ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда атакує Україну фото- та відеофейками в мережі: підбірка тижня

Суспільство 1915
Пропагандисти активно використовують відеофейки
Пропагандисти активно використовують відеофейки. Фото: ukrinform.ua

Фейкові зображення наповнили інтернет.

Російська пропаганда активно поширює в мережі фото- та відеофейки, які направлені на дискредитацію України, зменшення допомоги від країн-партнерів, а також створення негативного іміджу українських біженців.

І якщо на російськомовне населення ці фейки поширюють сумнівні сайти та анонімні телеграм-канали, то для іноземної аудиторії часто перекладають на англійську та іспанську мови і поширюють через Твітер.

Фейкові відео протестів

Зокрема, росіяни продовжують поширювати фейки, що нібито в Європі протестують через підтримку.

Раніше сайт “Є” писав про фейк, що нібито у Румунії відбулися безпрецедентні масові протести проти НАТО та проукраїнської політики влади.

Тепер подібний фейк пропагандисти поширюють про Словаччину.

Як пише “Детектор медіа”, в телеграм-каналах поширили фейк, що нібито у словацькій столиці Братиславі люди вийшли на мітинг проти постачання зброї до України, а поліціянти їх розігнали натовськими водометами.

Як доказ, пропагандисти опублікували відео, яке насправді виявилося сюжетом про акцію під час пандемії коронавірусу дворічної давнини.


З правди тут лише те, що на відео справді Братислава. За зворотнім Google-пошуком за картинками та Google Streets можна визначити, що події відбуваються під урядовим офісом на Площі Свободи.

Google-пошук за ключовими словами «протест», «Братислава», «водомет» видає повідомлення про антиурядову акцію в Братиславі у жовтні 2020 року через невдоволення заходами, що вживалися під час пандемії коронавірусу.
Це відео також датоване 17 жовтня 2020 року, коли у Братиславі відбувалася антиурядова акція із застосуванням водомета, а не протест проти постачання зброї Україні в грудні 2022. Та й погодні умови далеко не зимові. На відео можна побачити дерева, на яких повно зеленого та трохи багряного листя. В реальності картинка інша – онлайн камера з Братислави демонструє вже майже голі дерева.


За допомогою таких фейків, російська пропаганда намагається розколоти словацьке суспільство, щоб воно не підтримувало надання зброї Україні.

Фотофейки з Зеленським

Російська пропаганда постійно поширює в мережі фотофейки з зображенням президента України Володимира Зеленського. Зазвичай, ці фейки мають на меті дискредитацію президента України, наприклад, через звинувачення в нацизмі.

Так, російські пропагандисти поширюють фейк про те, що президент Володимир Зеленський під час свого візиту до США передав Конгресу прапор України «з рунами СС». «І що особливо важливо — під час Хануки», — обурюється агітпроп, пише “Стоп Фейк”.



у цьому випадку агітпроп запустив звичайний фотофейк – змінивши оригінальне зображення так, щоб звичайні цифри нагадували емблему збройних формувань НСДАП у нацистській Німеччині.

На оригінальному фото — підпис 46-ї окремої аеромобільної бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, що підтвердили самі бійці бригади. Оригінальне зображення було віддзеркалено для того, щоб цифра 46 стала схожою на емблему СС.


Про інший фотофейк розповіли у “Детектор медіа”.

У соціальних мережах та телеграмі масово поширюють фото з візиту Володимира Зеленського до США. На світлині президент України знятий із президентським подружжям США зі спини. Подружжя обіймає Зеленського, при цьому рука Джо Байдена нібито розташована непристойно. Це фото — фейк.


Фактчекери MythDetector та Reuters перевірили світлину й встановили, що її змінили за допомогою фоторедакторів. На автентичній версії фото рука Байдена покладена на спину Зеленського поряд з рукою його дружини. Світлину перша леді США опублікувала на своїй офіційній сторінці у твітері.



На тлі новин про візит Володимира Зеленського до США російські пропагандисти розгорнули дезінформаційну кампанію для дискредитації цієї поїздки.

Фейкові репортажі

“Сайт “Є” неодноразово писав, що пропагандисти поширюють сфабриковані проросійські публікації, які видають за репортажі відомих агентств BBC, CNN і DW.

Цього тижня пропагандисти поширюють інформацію, що нібито студенти із Сербії створили петицію про те, щоб назвати чорну діру ім’ям Володимира Зеленського. Як підтвердження цього наводять репортаж німецького видання Deutsche Welle. Але це — фейк. Сербські студенти не створювали таку петицію. Репортаж, який поширюють російські телеграм-канали, змонтований із декількох окремих фрагментів.

Як пише видання “Вокс Чек”, на відео, яке поширюють російські телеграм-канали, можна побачити групу студентів, які нібито створили петицію про перейменування чорної діри. За допомогою сервісу PimEyes, що здійснює пошук людей у мережі, та зворотного пошуку у Google Images ми виявили, що частина відео зі студентами насправді узята з репортажу Deutsche Welle від 2017 року.

У сюжеті Deutsche Welle йдеться про школярів із Афганістану, які переїхали до Німеччини. На відео учні кажуть, що виступають проти депортації своїх однокласників до Афганістану, яким відхилили прохання про притулок у німецькому місті Котбус. Для цього студенти створили петицію та збирають пожертвування, аби скористатися послугами адвоката.
До того ж на відео Deutsche Welle можна побачити інтерв’ю того самого учня, який вирізали та використали російські телеграм-канали. Насправді він говорив про підтримку студентів із Афганістану, а не про не петицію. Справжнє ім’я хлопця Валі Юсуфзай, а не Радоє Мaркович.



Як бачимо російська пропаганда не збавляє обертів і не планує зупинятися в 2023 році. Тож до споживання інформації треба підходити уважно і намагатися доносити до друзів, родичів та знайомих за кордоном реальну інформацію про ситуацію в Україні. Адже від підтримки країн-партнерів буде залежати наближення перемоги у війні.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую