ye-logo.v1.2

На Дунаєвеччині демонтували пам’ятник комуністу Затонському

Суспільство 2747
Пам
Пам'ятник був встановлений у рідному селі радянського партійного діяча. Фото: з фейсбук-сторінки Вадима Позднякова

Він був встановлений у рідному селі радянського партійного діяча на Дунаєвеччині.

У селі Лисець на Дунаєвеччині декомунізували пам’ятник Володимиру Затонському, діячеві комуністичного режиму, якого називають одним із тих, хто свідомо знищував українську ідентичність.

Про демонтаж монумента повідомив співзасновник проєкту «Декомунізація. Україна» Вадим Поздняков, оприлюднивши відповідну світлину. Зазначимо, що саме в цьому селі народився майбутній нарком радянської освіти Затонський. І пам’ятник, який учора, 27 квітня, демонтували, був встановлений йому наприкінці 60-х років минулого століття.

«Були звернення до нас з приводу цього пам'ятника, тож громадою ми ухвалили таке рішення, - розповіла староста села Тетяна Підлапушна. – Так, він родом з нашого села. Але його ім’я пов’язане з радянським режимом. Тому прийняли таке рішення і демонтували».

Додамо, що Затонський, який затято винищував національну ідентичність українців та працював на комуністичну систему, був нею ж і знищений.

Саме Затонський був один із керівників збройного повстання в Києві після Жовтневого заколоту 1917 року в Петрограді. Він брав активну участь у більшовицькому захопленні влади в Україні та затятоборовся проти Української Центральної Ради. Пізніше, як народний комісар освіти, зробив усе для закриття Кам'янець-Подільського державного українського університету у вересні 1920 року.

Наприкінці 1922 року Затонського ввели до складу уповноважених осіб, які від імені УСРР підписали договір про утворення СРСР. А в 1932-у він був призначений відповідальним за виконання хлібозаготівель в деяких областях України.

Як пише «Вікіпедія», нарком освіти Затонський (до речі, на цю посаду його призначали чотири рази у різні роки) винищував національний зміст української культури, сприяв необґрунтованій зміні українського правопису, схвалював репресії проти «ідеологічно невитриманих» працівників освіти. Він працював на комуністичну систему, але був нею ж і знищений. У 1938 році Затонського заарештували та розстріляли.

До речі, краєзнавець кам’янчанин Олег Будзей зазначає, що назви на честь Затонського стали з’являтися ще при його житті. Так, 20 березня 1923 року в Кам’янці-Подільському Московська вулиця стала вулицею Затонського. Також при житті Затонського містечко Віньківці перейменували на Затонськ, а Віньковецький район - на Затонський. У листопаді 1938 року їм повернули старі назви.

Носили його ім’я бібліотеки, школи, вулиці та університети. У Хмельницькому декомунізували пам’ятник Затонському в лютому 2014-го. А згодом на цьому місці встановили пам’ятник Героям Небесної Сотні.

Читайте також: На військовому кладовищі у Хмельницькому зникла тоталітарна символіка

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую