ye-logo.v1.2

Переходимо на літній час: куди переводити стрілку годинника

Суспільство 3563
Традиційно стрілки переводять в останню неділю березня
Традиційно стрілки переводять в останню неділю березня. Фото: автора

Спатимемо на 60 хвилин менше.

Вже цієї ночі, з 28 на 29 березня Україна перейде на літній час. Стрілки годинників переведуть на годину вперед о 3:00 ранку.

Незважаючи на те, що процес переходу на літній час дуже простий і повторюється з року в рік, у багатьох все ж виникає питання: «А куди ж стрілки переводити?!» Роз’яснюємо - годинникову стрілку потрібно буде перевести 29 березня о 3:00 на одну годину вперед. Відповідно, на всіх годинниках після переведення має показувати 4:00.

Традиційно така зміна часу відбувається в останню неділю березня — передусім задля того, щоб громадяни могли працювати довше і використовувати при цьому менше штучного освітлення.

Походження й історія

Ідею літнього часу запропонував 1784 року Бенджамін Франклін. А понад століття пізніше її активно пропагував англієць Вільям Віллет, пише Вікіпедія. Думка про користь зміни часу осяяла Віллета, архітектора із Числгерста, коли він влітку, раннім ранком прогулювався верхи на коні. Віллет помітив, що віконниці багатьох будинків були замкненні. «Яке марнування денного світла!» — мабуть, подумав він і почав у парламенті Великобританії кампанію за введення законопроекту про зміну часу. Переводячи навесні та влітку годинники на 80 хвилин вперед — чотири рази по 20 хвилин, а восени назад, так люди матимуть увечері більше денного світла. Але, попри існування поважного лобі в уряді Британії, цю ідею тоді втілити не вдалося.

Король Едвард VII не став чекати рішення парламенту. Він оголосив, що в його королівському маєтку Сандрінґем всі переходять на літній час. Згодом король запровадив такі самі зміни у маєтках Віндзорі та Балморалі. Таким чином, вперше годинникову стрілку перевели у Великій Британії 1908 року.

Але справжнім піонером запровадження літнього часу стала Німеччина. Під час Першої світової війни, 30 квітня 1916 року тут пересунули стрілки годинників на годину вперед, а 1 жовтня 1916 року — на годину назад. Невдовзі такі ж зміни запровадила Велика Британія. 19 березня 1918 року Конгрес США запровадив поділ на часові пояси й застосування на період війни літнього часу — з метою заощадження палива, що його використовують для генерації електричного струму. Після певної перерви 1966 року Конгрес ухвалив Uniform Time Act, вперше запровадивши літній час у мирний період.

У Росії перехід на літній час вперше відбувся 1917 року. З 1930 року зміщений на годину час почали застосовувати на території СРСР цілий рік, називаючи такий час «декретним».
З 1981 року запровадили сезонні відмінності між літнім і «зимовим» часом, без скасування «декретного», внаслідок чого літній час відрізнявся від поясного на цілих 2 години.

У 1990 році «декретний» час скасували на території УРСР. Що ж до сезонних відмінностей часу, то протягом кількох років в Україні їх то вводили, то скасовували, але зрештою зупинилися на схемі, коли розрізняють літній і «зимовий» часи, але ще одна «декретна» година не передбачена. Зараз перехід на літній час і повернення до стандартного часу відбувається відповідно до постанови уряду від 1996 року «Про порядок обчислення часу на території України».

Зараз літній час застосовують у майже 70 країнах світу, зокрема майже в усіх країнах Європи, окрім Білорусі, Ісландії та Росії.

Довідково:

У 2018 році на початку вересня повідомлялось про ймовірність скасування в Україні переходу на літній і зимовий час, слідом за ЄС. Єврокомісія, після проведеного онлайн-голосування, рекомендувала скасувати перехід на літній та зимовий час, кожна держава-член ЄС сама мала визначити, жити їх надалі за літнім чи зимовим часом. У березні 2019 року Європарламент проголосував за скасування переведення годинників з 2021 року.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую