ye-logo.v1.2

Графік на шість черг, або Як на Хмельниччині відключають електрику

Суспільство 5716

Частину побутових споживачів від’єднали від критичної інфраструктури.

З 30 січня у Хмельницькій області почав діяти оптимізований графік погодинних відключень електропостачання. Його головною особливістю став поділ на шість черг, що викликало нерозуміння та навіть обурення у частини жителів краю. Про необхідність таких зміни і як насправді енергетики вимикають світло, розповів технічний директор АТ «Хмельницькобленерго» Олексій Філіпчук.

Найперше він наголосив, що головне завдання Хмельницькобленерго — це постачання електрики, а не її відключення. Тому через них компанія сама зазнає збитків. Також від постійного перемикання черг зношується обладнання. Відтак зростають кількість аварійних ситуацій і витрати компанії на їх усунення. Однак відключення необхідні для збереження енергетичної системи країни.

Щовечора Укренерго визначає для області прогнозований ліміт споживання електроенергії на наступний день. Чим він менший, тим довше тривають відключення. Хмельницькобленерго має оперувати цією величиною. Якщо ж її перевищити, будуть запроваджені непрогнозовані аварійні відключення. Наприклад, станом на 2 лютого ліміт становив половину потреб Хмельниччини: 250-260 мегаватів з необхідних 500 мегаватів.

«В усіх областях плюс-мінус однаковий розподіл електроенергії. Спекуляції в соцмережах нібито у деяких областях ситуація краща, а у Хмельницькій найбільше відключень — це неправда. Аналогічна ситуація по районах. Складаючи графіки погодинних відключень, ми не надавали пріоритету якимось населеним пунктам. Усі в рівних умовах», — запевнив Олексій Філіпчук.

Олексій Філіпчук запевняє, що для самого Хмельницькобленерго не вигідні відключення електрики. Фото: Артема Баландіна

Олексій Філіпчук запевняє, що для самого Хмельницькобленерго не вигідні відключення електрики. Фото: Артема Баландіна

На перемикання черг потрібен час

Він пояснив, що перемикання черг не здійснюється натиском однієї кнопки. Отримавши команду, черговий диспетчер повинен приїхати на підстанцію та провести дії з комутуючим обладнанням. Лише після цього відбувається припинення або відновленням електропостачання. Все це вимагає певного часу. Тому в графіках можлива похибка в 15-30 хвилин.

Планове відключення не може перевищувати шість годин

За словами Олексія Філіпчука, донедавна відключення електрики регламентувалося інструкцією 2015 року. Ці правила взагалі не враховували, як це має відбуватися в умовах масштабної війни. Крім того, у жодному нормативно-правовому акті не прописано, як відновлювати мережу після ракетних обстрілів.

Однак наприкінці минулого року набрала чинності нова інструкція складання графіків відключень. Вона передбачає, що відключення однієї черги не може тривати понад шість годин поспіль. До цього часу може додатися максимум одна година в разі додаткових обставин. Наприклад, час, необхідний на перемикання черг. Проте це правило стосується погодинних відключень, а не аварійних ситуацій.

Саме на ґрунті цієї інструкції Хмельницькобленерго розробив новий графік відключень, поділений на шість черг.

Чому на Хмельниччині запровадили шість черг

Щотижня графік буде оновлюватися: черги у ньому зміщатимуть, щоб забезпечити справедливий розподіл електрики. Також у нього включили частину споживачів, які були під’єднані до об’єктів критичної інфраструктури. Їх перемикнули на інші лінії.

«Якщо у нас є технічна можливість, ми від’єднуємо побутових споживачів, від ліній до яких заживлена критична інфраструктура. Однак це не завжди легко зробити. В деяких випадках таке перемикання вимагає будівництва нових ліній», — пояснив Олексій Філіпчук.

Приклад оптимізованого графіка, який діятиме до 5 лютого включно. Інфографіка: АТ «Хмельницькобленерго»

Приклад оптимізованого графіка, який діятиме до 5 лютого включно. Інфографіка: АТ «Хмельницькобленерго»

Щодо запровадження шести черг, то це допомогло зменшити час їх застосування: з чотирьох до трьох годин. Якщо ситуація дозволяє, то одночасно вимикається по дві черги. Тоді працює принцип: три години електрика відсутня, шість годин постачається. Якщо ж доводиться відключати одразу чотири черги, то шість годин електрика відсутня, три години постачається.

«Якщо ваша адреса відсутня у списках черг, будь ласка, напишіть нам про це за допомогою форми зворотного зв’язку на сайті АТ «Хмельницькобленерго». Наші технічні спеціалісти швидко опрацюють це питання та виправлять проблему», — зазначив технічний директор АТ «Хмельницькобленерго».

Нагадаємо, що 31 січня державний регулятор оштрафував АТ «Хмельницькобленерго» на 85 тисяч гривень. Зокрема, через недотримання графіків відключення електрики й відсутність у них певних вулиць.

Олексій Філіпчук вважає, що накладення штрафу є заполітизованим питанням і ніяк не розв’яже загальної проблеми. Втім, не заперечує, що порушення графіків дійсно були.

«Соціальна напруга зросла й нам дали мінімальний штраф. Однак адмінпротокол не виписували, адже не було підстав, — пояснює Олексій Сергійович. — Порушення є. Достатньо було однієї не вказаної в графіку адреси. Так поступово штрафуватимуть усіх операторів розподілу електроенергії».

Читайте також: Громади Хмельниччини продовжують закуповувати генератори: хто в лідерах

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую