ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Зміни у жовтні: тарифи на електроенергію, доплати до пенсій і електронні лікарняні

Суспільство 3950
З 1 жовтня для частини українців знизиться вартість електроенергії, а частині пенсіонерів почнуть доплачувати по 400 гривень
З 1 жовтня для частини українців знизиться вартість електроенергії, а частині пенсіонерів почнуть доплачувати по 400 гривень. Фото: ілюстративне автора

У жовтні українці матимуть додатковий вихідний.

Початок жовтня принесе для жителів України та Хмельниччини зокрема низку змін. Найперше на низку побутових споживачів очікують зниження тарифів на електроенергію. Населення, яке використовує не більше як 250 кіловат-годин на місяць, платитиме за один кіловат електроенергії 24 копійки менше, ніж раніше. Для пенсіонерів віком 75-80 років щомісяця додатково виплачуватимуть по 400 гривень. Україна переходить виключно на електронні лікарняні та новий механізм забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет. Настають і традиційні зміни: переведення годинників, вимога вмикати світло фар за межами населених пунктів і призов до війська.

Нові тарифи на електроенергію

З початку цього року для всього населення діяв єдиний тариф на електроенергію. Він становив 1 гривню 68 копійок за кіловат. Натомість з 1 жовтня діятиме два тарифи.

Уряд знизив тариф для населення, яке за місяць використовує до 250 кіловат-годин (включно) за місць. Для цих ціна кіловата електроенергії становитиме 1 гривню 44 копійки за кіловат. Йдеться орієнтовно про 80 відсотків домогосподарств країни. Натомість ті, хто споживає впродовж місяця понад 250 кіловат-годин надалі платитиме 1 гривню 68 копійок. У відповідній постанові Кабміну передбачено, що такі фіксовані тарифи зберігатимуться до 30 квітня 2022 року.

Фактично побутові споживачі будуть розділені на дві категорії. Інфографіка: зі сторінки Дениса Шмигаля у телеграмі

Фактично побутові споживачі будуть розділені на дві категорії. Інфографіка: зі сторінки Дениса Шмигаля у телеграмі

До речі, у жовтні має стартувати новий опалювальний сезон. Рішення про його початок приймають органи місцевого самоврядування, якщо впродовж трьох діб поспіль середня температура повітря не перевищує восьми градусів. У Хмельницькому централізоване теплопостачання зазвичай вмикають орієнтовно 15 жовтня. Тарифи опалення для населення у місті поки не зазнали змін.

Підвищення пенсій: кому і скільки доплатять

З 1 жовтня громадяни віком 75-80 років щомісяця отримуватимуть 400 гривень доплат до пенсій. Насправді уряд вирішив виплачувати ці кошти з липня, але зрештою переніс їх нарахування на жовтень. Наступне підвищення для більшості категорій пенсіонерів заплановане на зиму.

«Пенсійні виплати зростуть з 1 грудня через збільшення прожиткового мінімуму. Внаслідок підвищення мінімальної зарплатні до 6 тисяч 500 гривень мінімальна пенсія для від 65 років за наявності у них повного страхового стажу зростуть до 2 тисяч 600 гривень. Нині для жінок повний страховий стаж становить 30 років, а для чоловіків — 35 років», — пояснила міністр соціальної політики Марина Лазебна.

Електронні лікарняні та інсулін: що зміниться у сфері охорони здоров’я

З 1 жовтня українцям перестануть видаватимуть лікарняні у вигляді паперових документів. Про це розповів голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації Михайло Радуцький. За його словами, їх оформлюватимуть виключно в електронній формі. Щоправда, «паперові» лікарняні, які видали до 1 жовтня залишаться дійсними.

Щоб отримати е-лікарняний, необхідно прийти на прийом до свого сімейного лікаря. Він створить електронний висновок про тимчасову непрацездатність у реєстрі. Інформація потрапить в систему E-health і до Пенсійного фонду. Як наслідок, це зекономить кошти державного бюджету на створення листків непрацездатності.

Читайте також: Прогноз погоди на жовтень: якою буде середина осені на Хмельниччині

Хворі на цукровий діабет з 1 жовтня отримуватимуть інсулін за новим механізмом — програмою «Доступні ліки». Таким пацієнтам держава гарантує інсулін на безоплатній основі або з доплатою.

За інформацією Національної служби охорони здоров’я, для забезпечення українців інсуліном за програмою «Доступні ліки» до кінця року з державного бюджету виділено 660 мільйонів гривень. Щоб отримати ліки хворому на цукровий діабет потрібно:

  • відвідати ендокринолога;
  • мати складений ендокринологом індивідуальний план лікування, у якому лікар призначає тип та дозування інсуліну й вносить цю інформацію в електронну систему охорони здоров’я;
  • отримати електронний рецепт у ендокринолога або свого сімейного лікаря;
  • прийти та отримати інсулін у будь-якій аптеці будь-якого населеного пункту, без прив’язки до місця реєстрації пацієнта та місця роботи лікаря, який видав електронний рецепт.

Додатковий вихідний і переведення годинників

У жовтні також станеться низка вже традиційних змін. Найперше вони стосуються зміною тривалості дня та ночі. Відтак в останню неділю цього місяця українці знову переводитимуть стрілки годинників на годину назад, повертаючись на «зимовий» час. Цьогоріч — з 30-го на 31 жовтня. Якщо Верховна Рада все ж прийме необхідні законодавчі зміни, то українці весною не переходитимуть на «літній» час. До речі, насправді так званий «зимовий» час для України є «стандартним», адже відповідає її географічному розташуванню.

Крім того, цього місяця українці матимуть додатковий вихідний. А саме: 14 жовтня, яке цьогоріч припадає на четвер. Тоді громадяни відзначатимуть державне свято — День захисників і захисниць України, яке раніше мало називалося Днем захисника України. На 14 жовтня також відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці й День Українського козацтва.

Зміни для водіїв і призов до війська

Водії з 1 жовтня повинні вмикати ближнє світло фар за межами населених пунктів. Це вимога діятиме цілодобово до 1 травня.

Не менш традиційним для цього місяця є осінній призов до війська. Він стартує 1 жовтня. Під призов підпадають чоловіки віком від 20 до 27 років, а з 18-и за власним бажанням, у яких немає права на звільнення або відстрочки від служби.

За словами Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковника Костянтина Радченка, цієї осені в армію заплановано призвати майже 600 жителів Хмельниччини. А саме: 272 чоловіків — до лав Збройних Сил України, 200 — до лав Національної гвардії України, 25 — до лав Державної служби спеціального транспорту та 85 — до лав Державної прикордонної служби.

До теми: Олія, хліб і цукор: чи варто очікувати на подорожчання продуктів

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую