ye-logo.v1.2

Фейки про Голодомор та продаж електроенергії з Хмельницької АЕС за кордон: підбірка тижня

Суспільство 2409
підбірка маніпуляцій російської пропаганди за тиждень
підбірка маніпуляцій російської пропаганди за тиждень. Фото: uatv.ua

Російська пропаганда десятки років запечеречує Голодомор в Україні

Російська пропаганда продовжує активно проводити інформаційні атаки, зокрема, по актуальним темам, таким як перебої з електропостачанням внаслідок російських ракетних обстрілів.

Фейк про продаж електроенергії за кордон

Російські пропагандисти продовжують поширювати дезінформацію по темі електроенергії. Зокрема, що нібито відключення в Україні не через російські обстріли, а через продаж електроенергії за кордон.

Деякі користувачі мережі в Telegram поширюють дезінформацію про те, що уряд України нібито навіть за умов гострого дефіциту продовжує експорт електроенергії за кордон. На підтвердження цього пропагандисти наводять скриншот публікацій в українських ЗМІ від 16 листопада, де повідомляється про збільшення Україною виручки від експорту електроенергії в 2,5 рази.

Маніпуляція від пропагандистів

Однак заява про те, що Україна продовжує експортувати електроенергію за кордон, не відповідає дійсності, пишуть фактчекери проєкту "Стоп Фейк".

Після масштабної атаки Росії на енергетичні об’єкти критичної інфраструктури уряд України ухвалив рішення про припинення з 11 жовтня 2022 року експорту електроенергії за кордон «для стабілізації власної енергосистеми».

У заяві на сайті Міністерства енергетики України йдеться, що навіть після того, як було зупинено Запорізьку атомну електростанцію, яка понад 7 місяців перебуває під російською окупацією, Україна виконувала свої зобов’язання перед європейськими партнерами з експорту електроенергії.

«Саме експорт електроенергії з України допомагав Європі знижувати споживання російських енергоресурсів. І саме тому Росія знищує нашу енергосистему, вбиваючи можливість експорту електроенергії з України», — заявив міністр енергетики Герман Галущенко.

Щодо інформації про те, що Україна збільшила виручку за експорт електроенергії у 2,5 рази порівняно з минулим роком, то це справді так. Проте йдеться про дані за період із січня по жовтень 2022 року – до того, як уряд України ухвалив рішення про призупинення експорту. За даними Державної митної служби, за цей період у Польщу Україна поставила електроенергії на 148,1 мільйона доларів, Словаччину – на 141,08 мільйона доларів, Румунію – на 118,26 мільйона доларів, у інші країни – на 135 мільйонів доларів.

У Київській обласній військовій адміністрації також звернули увагу на поширення недостовірної інформації про те, що масові відключення нібито пов’язані з експортом електроенергії за кордон. Там наголосили, що подібні спекуляції – це «яскравий приклад дезінформації та елемент інформаційної війни, яку веде ворог».

За інформацією освітнього порталу “Нота Єнота”, такий фейк уже кілька днів у різних варіація експлуатує російська пропаганда. Брешуть про те, що мовляв з Хмельницької та Рівненської АЕС в Європу, замість того, щоб забезпечити нею українців.

Фактчекери зазначають, що інформацію про продаж електроенергії можна перевірити у європейських відкритих джерелах, насамперед на офіційній платформі даних ENTSO-E 

Фейк про розкрадання німецької гуманітарної допомоги

У німецьких соцмережах та блогах поширюють інформацію про те, що начебто Європа надала за 9 місяців товарів на 360 мільйонів євро, з яких товари на суму 342 мільйони були вкрадені. Також в повідомленнях стверджують, що в Запоріжжі та області було вкрадено 22 морські контейнери, 389 залізничних вагонів та 220 вантажівок із гуманітарною допомогою. В повідомленнях посилаються на доповідь GRECO — органу Ради Європи з антикорупційного моніторингу. Але це фейк, повідомляє “Детектор медіа”.

Як пишуть німецькі фактчекери з проекту Correctiv, такої доповіді не існує. Представник ЄС повідомив виданню, що її не готували та не публікували. Також не відповідають дійсності твердження про те, що було вкрадено 55 мільйонів євро саме фінансової допомоги. Жодного підтвердження того, що гуманітарна допомога в Україні розкрадається, в Європі не мають. Є повідомлення, що СБУ розслідує випадки спекуляції або крадіжки гуманітарної допомоги, але це зовсім не ті масштаби й не ті суми. Щобільше, пропагандисти набрехали навіть в загальних цифрах: Європа надала Україні гуманітарної допомоги товарами на суму 335 мільйонів гривень – тобто менше, ніж «вкрали» в Україні на думку авторів фейку.

Російська пропаганда постійно намагається переконати Європу в тому, що Україна – корумпована країна, в якій продають і гуманітарну допомогу, і зброю, що надають країни-партнери, і вона опиняється або в Європі, або на Близькому Сході. Насправді ж не існує доказів того, що зброя, яку отримала Україна, була б перепродана або вкрадена. Нагадаймо також, що Україна посідає 122 місце в індексі світової корупції, а Росія – 136 (в такій ситуації, чим більший порядковий номер місця, тим більша корупція).

Подібні інформаційні атаки рф активно проводить у Німеччині. Нещодавно “Сайт “Є” вже писав, як російська пропаганда поширювала фейк про те, що «українські біженці відкрили секонд-хенд у Німеччині й перепродують речі, які видавали українцям як допомогу» від держави.

Фейк про українських військових під снігом

У соцмережах поширюють фото українських солдат, які сплять у кучугурах снігу. «Ціна вільної України», — йдеться в підписі до одного із таких дописів.



Це фотофейк, пише паблік “По той бік новин”.

“На війні буває що завгодно, часом доводиться спати в снігу, але прикро, коли за українських захисників видають російських окупантів. На світлині не українські військові. Ці фотографії зняли ще до російсько-української війни — щонайменше десять років тому. На них зображені тренування так званого російського спецназу на виживання”, - повідомляють фактчекери.

Як тільки не використовували ці фотографії раніше: ними ілюстрували сльозливу українську поезію, дописи зі збором коштів на теплі речі для українських військових, патріотичні дописи грузинською мовою “про ціну миру”. І навіть новини за грудень 2014 року про те, що «бійці АТО ночують в окопах під “ковдрою” зі снігу».

Тоді ж українські фактчекери зі stopfake спростовували ці повідомлення.

Фейки про Голодомор

Російська пропаганда систематично заперечує провину Росії в трагедії 1932-1933 років. Ба більше, у квітні 2008 року Росія висловила протест проти міжнародного визнання голодомору як злочину проти українців, пише “Детектор медіа”.

Для того щоб перекласти провину за цей злочин росіяни систематично поширюють фейки про те, що голодомор був наслідком «перегинів на місцях» або ж наслідком посухи, а не системною політикою росії. Мовляв, місцеві чиновники не доповіли вищому керівництву про ситуацію. Також стверджували, що голодомор — це вигадка західних спецслужб для дискредитації СРСР. Центр протидії дезінформації опублікував ключові фейки російської пропаганди щодо голодомору в Україні у 1932-1933 роках. Детальніше про голодомор 1932 – 1933 та російсько-українську війну.









Раніше зарубіжні факчекери звертали увагу на поширення на іноземну авдиторію меседжу про те, що голодомор — не геноцид українського народу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую