ye-logo.v1.2

Які історичні факти про землетруси збереглися на Хмельниччині

Історія 5186
У ХХІ столітті хмельничани вже чотири рази відчували землетруси різної сили
У ХХІ столітті хмельничани вже чотири рази відчували землетруси різної сили. Фото: з архіву

У XVIII столітті після землетрусу дала тріщину одна з веж Кам'янецької фортеці.

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї продовжують розповідати про незвичні для нашого регіону явище природи, про яке збереглися історичні записи. Раніше музейники розказали про те, коли на Хмельниччині бачили північне сяйво, сьогодні ж мова піде про землетруси.

Оскільки Хмельниччина перебуває у 5-6 бальній ділянці інтенсивності землетрусу зони Вранча (сейсмоактивної території ділянки стикування Південних (Румунія) та Східних (Україна) Карпат), мешканці області іноді відчувають підземні поштовхи.

Так, у ХХІ столітті хмельничани вже чотири рази відчували землетруси різної сили: 22 листопада 2014 року, 24 вересня 2016 року, 23 вересня 2021 року та зовсім нещодавно – 3 листопада 2022 року.

«У ХХ столітті це сталося у 1908, 1934, 1940, 1977, 1986 та у 1990 роках, - розповідають у музеї. - 6 жовтня 1908 року після 23:00 у Кам’янці-Подільському, Проскурові, Лянцкоруні, Дунаївцях, Вінниці, Жмеринці, Могильові «…ясно було чути підземний гул, який супроводжувався вертикальними та горизонтальними коливаннями поверхні, від яких тряслися будівлі, тріщали стіни, рухалися меблі та посуд, дзвеніли шибки у вікнах, кури попадали з сідала, коні на пасовищі впали на землю...», - збереглися записи про подію.

У XVIII столітті 7 землетрусів сколихнули землю. 11 червня 1738 року майже 9-бальним (в епіцентрі) землетрусом були зруйновані будівлі багатьох румунських міст, а на Поділлі лише дала тріщину одна з веж Кам'янецької фортеці. 6 квітня 1790 року стався сильний сейсмопоштовх у Трансільванії. Трусило не лише на Поділлі, а й до 4 - 5 балів у Житомирі, Києві, Херсоні.

До XVII століття відомості про надзвичайні події фіксувалися й у літописах. Тож є такі факти про землетруси в Україні.

Наприклад, у ХІІІ столітті у травні 1230 року «…потрясеся земля» в Києві, Переяславі, Володимирі. У Києво-Печерській лаврі церква Святої Богородиці розпалась на чотири частини. Одночасно завалилася трапезна... В Переяславі «разседеся надвоє» церква Святого Михайла…».

До XVII століття відомості про надзвичайні події фіксувалися у літописах


До речі, землетрус, який відчували ли мешканці Хмельниччини 23 вересня 2021 року, мав епіцентр в Тернопільській області в районі міста Чортків, на глибині 6 кілометрів. За класифікацією землетрус відносився до помірних. Сейсмолог Олександр Кендзера тоді розповідав сайту "Є", чи можуть такі землетруси бути для Поділля небезпечними.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую