Гаряча тема:
- Війна
У мікрорайоні Дубове майже десять вулиць отримали нові назви: історія перейменування хмельницьких топонімів
Про перетворення назв низки вулиць від їх виникнення до сьогодення.
Сайт «Є» продовжує серію матеріалів про нещодавно перейменовані вулиці та провулки Хмельницького. Вже писали про історію топонімів, розташованих у Центральному й Південно-Західному мікрорайонах. Тепер — Дубове. Короткі екскурси в їх минуле робитимемо на ґрунті книги історика та краєзнавця Сергія Єсюніна «Вулиці Хмельницького».
Отож, згідно з рішенням міської ради 28 квітня було перейменовано дев’ять вулиць, чотири провулки й один проїзд мікрорайону Дубове. Їх очистили від імен російських і радянських письменників і військових. Натомість тепер у нас є вулиці Гетьмана Мазепи, Симона Петлюри, Короля Данила. Також надали топонімам імена кількох Захисників України: Олександра Кушнірука, Олександра Петраківського та Олександра Оксанченка.
З Купріна на Симона Петлюри (вулиця, провулок і проїзд)
Ця вулиця є однією з магістралей мікрорайону Дубове. Бере свій початок від Кам’янецької в районі Ружичнянського універмагу й пролягає масивом, у якому переважає приватна забудова. Виникла у 1948 році й отримала назву «вулиця Танкістів». У 1960-му її перейменували на честь російського письменника Олександра Купріна, який свого часу служив у Проскурові. Однойменні провулок і проїзд у цьому мікрорайоні виникли у 1960-х роках. Всіх нині перейменували на Симона Петлюри (скорочені назви: вул., пров. і прз. Петлюри).
Симон Петлюра (1879-1926 роки життя) — український державний, військовий і політичний діяч, публіцист, літературний і театральний критик. З листопада 1918 року був Головний отаман військ Української Народної Республіки, а з 9 травня 1919 року до 10 листопада 1920-го — Головою Директорії УНР. Симон Петлюра вважається одним з провідних борців за незалежність України у ХХ столітті.
З Гастелло на Олександра Кушнірука (вулиця)
Заснована у 1966 році у колишньому другому військовому містечку КЕЧ. Тоді її назвали на честь радянського військового льотчика часів Другої світової війни Миколи Гастелло. Нині ж її перейменували на Олександра Кушнірука (скорочена назва: вул. Кушнірука).
Олександр Кушнірук — Захисник України, який загинув на Донеччині. Герой народився 21 липня 1982 року в Ізяславі. У 2014-му після початку російсько-української війни ста начальником розвідки 28-ї окремої механізованої бригади. Згинув 25 грудня того ж року неподалік Донецького аеропорту під час виконання бойового завдання. Олександра Кушнірука поховали у Хмельницькому, на Алеї Слави раківського кладовища. Героя у 2016 році визнали почесним громадянином міста Хмельницького.
Полеглий Захисник України Олександр Кушнірук. Фото: з архіву редакції
З Маршала Гречка на Миколи Міхновського (вулиця)
Ця вулиця розташована у масиві багатоповерхової забудови в мікрорайоні Дубове. Її заснували у 1982 році та назвали на честь радянського воєначальника Андрія Гречка. Нині топонім перейменували на вулицю Миколи Міхновського (скорочена назва: вул. Міхновського).
Микола Міхновський (1873-1924 роки життя) — український політик, адвокат, публіцист та ідеолог націоналізму. Послідовний прихильник створення незалежної України на всіх її етнічних територіях: «від Карпат аж до Кавказу». Він є автором брошури «Самостійна Україна» й підготував проєкт Конституції.
З Маршала Красовського на Гетьмана Мазепи (вулиця та провулок)
Оскільки чіткого поділу Хмельницького на мікрорайони немає, їх до Дубового віднесли досить умовно. Вона пролягає вздовж території медичного містечка Хмельницької обласної лікарні та історичної місцевості Старого аеропорту. Виникла на початку XX століття як продовження Старокостянтинівського шосе, частиною якого була до 1984 року. Нову вулицю назвали на честь радянського маршала авіації Степана Красовського. У цьому ж мікрорайоні в 1995-му виник однойменний провулок. Тепер обох перейменували на Гетьмана Мазепи (скорочені назви: вул. і пров. Мазепи).
Іван Мазепа (1639-1709 роки життя) — український військовий, політичний і державний діяч. Був Гетьманом Війська Запорозького, головою козацької держави на Лівобережній (1687-1704) і всій Наддніпрянській Україні (1704-1709), князем Священної Римської імперії (1707-1709). Іван Мазепа намагався позбавитися впливу московського царя Петра І та відновити козацьку державу з кордонами часів Богдана Хмельницького.
З Ланової на Героя України Олександра Петраківського (вулиця)
Розташована за Кам’янецьким переїздом і її лише умовно можна віднести до мікрорайону Дубове. Виникла наприкінці XIX століття, коли після прокладання залізниці стартувала поступова забудова тодішньої околиці Проскурова — колишні приміські лани. До 28 квітня цього року вулиця фактично не змінювала назви. Тепер її перейменували на Героя України Олександра Петраківського (скорочена назва: вул. Петраківського).
Олександр Петраківського народився 4 червня 1988 року в Житомирі. На початку російсько-української війни був командиром роти 8-го окремого полку спеціального призначення, який розташований у Хмельницькому. Отримавши важке поранення на Луганщині у 2014 році, Захисник України до 2021-го боровся за своє життя. Його серце зупинилося 29 серпня того року. Ще у 2014 році президент Петро Порошенко надав Олександру Петраківському звання Героя України з врученням ордену «Золота Зірка». Є почесним громадянином міста Хмельницького.
Полеглий Герой України Олександр Петраківський
З Лєскова на Короля Данила (вулиця та провулок)
Розташовані у масиві приватної забудови мікрорайоні Дубове. Виникли у 1955-1958 роках. Спершу їх назвали на честь російського письменника й публіциста Миколи Лєскова. Тепер їх перейменували на Короля Данила (скорочені назви: вул. і пров. Короля Данила).
Данило Романович, або король Данило Руський, Данило Галицький (1201-1264 роки життя) — король Русі, правитель Галицько-Волинського князівства. Вважається останнім самостійний Великим князем Київським.
З Кожедуба на Героя України Олександра Оксанченка (вулиця та провулок)
Розташовані за залізницею в районі історичної місцевості Новий план №2. Виникли на початку минулого століття й у 1920-х роках мала поштову адресу «Новий план №2, Провулок №1». У 1955-му її назвали на честь радянського військового льотчика Івана Кожедуба. Нині ж їх перейменували на Героя України Олександра Оксанченка (скорочені назви: вул. і пров. Оксанченка).
Олександр Оксанченко, народжений 26 квітня 1968 року в Маломихайлівці Дніпропетровської області, був українським військовим льотчиком І класу. Загинув 25 лютого цього року під час повітряного бою над Києвом, відволікаючи на себе ворожу авіацію. Президент Володимир Зеленський посмертно надав Олександру Яковичу звання Героя України з врученням ордена «Золота Зірка».
Полеглий Герой України Олександр Оксанченко. Фото: Міноборони
З Глінки на Ярослава Барнича (вулиця)
Пролягає від вулиці Симона Петлюри до берегів Дубівського ставка. Вулиця виникла у 1971 році й була названа на честь російського композитора Михайла Глінки. Нині ж її перейменували на Ярослава Барнича (скорочена назва: вул. Барнича).
Ярослав Барнич (1896-1967) — український композитор, диригент, педагог, скрипаль і громадський діяч.
З Лермонтова на Бориса Мамайсура (вулиця)
Пролягає в масиві приватної житлової забудови мікрорайону Дубове, паралельно до вулиці Симона Петлюри. Виникла у 1971 році й була названа на честь російського письменника Михайла Лермонтова. Нині ж її перейменували на Бориса Мамайсура (скорочена назва: вул. Мамайсура).
Борис Мамайсур (1938-2003) — поет-шістдесятник, член Національної спілки письменників України. З 1985 року жив у Хмельницькому.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: