ye-logo.v1.2

Штучна, «жива» чи у горщику: яка ялинка більш екологічна

Суспільство 2004
"Жива" ялинка менш шкідлива для довкілля
"Жива" ялинка менш шкідлива для довкілля. Фото: з архіву

Ще один варіант - виготовити ялинку власноруч із підручних матеріалів.

До новорічних свят все ближче, а це означає, що пора замислитись над тим, як прикрашати помешкання до свят. Звісно, для багатьох головний атрибут це ялинка (чи сосна). Хтось полюбляє встановлювати дерево виготовлене зі штучних матеріалів, комусь до вподоби «жива» ялинка з лісу. Маємо і третій варіант – придбати святкове дерево у горщику і навесні висадити у землю.

Ми намагались розібратись, яку шкоду для довкілля завдають кожна із ялинок. Фахівець офісу «Розумне довкілля. Хмельницький» зі зв'язків з громадськістю та пресою Світлана Каритун каже, найбільш екологічне лісове дерево, вирощене на спеціальних майданчиках лісівниками. 

«Жива» ялинка

«Після свят лісова ялинка, яка потрапляє  на сміттєзвалище або просто валяється, виділяє вуглекислий слід. Від одного дерева він складає  до 16 кілограмів в еквіваленті СО2. Але ялинка може залишати менший вуглецевий слід, якщо її правильно утилізувати. Тоді він буде зменшений на 80% і  складатиме 3,5 кілограми еквіваленту СО2», - каже Світлана Каритун.

Після свят «живу» ялинку можна здати на правильну утилізацію і її перероблять на щепу. У Хмельницькому цим займається комунальне підприємство «Спецкомунтранс». Далі цю щепу частково передають у міську лазню, де використовується для опалення. Також  всі охочі хмельничани за  потреби можуть під'їхати на територію хмельницького сміттєзвалища аби взяти подрібнену деревину. 

Читайте також: Ялинка в телефоні: як перевірити чи зрізане дерево легально

«Але щоб ялинка потрапила на правильну утилізацію, її треба винести на сміттєвий майданчик і залишити біля контейнерів. Не запихайте дерево у контейнер, бо тоді воно поїде на сміттєзвалище, буде розкладатись і залишатиме після себе вуглецевий слід», - додає фахівчиня.

Ялинка в горщику

Життя ялинки в горщику можемо продовжити пересадивши її у землю. Але перед тим як купати таке дерево потрібно зважати на деякі рекомендації. 

«Варто звертати увагу на сорт ялинки,  експерти рекомендують купувати сербську, блакитну, або ж кавказьку. Ці види  найбільш придатні для того що бути у квартирі чи будинку. Після придбання дерево потрібно помістити на декілька днів у приміщення, де температура повітря складатиме не більше +5, а потім ще на деякий час у приміщення із +10. Лише після цього заносимо дерево  у свою квартиру,  але і там температура повітря має бути не більше +20, бо в іншому випадку ялинка може померти», - застерігає  експертка.

До теми: Де придбати ялинку в Хмельницькому: перелік локацій

У помешканні дерево має простояти не більше ніж 10 днів, далі температуру як підвищували, так само поступово знижуємо до +5.  Подальші інструкції з висадки залежать від стану дерева вже на початку весни.

 Штучна ялинка

Вуглецевий слід від  штучної ялинки досягає 40 кілограмів  еквіваленту СО2.  Але ця цифра може бути більшою, оскільки частину з низ  виготовляються не в Україні й під час транспортування здійснюються  викиди вуглекислого газу в повітря. 

«Якщо маєте штучне дерево, яке вже вам не подобається і вирішили його викинути, то маєте знати, що воно сотні років лежатиме на звалищі і не розкладатиметься. В Україні штучні ялинки на переробку не приймають. Тому штучну ялинку ражу використовувати на максимум - мінімум 10 років, тоді її вуглецевий слід прирівнявся до однієї зрубаної ялинки»,- застерігає Світлана Каритун.

Ялинка із природніх матеріалів. Фото: з архіву

Є ще одна альтернатива "живим" і штучним новорічним деревам. Це ялинка із різних предметів - книг, дерева, ниток тощо. 

Довідково: Вуглецевий слід (англ. Carbon footprint) — сукупність викидів усіх парникових газів, які утворились (прямо та опосередковано) внаслідок діяльності окремої людини, організації, міста, країни тощо. Для спрощення розрахунків кількість викидів усіх парникових газів (водяна пара, закис азоту, метан) перераховують у еквівалент СО2, тобто розраховують, яка кількість СО2 (у тонах) дає такий самий парниковий ефект як задана кількість іншого парникового газу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую