FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
15 Жовтня, 2024

Як росіяни за допомогою фейків намагаються завадити передачі танків Leopard - підбірка дезінформації

Підбірка дезінформацій за тиждень. Фото: mkip.gov.ua

Пропагандисти продовжують створбвати фотофейки з Зеленським

Російська пропаганда намагається тиснути на Німеччину, щоб та не передавала Україні танки.

Фейк та танки “Леопард”

Напередодні прийняття рішення німецьким урядом, щодо відправки танків в Україну, рф намагається вплинути на ситуацію за допомогою фейків.

Так, пропагандисти розповсюджують фотографію нібито з аеропорту Штутгарт (Німеччина), де, як йдеться у повідомленнях, «з’явилися плакати із закликом до влади не передавати Україні танки», пише Стоп Фейк.

«Нехай леопарди залишаться у Німеччині! Зупиніть пограбування Бундесверу!», – цитують пропагандисти напис на інформаційному табло.

Проте це чергова дезінформація. Найімовірніше, зображення, що розповсюджується в мережі, було зумисно відредаговано. Про це у відповіді на запит журналіста StopFake заявили у пресслужбі аеропорту Штутгарт. Беате Шлейхер, старший експерт зі зв’язків зі ЗМІ, повідомила, що монітори, які можна побачити на фотографії, транслюють лише комерційні рекламні ролики або періодичні повідомлення пасажирам про перевірки безпеки чи інші оперативні зміни.

Російська пропаганда цілеспрямовано вибудовує наратив про те, що громадяни західних країн, зокрема й Німеччини, нібито не поділяють ініціативи своїх урядів щодо підтримки України, включно з військовою допомогою. Проте соціологічні дослідження свідчать про протилежне. Так, три опитування серед мешканців 27 країн-членів Європейського Союзу, проведені німецькою компанією Dalia Research у період з березня по вересень 2022 року для німецького Фонду Bertelsmann показали, що як мінімум половина опитаних висловилася за відправку зброї в Україну.

За даними видання Spiegel, після кількох місяців дебатів канцлер ФРН Шольц вже ухвалив рішення про відправку танків Leopard 2. Наразі йдеться принаймні про одну роту.

Черговий фотофейк з Зеленським

Німеччина - ключова країна для роботи російських пропагандистів. Адже рішення німецького уряду впливає на інші країни щодо погодження надання допомоги Україні.

Раніше “Сайт “Є” писав про понад 1600 фейкових акаунтів у Facebook використовувалися для поширення пропаганди серед аудиторії в Німеччині, Італії, Франції, Великобританії та Україні.

Підроблені облікові записи в соціальних мережах потім використовували для поширення посилань на фейкові новини та інші проросійські пости та відео у Facebook та Instagram, а також на платформах, зокрема Telegram і Twitter.
Так, подібні акаунти активно поширюють фотофейки з президентом України Володимиром Зеленським. Зазвичай, ці фейки мають на меті дискредитацію президента України, наприклад, через звинувачення в нацизмі.Так, було з фейком, який з’явився під час передачі візиту Зеленського до США.

І ось нова історія.

Пропагандистські Telegram-канали поширюють відео, де показують іграшку із Зеленським, що вилізає з коробки та забирає монети. У підпису до відео зазначається: це німецькі іграшки, зроблені за мотивами взаємовідносин між Німеччиною та Україною.


Проте, це фейк.

Насправді це скарбничка у вигляді коробки з котиком. Видання “Гвара медіа” знайшло оригінал такої скарбнички — він продається на Amazon. Варто також зазначити, що іграшка продається не лише в Німеччині.


Як можна побачити зі світлини нижче, зображення обличчя Зеленського та прапора України на оригінальній іграшці немає.

Дезінформація в Угорщині

Угорські медіа почали дезінформаційну кампанію з дискредитації українських військових.



Так, в угорських виданнях з’явились заголовки: «Сотні тіл українських військових зберігаються в рефрижераторах у декількох сотнях метрів від кордону з Угорщиною», – Metropol.

Або: «Українська влада здійснює масову мобілізацію етнічних угорців на Закарпатті, щоб заповнити значні втрати на полі бою», – Pesti Srcok.

Як повідомляє Центр протидії дезінформації видання Magyar Nemzet поширила, що нібито 128-ма окрема гірничо-штурмова бригада ЗСУ з Мукачево майже повністю укомплектована етнічними угорцями…

“Після «м’ясорубки» в Соледарі кількість загиблих у 128 ОГШБ дуже велика, стверджують угорці … [вони] дивуються, чому саме 128 ОГШБ кидають у місця кровопролитних битв», – пише видання Magyar Nemzet.

За інформацією ЦПД, жодне з цих повідомлень не відповідає дійсності.

“Всі меседжі, поширені угорськими медіа, широко тиражуються у ЗМІ рф та спрямовані винятково на розпалювання міжетнічної ворожнечі між українцями та угорцями на Закарпатті”, - підкреслюють у ЦПД.

Раніше “Сайт “Є” писав, що російські наративи активно підхоплюють в Угорщині.


Фейк про захоплення храмів Румунською церквою

Російські пропагандисти активізувалися в мережі на тему церкви після серії обшуків, які провела СБУ в храмах Української православної церкви московського патріархату.

Раніше “Сайт “Є” вже писав, що проросійські телеграм-канали поширили оголошення, нібито в Україні не визнаватимуть хрещення в Українській православній церкві московського патріархату (УПЦ МП).

Але активність пропагандистів стосується не лише України.



Пропагандистські медіа, які поширюють інформацію іноземними мовами, пишуть нібито про те, що Румунська православна церква готуються до захоплення приходів у Молдові та частині України.

Таким фейком російські пропагандисти намагаються поширювати наратив, що нібито Польща та Румунія хоче захопити частину України. Хоча в дійсності лише рф окупувала частину території України.

Як пише румунський фактчекерський проєкт veridica.ro пропагандисти поширюють фейк, що румунський патріарх Даниїл приїхав у Кішінев та вимагав повернути активи, зокрема, будівлі румунській церкві.

Але такий меседж - це фейк.За інформацією фактчекерів, патріарх Даниїл ніколи не був, принаймні на своїй нинішній посаді, в Республіці Молдова.