ye-logo.v1.2

У Хмельницькому з’явиться музей, де покажуть командний пункт запуску ядерної ракети

Суспільство 9870
Музей функціонуватиме в приміщенні 15-го гарнізонного будинку офіцерів у мікрорайоні Ракове
Музей функціонуватиме в приміщенні 15-го гарнізонного будинку офіцерів у мікрорайоні Ракове. Фото: автора

Збережений у первісному вигляді командний пункт раніше знаходився на 12-му поверсі під землею.

Після розпаду Радянського Союзу Україна була третьою в світі за ядерним потенціалом. На той момент у структурі 19-ої ракетної дивізії, яка була розташована на Хмельниччині, нараховувалося 22 військових частини, де служили близько восьми тисяч військовослужбовців. На території області базувалося 90 міжконтинентальних ракет, а кожна з них мала по шість роздільних боєголовок. Наприкінці 90-тих років минулого століття 19-та ракетна дивізія була розформована.

Нині ж у Хмельницькому почали облаштовувати музей Хмельницького гарнізону, щоб показати його історію та зберегти залишки колишньої військової величі. Музейний комплекс функціонуватиме на базі 15-го гарнізонного будинку офіцерів у мікрорайоні Ракове. Діятиме там одразу кілька експозицій, їх родзинкою стане підземний командний пункт. Ця багатотонна капсула із усім обладнанням була надійним та захищеним місцем для управління ракетами. У підвішеному стані на горизонтальних і вертикальних системах амортизації її розміщували на глибині 36-40 метрів.

На одному з таких пунктів протягом семи років чергував працівник ЗСУ Олександр Попов. Зараз він працює керівником клубу культури та дозвілля «кд-Поділля» 15 гарнізонного будинку офіцерів та займається облаштуванням музею.

«У нашому залі ракетних військ стратегічного призначення розташований командний пункт ракетного комплексу 19-ої ракетної дивізії. Всього таких командних пунктів було дев’ять по нашій області. З цього пункту можна було дати команду запуску дев’яти ракет, а в кожній ракеті було по 6 бойових частин, - зазначає Олександр Попов. – Він знаходився глибоко під землею та був «нафарширований» всією апаратурою. Зокрема, цей пункт, який презентований в експозиції, був на 12-му поверсі під землею. Пункти були накриті покрівлею вагою 120 тонн та ізольовані як підводний човен. У таких командних пунктах в автономному режимі можна було чергувати місяць».

Обладнання зроблене у 60-их роках минулого століття.
На одному з таким пунктів протягом семи років чергував працівник ЗСУ Олександр Попов.
Всього таких командних пунктів було дев’ять по нашій області.

Як додає працівник ЗСУ, у планах далі розвивати інші частини музейного комплексу. Безпосередньо під залом ракетних військ стратегічного призначення розпочали роботу зі встановлення технологічних приміщень командного пункту. Спускатимуться у підземний світ майбутні відвідувачі через люк, який вбудований у підлозі музейного залу.

«Внизу буде макет системи життєзабезпечення нашого ракетного комплексу. Буде кімната відпочинку чергового розрахунку, стенди та стелажі з обладнанням реальних пускових установок. Їх можна буде відкривати, оглядати, - каже він. - Обладнання зібране нашими ветеранами. Коли була ліквідація, те, що було нетаємне, його можна було забрати. Зараз нам його зносять назад».

Музей Хмельницького гарнізону вирішили створити, щоб показати історію ракетних військ та інших військових формувань Хмельниччини.
Експозиції майбутнього музею продовжують облаштовувати.
Через цей люк відвідувачі спускатимуться до технологічних приміщень командного пункту.

Продовжиться майбутній музейний комплекс надворі, де будуть встановлені зовнішні споруди позиційного району ракетного полку, зроблена умовна шахтна пускова установка та інше.

Експонати в музеї будуть доповнені інформаційними плакатами про пристрої та історичними фотографіями. Крім того, будуть окремі експозиції, присвячені іншим військовим формуванням Хмельниччини.

У музеї планують відтворити систему життєзабезпечення ракетного комплексу.
Частину обладнання, яке стане експонатами в музеї, передали ветерани.

Довідка: У 1959 році в країні був створений новий вид військ — Ракетні війська стратегічного призначення. У їх підпорядкування передали чимало військових частин з артилерії та авіації, на базі яких було організовано десять ракетних дивізій. І 17 грудня 1960 року одна з них з’явилась на Хмельниччині, шляхом перетворення 7-ї артилерійської запорізької дивізії у 19-у ракетну дивізію. Два полки дивізії розмістився у Хмельницькому та в Ярмолинцях. Дивізія отримала на озброєння 42 ракети середньої дальності Р-12 та Р-14, які були наземного та шахтного базування й мали дальність польоту від 2 до 4,5 тисяч кілометрів. Вже за рік після остаточного перебазування почалося переоснащення та підготовка до прийняття на озброєння нової міжконтинентальної ракети УР-100.

Поява нових ракет викликала потребу сформувати у дивізії ще два полки, а також супутні технічні підрозділи. З 1972 року на Хмельниччині почалося формування ще трьох полків. В результаті 19-а ракетна дивізія отримала остаточну структуру — дев’ять ракетних полків, шахтний командний пункт та десять шахтних пускових установок. Таким чином навколо Хмельницького базувалося 90 міжконтинентальних ракет УР-100Н (за міжнародною класифікацією — SS-19 «Стилет»).

30 листопада 1999 року 19-та ракетна дивізія була розформована. На її базі створили 1-у ракетну дивізію Сухопутних військ України. Ця військова частина на порядок менша. Вона має на озброєнні малопотужні без’ядерні оперативно-тактичні ракетні комплекси.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую