ye-logo.v1.2

Фейки про український контрнаступ на Харківщині, стара дезінформація про трансплантологів та ядерний шантаж: підбірка тижня

Суспільство 2374
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: 24tv.ua

Росіяни наповнюють соцмережі дезінформацією

Останні дні в соцмережах активно шириться величезна кількість фейків про український контрнаступ на Харківщині. Окрім того, росіяни продовжують ядерний шантаж Європи, у тому числі за допомогою фейків про обстріли Запорізької АЕС.

Ноловною темою цього тижня був контрнаступ ЗСУ у Харківській області.

Фейки про український контрнаступ на Харківщині

Перший день контрнаступу супроводжувався інформаційною тишею з боку офіційних українських осіб і різноманітними фейками в соціальних мережах. Особливо намагалися змінити інформаційну повістку російські воєнкори, які створювали легенди.

Однією з таких був фейк про підрозділи СОБРу (поліції), які, за інформацією пропагандистів, кілька діб чинили супротив українським військам у Балаклії та поряд у Волоховому Яру.


Один з прикладів фейку та героїзації СОБРу

Навіть, коли прапор України знову замайорів над будівлею Балаклійської РДА, росіяни продовжували стверджувати, що бої тривають.


Ще один фейк

Пізніше героїзм СОБРу пропагандисти доповнили інформацією, що ті виїхали з Балаклії без втрат.

Також у мережі з’являлися фейкові повідомлення нібито від українських бійців “56 бригади ЗСУ”, про те, що війська рф перекидають колони техніки на Куп’янськ. Серед переліченої техніки були три десятки вогнеметних систем ТОС “Сонцепек”.


Фейк, який поширював нібито акаунт українських військових

Варто зазначити, що таких систем в росії на початок вторгнення було трохи більше 50-ти й зараз їх набагато менше. Тож повідомлення вже виглядало неправдоподібно.

Крім того, виявилося, що акаунт фейковим.

Були розповсюджені фейки й про те, що це не контрнаступ і що таким чином українські війська заводять у вогневий мішок, і про те, що “вагнерівців” перекидають на Куп’янськ і багато іншої дезінформації.

В цілому, хочеться нагадати про інформаційну безпеку під час активних бойових дій. Адже інформація в реальному часі про переміщення військ може нашкодити військовим ЗСУ проводити контрнаступ. Саме тому, правдива інформація щодо звільнення населених пунктів подавалася з запізненням.

Тож закликаємо чекати на офіційні повідомлення і не довіряти заявам російських пропагандистів.

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк 8 вересня у Twitter прокоментував реакцію росіян на контрнаступ ЗСУ.

Заяви окупантів, як зазначає він, суперечать одна одній. З одного боку, російські загарбники заперечують сам факт наступальних дій ЗСУ, з іншого – покидають тимчасово окуповані території.

"Ніякої паніки немає. Жодного контрнаступу немає. Жодних втрат немає. Усе йде за планом... Але як же не хочеться звідси їхати, тут, на окупованих територіях, так затишно, по-домашньому"... Здається, "русский мир" потребує ще й тотальної дешизофренізації", – ідеться в повідомленні Подоляка.

Наразі впродовж трьох останніх днів, за офіційними даними, українські війська звільнили 30 населених пунктів на Харківщині, включно з містом Балаклія, а також центрами громад: Чкалівське, Шевченкове.

Ядерний шантаж росіян

Вже понад місяць російська пропаганда активно працює, розповсюджуючи пропаганду щодо ситуації на Запорізькій АЕС.

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, президент рф виступив з промовою, у якій намагався знову збрехати про ситуацію на ЗАЕС. Проте під час заяви почав заперечувати сам собі і в підсумку власноруч підтвердив розміщення військової техніки на електростанції. Спроба спростувати доповідь організації від 6-го вересня перетворилася на її підтвердження.

Нагадаємо, що Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) ввечері 6 вересня опублікувало звіт щодо свого візиту на Запорізьку АЕС, яка знаходиться на тимчасово окупованій території та постійно зазнає обстрілів з боку росіян. Основна теза звіту — потрібно створити так звану "зону безпеки" навколо АЕС.

Агентство зазначає, що обстріли ЗАЕС можуть призвести до пошкодження важливого обладнання та необмеженого викиду радіоактивних матеріалів, не вказуючи, що рф завдає ці удари.

МАГАТЕ зафіксувало на Запорізькій АЕС цілу низку пошкоджень, у тому числі у будівлях для зберігання ядерних палива та відходів. Агентство зазначає у звіті, що Росія розміщує військову техніку на території АЕС, у тому числі кілька військових вантажівок.

представники рф продовжують ядерний шантаж. Цього тижня призначений росіянами головою тимчасово окупованих територій Запорізької області Євген Балицький погрожує ядерним тероризмом.

Державний зрадник, екснардеп і член "Партії регіонів" Балицький пригрозив обстріляти Хмельницьку та Рівненську АЕС.

Про це гауляйтер тимчасово окупованих районів Запоріжжя сказав у коментарі російським пропагандистам.
"Пару "Калібрів" прилетять у Рівненську і Хмельницьку АЕС. Ось тоді у цих "легкогендерних" одразу виникне бажання подумати про своє життя. От коли вдаримо по Рівненській чи Хмельницькій АЕС, риторика американців одразу зміниться", - заявив терорист Балицький, пише ТСН

Знову фейки про трансплантологів

На цьому тижні росіяни знову дістали старий фейк про “чорних трансплантологів”.

Ще навесні “Сайт “Є” писав чому трансплантологія неможлива в польових умовах. Але пропагандисти продовжують знов діставати старий фейк під новий інформпривід.

У соцмережах поширюють інформацію, ніби «чорні трансплантологи» зможуть забирати органи в загиблих українських військових. Телеграм-канали, які пов’язують із російськими спецслужбами, повідомили, що тепер командири можуть завіряти заповіти військовослужбовців. «Легітимний» написав, ніби цю ініціативу лобіювало фармацевтичне лобі — «чорні та сірі трансплантологи». Із посиланням на анонімні джерела канал пише, ніби до кожного заповіту буде додаток, що у випадку загибелі військовий заповідає свої органи державі чи на «благі цілі».

«Їм цей папірець потрібний для вивезення органів за кордон. Подивіться на цінник органів на заході і ви зрозумієте, що майже кожен український солдат – це ходячий “мільйон баксів”», — пишуть прокремлівські джерела.

Це фейк: командирам підрозділів дозволили завіряти лише заповіти військових, а не будь-які інші документи.

По-перше, так звана «чорна трансплантологія» в Україні — міф, який не витримує перевірку логікою та фактами. Самі операції з трансплантації передбачають залучення великої кількості фахівців (понад 150) та обладнання, їх неможливо провести таємно десь у підвалах. Без належних умов та фахівців неможливо здійснити й просто забір органів. А самі органи після вилучення лишаються життєздатними недовгий час, за який їх буде складно вивезти хоча б із території бойових дій, не кажучи вже про закордон.

По-друге, уряд справді дозволив командирам посвідчувати заповіти військових. Кабмін 16 серпня погодив постанову, яка дозволяє в умовах воєнного стану завіряти заповіти військовослужбовців не тільки нотаріусам, а й начальникам формувань. Проте у постанові йдеться лише про заповіти — і ні про які інші документи.

По-третє, за чинним законодавством для того, щоб стати донором органів після смерті, потрібно надати письмову згоду: заповнити заяву та передати її трансплант-координаторам. Або можна подати письмову заяву про призначення повноважного представника, який після смерті людини дасть згоду на вилучення органів, пише "Вокс Україна"

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую