад, до складу якого не входить молоко (читайте на етикетці), мармелад, зефір, льодяники.
В кондитерському кіоску «Дюймовочка», що у мікрорайоні Гречани, нам вдалося знайти усе це. Під вивіскою з відповідною назвою красувалося пісне печиво, батончики та арахіс в: какао, цукрі та кунжуті.  Подібні «смакотинки» є й у інших кіосках та крамницях Хмельницького, але незавжди про це повідомляють додатково, як, приміром, про «товари для діабетиків».
Так, в одному з кондитерських кіосків, що на вулиці Інститутській, арахіс, про який розповідалося вище, був у продажу, але про це довелося запитати у продавця. На наше зауваження вона відреагувала абсолютно спокійно, мовляв, «наші основні клієнти – це голодні студенти». Церков у цьому районі немає, а ми (кореспонденти «ПТ») – перші, хто цим поцікавилися.
Повністю довіритися кондитерам і не побоюватися, що десерт буде скоромним, можна завітавши в одну з кондитерських крамничок «Вацак». Тут ми знайшли великий вибір пісних тортів, а спробувавши один залишилися цілком задоволені його смаком.
На полицях магазинчика здорового харчування, що біля «танка», на Кам’янецькій, у всіляких коробочках-пакетиках-пляшечках очі розбігаються не лише від здорової, але й пісної їжі. Тут є багато чого: суміші різноманітних злаків, сушені фрукти, всілякі горіхи, їстівні зернята, казинаки, халва... І наявність тут відповідної вивіски зовсім необов’язкова, адже пані продавець випитує про ціль вашого візиту ще у дверях і залюбки розповідає про все до дрібниць. «Ви навіть не уявляєте, скільки смачних вегетаріанських страв можна приготувати!», – зауважила вона, почувши про ціль нашого візиту.
«Головна помилка тих, хто постить, – ділиться думками одна з відвідувачок магазину здорового харчування, – це те, що на Великдень всі намагаються надолужити згаяне. Люди починають налягати на ковбаси, м’ясні рулети, шашлики, заливаючи все це алкоголем. А так і до лікарні недовго».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую