ye-logo.v1.2

Фейки про поштову марку, допомогу від ООН та продаж земель американцям: підбірка російської дезінформації за тиждень

Суспільство 3330
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: detector.media

Фейки поширюють за допомогою сумнівних сайтів та соціальних мереж

Російська пропаганда продовжує активно працювати та намагатися впливати на українських громадян. Основним завданням цієї пропаганди є посилення паніки та зменшення супротиву України у війні.

Фейк про поштову марку

Поштові марки, які під час війни випускають в Україні, користуються попитом. Під час війни “Укрпошта” ввела в обіг вже чотири марки. 28 липня у Хмельницькому презентували нову поштову марку «Доброго вечора, ми з України».

Тож популярність українських марок стала причиною створення нових фейків від російської пропаганди. Видання “Стоп Фейк” спростувало інформацію, яку поширюють у соціальних мережах, про те, що нібито в Україні випустили нову марку із зображенням Зеленського, Хрущова, Бандери та Петлюри.


Ці фото - фейк

Про це пишуть у соціальних мережах та поширюють фото нібито нової української марки.

«Укрпошта» не випускала та не анонсувала випуск марки із зображенням Зеленського, Хрущова, Бандери та Петлюри. Фото перевірили фактчекери VoxCheck через зворотний пошук фото у Google Images. У дописі від 23 травня 2022 року «Укрпошти» у фейсбуці є схоже зображення, але з маркою «Русскій воєнний корабль… Всьо!» з анонсом її продажу. Фото ідентичні (однаковий фон, розміщення руки й марок), але самі зображення марок відрізняються. Ймовірно, фото відредагували й додали зображення Зеленського, Хрущова, Бандери та Петлюри. Також аналіз фото у FotoForensics показує, що на фото з публікації є ознаки монтажу: вмонтовані об’єкти стають світлішими при перевірці.

Маніпуляції про допомогу від ООН

Пропаганда рф поширює неправдиву інформацію про допомогу від ООН. Про це повідомляє Центр протидії дезінформації Ради національної безпеки та оборони.


Мінсоцполітики зробило роз'яснення

Мова про те, що заяви про допомогу від ООН для всіх пенсіонерів - це фейк, а листівки про надання допомоги роздають шахраї. Але, громадяни України з вразливих верств населення мають можливість подати заявку про надання допомоги від міжнародних організацій.

Тут мова йде не лише про пенсіонерів.

Як повідомляє Мінсоцполітики, програма працює в рамках платформи єДопомога і створена Кабміном за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та уряду Швеції — для підтримки українців у часи російської агресії.

Заявку на платформі єДопомога може залишити будь-яка особа, а от рішення щодо виплат та яким саме категоріям населення допомогти, приймають міжнародні організації. Для заповнення заявки потрібно зайти на платформу єДопомога за адресою edopomoga.gov.ua. Обрати напрям “Виплати від міжнародних організацій” і далі заповнити заявку.

Звертаємо увагу на те, що потрібно уважно заповнювати номер телефону, IBAN, ІПН (РНОКПП) та паспортні дані.

Категорія “пенсіонер” в заявці є. Але просимо звернути увагу, що запити від міжнародних організацій на реєстри заявок, якправило, мають декілька критеріїв. Наприклад, це пенсіонер та додатково визначений регіон або інша соціальна категорія.

Так, наприклад, в крайньому реєстрі, що було надано до Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, була зазначена інформація по заявках з переліку категорій, таких як: малозабезпечені родини та особи з інвалідністю другої групи, які зареєстровані у визначених міжнародною організацією територіях (Луганська, Донецька, Херсонська, Миколаївська, Сумська, Чернігівська та Запорізька області).

На платформі “єДопомога міжнародна”, у вкладені Умови надання допомоги є вся необхідна інформація, по організаціях які надають допомогу та кому саме вони її надають https://aid.edopomoga.gov.ua/terms

Найбільші шанси отримати виплати мають найменш захищені верстви населення з такими соціальними статусами: внутрішньо переміщені особи, багатодітні сім’ї особи, з інвалідністю, одинокі мати або батько, пенсіонери.

Фейк про постачання едектроенергії до рф

НЕК "Укренерго" спростував фейк, що нібито українську електрику передають в росію та білорусь. За даними підприємство, з 24 лютого 2022 року електростанції України не постачають електроенергію країнам-агресорам.


Укренерго спростувало дезінформацію

Запорізька АЕС працює виключно в енергосистемі України за командами диспетчерського центру НЕК «Укренерго». В тимчасово окупований Крим жодного кВт*год української електроенергії не передається та не постачається.
Енергосистема України об’єднана з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E та не має зв’язків з енергосистемою росії, білорусі або з тимчасово окупованим Кримом, який зараз заживлений від енергосистеми країни-агресора.

Всі заяви з приводу приєднання півдня України до ворожої енергосистеми – фейк та черговий інструмент інформаційної війни проти нашої держави з боку країни агресора. Звертайтесь для перевірки інформації до офіційних джерел.

Фейк про придбання американцями українських сільгоспугідь

Російськи видання одночасно поширили новину, в який стверджуються, що три компанії Vanguard, Blackrock, Blackstone, основний капітал яких належить американським фондам, викупили в Україні 17 мільйонів гектарів сільскогосподарчих угідь. Але це – фейк.

Всі російськи видання посилаються на новину невідомого австралійського сайту під назвою Australiannationalreview.com, який не наводить жодного доказу, щоб довести ці твердження, пише “Детектор медіа”.

В новині на австралійському сайті посилаються на матеріал Інституту Окленда, який присвячений змінам законодавства в Україні щодо продажу сільгоспземлі, але в матеріалі не згадується жодна з трьох компаній, які начебто скупили третину земель в Україні. Більше того, матеріал Оклендского інституту з’явився 6 серпня 2021 року; новина на австралійському сайті вже з назвами цих трьох кампаній та тезою про «третину проданої землі» - 27 травня 2022 року. Але передрукували її в російських ЗМІ лише 26 липня.

За інформацією Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру в Україні за рік роботи ринку землі було продано 0,26 млн га. Ця цифра становить близько 0,8% площі сільськогосподарських земель (32,6 млн га), внесених до геокадастру. Таким чином, дані про 17 мільйонів гектарів, якими оперують кремлівські пропагандисти, у 65 разів перевищує площу реально проданих в Україні сільськогосподарських угідь.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую