ye-logo.v1.2

Яблучний Спас: традиції святкування та що не можна робити в цей день

Суспільство 2524
19 серпня до храму несуть освячувати яблука
19 серпня до храму несуть освячувати яблука. Фото: pixabay.com

Віряни несуть до храму фрукти.

У серпні православна церква відзначає три свята на честь Спасителя. У народі ці свята називають коротко – Спас. 14 серпня відзначали Маковея або Медовий Спас. А сьогодні, 19 серпня - свято Преображення Господнього або Яблучний спас. У цей день до храму несуть яблука, виноград, сливи, груші.

«Свята припадають на природний цикл врожаю. Тому за народною традицією несуть до церкви зілля, плоди. Й у церкві відбувається не обряд освячення, а благословення до споживання, – пояснює священник. – Це не робить їжу святішою, ніж вона була, але благословенною – тобто рекомендованою до споживання. Й добре цими дарами природи на славу Божу поділитися з ближніми, тими, хто їх потребує» - пояснює керівник пресслужби Хмельницької єпархії Православної церкви України протоієрей Микола Катрич

Хоча нести до церкви плоди – суто народна традиція. Головне ж – щира віра і молитва.

Історія свята

«19 серпня православні святкують другий Спас – Преображення Господнє. Це свято нагадує нам про Преображення Господа Нашого і Спаса Ісуса Христа на горі Фавор. Це вже подія Нового Завіту, – продовжує отець Микола, – яка розповідає про те, що Ісус преобразився, тобто показав своїм учням не тільки свою людську природу, а й божественну водночас – що у Ньому поєднується людське і божественне начало. Свято Третього Спаса припадає на 29 серпня. Цього дня згадується Обрус, на якому був чудесним чином відображений лик Ісуса Христа. Це, так би мовити, іконописне зображення божественного походження».

Чому Спас називають Яблучним?

Як пише «24 канал», свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі саме в ту пору дозрівав виноград, який прийнято освячувати в цей день. Грона винограду, а також колосся люди несли в цей день до храму на знак подяки Богові. Але виноград ріс не скрізь, відтак ця традиція дещо змінилася – стали освячувати яблука.

У народному календарі на Яблучний Спас проводжають літо. Це свято означає настання осені й перетворення природи. Вважається, що ночі після Спаса стають набагато холоднішими. Тому й кажуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас».

Що не можна робити в цей день?

У народі існувало повір’я, що їсти яблука й страви з цього фрукта до настання Яблучного Спаса не варто, а ось після 19 серпня люди могли ласувати цим фруктом.
Також в народі говорять, що не можна у цей день зганяти з себе або вбивати комах, тим більше мух. Якщо вона сіла два рази на руку – це до здійснення бажань.
На свято також забороняється працювати вдома, дозволено лише на кухні та в саду.

Що варто зробити в цей день?

На Другий Спас заведено пригощати усіх яблуками і, звичайно, їсти їх самим. Яблуко символізує родючість і благополуччя в сім'ї, тому так ви бажаєте всього найкращого рідним та друзям. Варто зазначити, що благополуччя та велику силу несуть лише освячені в храмі плоди. Тому перед куштуванням необхідно здійснити обряд освячування.

А ще в народі вірили, що в день Спаса яблука набувають чудодійної сили. Якщо відкусити плід і при цьому загадати бажання – воно неодмінно має здійснитися.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую