ye-logo.v1.2

Факт в історії: які таємниці береже ікона, де святий Степан закриває вуста Ісусу

Суспільство 1856
Після реставрації полотна відкрилося дивовижне зображення
Після реставрації полотна відкрилося дивовижне зображення. Фото: з архіву Миколи Бендюка

Більшовики використовували її як мішень для стрільбищ, а свого часу вона висіла в домовій каплиці князя Сангушка у Славуті.

Сьогодні, 9 січня, православні віряни вшановують пам'ять першого християнського мученика - святого Стефана (Степана). Саме з цим святим пов’язана історія унікальної ікони, знайденої свого часу в Славуті. Віднайшов її, а згодом реставрував, Микола Бендюк, художник-реставратор, мистецтвознавець Острозької академії.

Ікону з нетиповим сюжетом він купив в 1990 році на базарі в місті Славута. За словами Миколи Бендюка, тоді вона виглядала просто як порвана і брудна шмата. Із розповіді бабусі, яка принесла полотно на базар, він дізнався, що це ікона і вона висіла в домовій каплиці князя Сангушка. В 1917 році на палац в Славуті напали більшовики, вбили князя, а ікону винесли на подвір'я і розпочали стріляти по ній, використовуючи як мішень. Пострілявши образ просто викинули в болото.

«От так простріленою, з багатьма дірками і в болоті, ікона й потрапила до мене через 73 роки, - пригадує Микола Бендюк. - Коли я взявся її реставрувати, то не знав що саме намальовано на полотні, бруд і дірки не давали змогу зрозуміти сюжет. На лицьову сторону ікони я наклав профілактичну заклейку із цигаркового паперу і поступово зводив всі прориви полотна зі звороту. Коли справився з дірками і закріпив фарбовий шар, то побачив дивний сюжет, в якому святий Степан закриває вуста Ісусу Христу. На перших порах це для мене було не логічним. Як так, щоб учень Христа закривав уста своєму вчителю?»

Увесь час, поки в Україні панувала влада комуністів безбожників, цей образ переховували. Фото: з архіву Миколи Бендюка

Дослідивши ретельно полотно мистецтвознавець зрозумів, що тут наклалось два зображення. Першим був написаний святий Степан, десь на початку XVIII століття, а потім, в тому ж XVIII столітті, його чомусь загрунтували і по верху написали образ Христа Пантократора.

«Після того, як ікону ростріляли і вкинули в болото, левкас який розділяв обидва зображення розчинився на тлі за Ісусом і в місці де були уста Христа. Тому й рука Степана вийшла назовні, і так вийшло що ахідиякон закрив рота Ісусу», - каже Микола Бендюк.

І додає, що теологи Острозької академії обгрунтували історію цієї ікони таким чином, що в даному випадку, святий Степан не просто закриває уста вчителю, а береже слово Господнє.

«Символічно, що після розстрілу ікону підібрали жителі Славути і заховали в себе на горі будинку. Весь час поки в Україні панувала влада комуністів безбожників, цей образ переховувався і лише з відновленням незалежності ікона потрапила до рук вже з сюжетом, в якому святий Степан береже слово Господнє», - каже мистецтвознавець.

Більше про ікону можна дізнатися в матеріалі «Унікально: чому на іконі, знайденій у Славуті, святий Степан закриває вуста Ісусу»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую