ye-logo.v1.2

Земля йде з-під ніг: у центрі Меджибожа утворилися провалля

Суспільство 5732
Пам
Пам'яткоохоронці кажуть, що грунт просів, оскільки територія багата на підвали. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського

Фахівці пов’язують їх з роботами з благоустрою території без попередніх геологічних та археологічних досліджень.

У Меджибожі в центрі селища на території місцевого парку відпочинку утворилися провалля. Земля «пішла» і під висадженими декоративними деревами, і поблизу фонтану, збудованого півтора року тому для окраси парку. Пам’яткоохоронці кажуть, що грунт просів, оскільки територія багата на підземелля, однак перед тим, як вести тут будівельні роботи, не було проведено ані археологічного, ані геологічного нагляду.

«Благоустрій території селищною радою робився без проведення геологічних та археологічних досліджень. Як наслідок - зсув грунту, фонтан перекосило, за сценою теж просів грунт, може рухнути, видно поруйнований археологічний культурний шар...», - каже Сергій Шпаковський, заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв.

За словами фахівця, у Меджибожі кожен метр грунту пронизаний історією. Раніше на місці парку був розташований єврейський квартал, будівлі якого зруйнували після Другої світової війни.

«Звісно ж, після них залишилися під землею підвали. Цілком можливо, провалля, що утворилися, пов’язані саме з підземними спорудами.

Сергій Шпаковський зазначає, що ця частина Меджибожа надзвичайно цікава в історичному плані, адже свого часу саме тут неподалік існувало давньоруське літописне місто Межибожжя.

«Там, де зараз фортеця, був замок, а поселення – де зараз, власне, ця частина Меджибожа. Тож це місцина з древньою історією. І тут трапляються унікальні знахідки. Скажімо, цього річ, десь за 200 метрів від парку, проводилися археологами шурфування на ділянці під приватну забудову, і було виявлено 15 давніх кістяків. Також були виявлені фундаменти Успенської церкви, зруйнованої вже в радянський період. Тому будь-якій забудові мають передувати геологічні на археологічні дослідження. І місцева влада мала б цієї процедури дотримуватися в першу чергу», - каже пан Шпаковський.

Читайте також: Містичний музей та лицарський турнір: чим здивує «Гарбузова ніч» у Меджибізькій фортеці.

«Тут був смітник, ми з громадою вирішили облагородити територію, закласти Парк героїв АТО і встановити пам’ятник героям АТО. Капітального будівництва території чи зведення будівель ми не проводили. Встановлення конструкції фонтану цього не потребувало. Облагородили територію, як кажуть, зверху. Тож і попередніх археологічних розвідок, на які потрібні тисячі гривень, не проводили. А провалля в Меджибожі утворюються не лише тут, а й в інших місцях. Тож пов’язувати ці речі не потрібно», - каже Михайло Демків, голова селищної ради Меджибізької ОТГ.

Пам'яткоохоронці ж вважають, що це місце можна було зробити цікавим для туристів. 

«Якби були проведені археологічні дослідження, то, ймовірно, знайшли б давні фундаменти розташованої колись тут ратуші. Їх можна було б музеєфікувати. Це було б цікаво туристам. Так само і підвали, які є під землею... А так, без експертизи маємо аварійну сцену та фонтан, який зсувається під землю...», - пояснює свою позицію Сергій Шпаковський.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую