ye-logo.v1.2

Хмельницькі активісти знайшли можливі порушення у закупівлях шкільних меблів

Суспільство 2233
«Для того, щоб перевірити, чи у підозрілих випадках освітяни-замовники не порушили чинного законодавства, ми надіслали заяви у контролюючі органи», — Альона Береза
«Для того, щоб перевірити, чи у підозрілих випадках освітяни-замовники не порушили чинного законодавства, ми надіслали заяви у контролюючі органи», — Альона Береза. Фото: автора

На їх думку, міські школи могли переплатити майже 2,5 мільйони гривень під час придбання меблів.

Сьогодні, 15 січня, голова громадської організації «Жіночий антикорупційний рух» Альона Береза презентувала результати дослідження закупівель в освітній галузі, які проводилися в Хмельницькій області. Найперше, звертали увагу на придбання меблів за державні кошти для «Нової української школи».

За словами Альони Берези, дослідження тривало з грудня 2018 року до середини вересня 2019-го. Під приціл громадських активістів потрапили хмельницькі міські школи, департамент освіти та науки Хмельницької міської ради, а також десять об’єднаних територіальних громад. Зокрема, Дунаєвецька, Волочиська, Городоцька, Берездівська, Гуменецька, Летичівська, Лісогринівецька, Новоушицька, Старосинявська та Чемеровецька. Тобто досліджували громади, створенні у 2015 році.

«Загалом проаналізували 2 тисячі 300 закупівель на загальну суму 354 мільйони 200 тисяч гривень. З них 80 відсотків — допорогові (тобто до 200 тисяч гривень, які наразі не передбачають оголошення відкритого тендеруавт.), — розповідає Альона Береза. — Насправді, це не надто об’ємне дослідження, проте воно дозволяє зробити певні висновки. Вважаю, що ми виявили можливі змови».

Під час презентації результатів дослідження найбільше «дісталося» саме освітянам Хмельницького. Громадська активістка каже, що лише під час закупівлі меблів хмельницькі школи могли переплатити майже 2,5 мільйони гривень.
За словами Альони Берези, всі школи обласного центру, які проводили допорогові закупівлі, придбали меблі за однакову ціну. Торік вона складала понад 1 тисячу 400 гривень за комплект: парта і стілець. Натомість навчальні заклади, які провели відкриті торги, змогли зекономити бюджеті кошти. Вони придбали меблі ціною менше тисячі гривень за комплект. Серед них лише кілька хмельницьких шкіл: СЗОШ №25 імені Івана Огієнка, НВО №28, спеціалізована школа №30 та НВК №4.

Після проведення дослідження громадські активісти провели журналістське розслідування. В його рамках вони виявили, що постачальники меблів у допорогових закупівлях пов’язані між собою. Це три групи фізичних осіб-підприємців.

Альона Береза каже, що виявила пов’язаних між собою фізичних осіб-підприємців, які постачали меблі школам міста Хмельницького. Інфографіка: newskm.net

Альона Береза каже, що виявила пов’язаних між собою фізичних осіб-підприємців, які постачали меблі школам міста Хмельницького. Інфографіка: newskm.net

«Також ми провели три дні у департаменті освіти та науки Хмельницької міської ради, перевіряючи інформацію отриману з власних джерел. Завдяки цьому змогли знайти офіційний лист ФОПу Василю Дарморозу. У ньому департамент пише, що не проти співпрацювати з ним як з постачальником. Якби ця структура говорила за себе, то нічого б дивного не було. Але керівництво департаменту говорить за школи, які є автономними», — підкреслила Альона Береза.

Аби встановити, чи у цих випадках немає порушення законодавства, громадські активісти надіслали звернення у контролюючі органи. Це ж стосується понад десяти випадків можливого ухилення від проведення відкритих торгів. Тобто, коли загальна вартість закупівлі меблів складала понад 200 тисяч гривень, але її «розбивали» на дві частини. Відповідно вони купувалися у неконкурентних умовах, що могло містити корупційну загрозу. Проте є єдине пояснення: бюджетні кошти надходили лише частинами, тому освітяни освоювали лише наданий їм фінансовий ресурс.

«Загалом за найвищу ціну шкільні меблі купували у Гуменецький територіальній громаді: понад 1 тисяча 700 гривень за комплект. Але це село, їх туди ще потрібно завести. Чому у Хмельницькому такі високі ціни, я досі не можу зрозуміти, адже середня ціна у сільських школах — 1 тисяча 300 гривень. Наприклад, Дунаєвецька ОТГ закупила меблі ціною 970 гривень за комплект», — розповіла Альона Береза.

Також вона зазначила, що під час проведення допорогових закупівель на Хмельниччині освітяни-замовники часто халатно ставляться до розміщення інформації на порталі «Prozorro». Наприклад, не записують повних характеристик товару, які підтверджують його якість. Тобто, якщо це вершкове масло, то якою є його жирність, ґатунок чи хто його виробник.

Читайте також: Голови громад закликали нардепів не голосувати за законопроєкт Зеленського

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую