ye-logo.v1.2

Сигнали тривог та потреба бути в сховищах: як допомогти дітям впоратися зі страхом

Суспільство 2674
Частіше обіймайте свою дитину - це дасть ій відчуття безпеки
Частіше обіймайте свою дитину - це дасть ій відчуття безпеки. Фото: ГУ ДСНС в Хмельницькій області

Кожного дня в українських містах лунають сирени повітряних тривог і для людей постійне переміщення до сховищ є певним стресом. Особливо тяжко до такого режиму можуть пристосовуватися маленькі діти.

Тож, декілька порад щодо того, як батькам зменшити хвилювання малечі (за матеріалами UNISEF)

Дитину треба попередити про план ваших дій. Розкажіть про послідовність дій та маршрут до укриття. Намагайтесь зробити це чітко і зрозуміло. Непогано було б намалювати карту укриття, і на малюнку показати де і що знаходиться, як працює, де вхід і вихід, де ви маєте знаходитись, де будуть рідні.

Звертайте увагу на стан дитини. Поговоріть з нею, слідкуйте за емоціями та рівнем її активності. Дуже важливо, щоб дитина відповідала, розмовляла, проявила свій емоційний стан. Якщо дитина в стані ступору, важливо її повернути до спілкування та діяльності. Задайте три прості питання, наприклад: «Тебе звати Марія, так?», «Ти зараз сидиш, так?», «Ти одягнена в синій светр, так?».

Може допомогти масаж кінчиків пальців, мочок вух. Запропонуйте гру або доручіть нескладне завдання, наприклад щось принести, подати. Дайте дитині випити води, чаю, їжу. І, звичайно, обійміть.

Якщо дитина чогось хоче – не ігноруйте, дайте за можливості – це допоможе їй почуватися у безпеці.

Не варто давати дитині обіцянок, які ви не зможете виконати, наприклад «все буде добре», «нічого не станеться». Краще скажіть: «що би не сталось, головне - що ми разом».

Не забороняйте дитині проявляти емоції. Слова «не переживай» або «не варто злитись» не спрацюють. Краще скажіть: «Я розумію чому ти налякана/злишся», такі слова покажуть, що вона не на самоті зі своїми переживаннями.

Не забороняйте дітям грати у війну або малювати її. Емоції повинні знаходити вихід. Можливо допомогти дитині знайти такий вихід – програйте емоцію, прокричіть, намалюйте… Так ви зможете знизити рівень внутрішньої напруги.

Не забувайте нагадувати дитині про свою любов. Обіймайте її – тілесний контакт дуже важливий для спокою та емоційної рівноваги маленької людини.

Запропонуйте одну з цих вправ:
• «Обійми метелика» - дитина обіймає свої плечі двома руками і може себе похлопати по плечах.
• «Водоспад»- дорослий підходить до дитини і руками погладжує з плеч і до поясу, наче знімаючи щось з плеч.
• «Кокон»- права рука дитини обіймає ліве плече, а ліва рука живіт.

Зверніть увагу на те, як дитина дихає і чи не затримує дихання. Стабільне дихання допоможе вийти зі стану ступору та зменшить рівень стресу. Зробіть вправу для дихання: вдих носом і повільний видих ротом, можна зі звукам «А», «О», подихати декілька разів животом.

Якщо ви опинились у ситуації невизначеності, зосередьте увагу дитини на відтворенні послідовності дня – це надасть відчуття контролю над власним життям. Загинаючи пальчики проговорюйте послідовність дня.

Не забувайте дбати про себе. Якщо ви не будете у нормальному стані – вам буде складно допомогти своїй дитині, адже вона копіює ваші моделі поведінки. Добре, якщо ви власним прикладом дасте зрозуміти, що паніка відсутня, ситуація під контролем і що ви маєте план дій. Якщо ви стривожені, засмучені – знайдіть час, щоб поспілкуватись з близькими людьми – це надасть відчуття зв’язанності зі світом.

Обмежте розмови про війну та обговорювання новин в присутності дитини. Інформацію надавайте тільки надійну і дозовано, в залежності від віку.

Намагайтесь закінчувати розмови позитивно. Створюйте побутові сімейні традиції для кожного дня, наприклад обіймайтеся, моліться, пийте чай або співайте.

Читайте також: Лікарі Хмельницького консультують та приймають дітей з усієї України: куди звертатися

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую