ye-logo.v1.2

Як атакують фейками українців в Чехії, Польщі та Болгарії: підбірка тижня

Суспільство 2141
Нова підбірка фейків про українських біженців
Нова підбірка фейків про українських біженців. Фото: realist.online

Дезінформацію поширюють через соціальні мережі, месенджери та за допомогою чуток.

За кордоном продовжується атака кремлівських пропагандистів на українських біженців. Методи поширення використовуються різноманітні. Від “агентів впливу” до розповсюдження чуток.

Останній приклад доводить, що іноді навіть неможливо встановити першоджерело, яке запустило фейк та почало його поширювати. Далі дезінформація стає вірусною, її майже не перевіряють, а тисячі людей починають в це вірити, хоча в реальності це фейк, який не має нічого спільного з реальністю. І який можна б було легко спростувати, запитавши у офіційного джерела.

Приклад подібної дезінформації є у Чехії. Мова йде про те, що серед чеських лікарів та не тільки поширилися чутки, що нібито “всі спеціалісти в Чехії повинні мати вакансії для українців, тому лікарям заборонено приймати нових пацієнтів з числа громадян Чехії під штраф у 100 000 крон”.

Подібні чутки попросили перевірити фактчекерів видання irozhlas.cz.


Дезінформацію поширювали звичайні люди як шок-контент

Журналісти встановили, що МОЗ спростовує ці чутки.

«Міністерство не наказувало лікарям резервувати місця спеціально для українських біженців. Допомога біженцям із зруйнованої війною України не обмежує медичне обслуговування інших пацієнтів», – пояснив речник МОЗ.

Однак, додає він, це не означає, що українські біженці не мають права на медичне обслуговування в Чехії.

«Важливо, щоб усі біженці отримували необхідну медичну допомогу. Біженцям надається статус проживання та участь у системі державного медичного страхування в такому ж обсязі, як і чеським застрахованим особам», – додає він.

Крім того, міністерство не має права штрафувати лікарів.

На думку чеських журналістів, легкість з якою творці дезінформації поширюють чутки можна пояснити тим, що люди не перевіряють інформацію про щось цікаве, шокуюче, але мають можливість передати її друзям.

Метою поширення цих чуток у творців російської пропаганди було погіршення ставлення у Чехії до українських біженців, адже нібито через них страждали мешканців країни. При цьому, як ми виявили, інформація була неправдивою.

Крім того, кремлівські ЗМІ розповсюджують новину про те, що компанія Uber, мобільний додаток якого допомагає знайти машину з водієм, нібито відмовляється перевозити українських біженців. Стверджується, що таке відбувається у різних країнах світу.



Фейк про таксі запустили пропагандисти

Як доказ користувачі соцмереж, а також російські пропагандисти демонструють скріншоти, зроблені нібито в додатку Uber, із попередженнями на кшталт «українських біженців не обслуговуємо», «ніяких українців» тощо.

Пропагандисти переконують, що подібне рішення в Uber «ухвалили» після інциденту у Відні, коли кілька чоловіків побили таксистів — згідно з попередніми висновками слідства, сутичка сталася через місце для паркування. Спікер поліції Крістофер Верхняк заявив, що у скоєному підозрюють українців, оскільки чоловіки виходили з позашляховиків із українськими номерами.

Проте рішення не возити більше українських біженців компанія Uber не ухвалювала. Компанія не робила подібних заяв.

Детально цю дезінформацію розбирали у виданні “Стоп фейк”.

Джерелом такої «новини» виступив зокрема пропагандистський «кореспондент» Олександр Коц, який опублікував «скриншот» із програми-додатку та заявив, що «в Убері відмовляються возити гостей із незалежної». Показово, що цей скриншот поширили лише сумнівні сайти та деякі акаунти у соцмережах. Аналіз зображення показав, що фразу про українських біженців було додано за допомогою програми обробки фотографій.

Другий момент, який вказує на сумнівність новини, — інформація про водіїв, які нібито відмовляються возити українців. Користувачі розповсюджують одні й ті самі скріншоти профілів, яких об’єднує нетривалість роботи в Uber – близько місяця, один із трьох – працював лише 5 місяців, а також невелика кількість поїздок. У графі «про себе» вони вказують: «жодних українських біженців». Тобто йдеться про трьох водіїв, які нещодавно почали користуватися сервісом, а не про політику компанії загалом.



Незадоволені українцями виявилися водії зі "свіжими" акаунтами

Навпаки, компанія Uber всіляко продовжує надавати допомогу українцям від самого початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Так, з червня 2022 року Uber запускає Uber Aid Shuttle у Львові. За допомогою цієї послуги користувачі зможуть дістатися до кордону з Польщею та назад.

«Uber продовжує підтримувати українські громади з огляду на брак палива, тому ми раді повідомити про запуск нової ініціативи Uber Aid Shuttle у Львові. Це тимчасове рішення, яке допоможе людям легше пережити наявну паливну кризу та комфортно повернутися в Україну», – заявила представниця компанії Івона Крук.

Через війну та нестачу палива в країні Uber запускає й інші послуги, наприклад, Pool Chance, коли можна об’єднати поїздку ще з кимось та заощадити бензин. З квітня сервіс відновив свою роботу і в Києві, скасувавши комісію за поїздки, «щоб підтримати негайне відновлення міста».

“Детектор медіа” опублікував відразу два спростування щодо фейків, які російські пропагандисти поширюють за кордоном.

Перший фейк про те, що нібито уряд Болгарії «депортував» понад 30 тисяч українських біженців. Раніше “Сайт Є” вже писав про активну роботу кремлівських “агентів впливу” у Болгарії.

Знову фейкова інформація спочатку з'явилася у соціальних мережах. Меседж про депортування українців поширювали російськомовні користувачі. У дописах йшлося, що «за останні тижні уряд Болгарії депортував понад 35 000 українських біженців». На відео, яке додавали до допису, видно, як невелика група людей стоїть на вулиці з багажем.

Відзначаємо це — фейк.

Уряд Болгарії не депортував 35 000 українських біженців. Як пишуть фактчекери проєкту Myth Detector, відповідно до нової системи прийому та розміщення біженців у Болгарії, українські біженці були переселені в готелі та державні установи в різних регіонах країни. Відео, додане до допису, транслювали українські ЗМІ, і замість вигнання українців з Болгарії воно ілюструє роботу нової системи розміщення. Справа в тому, що перший тримісячний етап прийому українських біженців у Болгарії завершився 31 травня.



Новий фейк роспропаганди у Болгарії

Відповідно до цієї системи болгарський уряд сплачував 40 левів на день готелям, які приймають біженців. У зверненні, опублікованому 13 травня, віце-прем'єр-міністерка Болгарії Калина Константинова розповіла деталі нового етапу переселення біженців. За її словами, інформація, що перший етап завершиться 31 травня, була відома з першого дня. У зв’язку з наближенням туристичного сезону болгарський уряд вирішив переселити українських біженців до державних установ у різних регіонах країни, а не депортувати їх. Нагадаємо, раніше в мережі вже поширювали схожий фейк на цю тему. Однак тоді йшлося, що українських біженців виганяють із готелів у Болгарії через погану поведінку, а не про депортацію 35 тисяч людей.

Ще одне спростування стосувалося вже Польщі.

У 27 польськомовних телеграм-каналах поширювали контент, що дискредитує українських біженців та просували російські наративи.

Гіві Гігіташвілі та Естебан Понсе де Леон — спеціалісти лабораторії цифрових криміналістичних досліджень (DFR Lab), що працює в рамках американського аналітичного центру «Атлантична рада», виявили 27 польськомовних каналів у телеграмі, які поширювали дезінформацію про біженців з України. Повідомляється, що спочатку кілька каналів публікували контент російською, а з часом перейшли на польську і сфокусувались на поширенні антибіженських, прокремлівських та антивакцинаторських тез. Прикладом може бути відео, опубліковане декількома каналами. На відео нібито зображена полька, яка каже, що знайшла роботу для українців, але вони відмовилися на неї влаштовуватися й були «здивовані, що їм доводиться працювати в Польщі» і що думали, що «вони отримають все безкоштовно». На думку дослідників, мета таких каналів — впливати на громадську думку щодо людей, які приїжджають у Польщу з України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую